خانه | خبر | اخبارایران

توضیح محمد خاتمی در مورد پشت کردن به تحریم انتخابات

دوشنبه, 1390-12-15 15:37
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق و چهره شاخص اصلاح‌طلبی جمهوری اسلامی، در یادداشتی که در سایت خود انتشار داده به توجیه شرکتش در انتخابات ۱۲ اسفند پرداخته است.

به گزارش تارنمای شخصی محمد خاتمی، او گفته است: "با وجود سختی و پیچیدگی این مسأله انتظار ندارم که همگان از توضیحات من قانع شوند، بخصوص که محدودیت ما در اطلاع رسانی فضایی را از هر طرف ایجاد کرده که هم توقعاتی خارج از امکانات و مصلحت مطرح می شود و هم تبیین کامل آسان نیست."

خاتمی در ادامه شرکتش در انتخابات ۱۲ اسفند را با مشی اصلاح‌طلبی خود توضیح داده و گفته است: "اقدام من از منش و بینش سیاسی و فکری من و آن چه به آن باور دارم و پای بندم ریشه می گیرد.» او هدفی را که با این کار در برابر خود قرار داده چنین معرفی کرده است: « هدف ممکن و مطلوب، بازگرداندن امور به موقعیتی است که در آن مصلحت کشور و خواست های اساسی و تاریخی مردم اصل قرار گیرد."

خاتمی: تعیین استراتژی عدم معرفی نامزد و ارائه لیست هیچ‌گاه به معنی تحریم انتخابات نبود

خاتمی در یادداشت خود طبیعی دانسته که برای دیگران کارکرد او با پرسش مواجه شود: "وجود چنین ابهام‌ها و پرسش‌ها در فضای عمومی به‌ویژه از سوی کسانی که در این سال‌ها متحمل مشکلات و محدودیت‌های گوناگون و هزینه‌های سنگین شده‌اند امری طبیعی است."

او در این یادداشت مدعی شده که از آغاز نیز بنا را بر تحریم نگذاشته بوده است: "تعیین استراتژی عدم معرفی نامزد و ارائه لیست هیچ‌گاه به معنی تحریم انتخابات نبود و می بایست این امر را در عمل اثبات کنیم تا با گرفتن هرگونه بهانه ای از بدخواهان روزنه ای برای امکان مفاهمه بیشتر با تکیه بر حقوق و مصلحت مردم و پیشرفت واقعی کشور باز شود."

یادداشت خاتمی حاوی هیچ نکته روشنی در انتقاد از حاکمیت نیست و به نظر می‌رسد که منتقدان و مخالفان را به گذشت و تمکین فرامی‌خواند: "من براساس راهبرد اصلاح طلبانه به آشتی ملی و بازگشت به آرمان های اصیل انقلاب و قانون اساسی و ایجاد فضای همدلی و مشارکت همگان دعوت کرده و می کنم و انتظار داشته و دارم که همه با اسیر نماندن در گذشته و با نگاه به آینده روند تازه ای را در کشور آغاز کنند."

شرکت محمد خاتمی در انتخابات مجلس نهم با غافلگيری گروهی از اصلاح‌طلبان روبه‌رو شد و برخی از مخالفان حکومت ايران و اصلاح‌طلبان از اين اقدام وی انتقاد‌ کردند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

اگر خودشان فهمیده اند چه گفته اند برای بقیه هم توضیح بدهند. بنده که متوجه نشدم. به جز کلی گویی و ابهام و ایهام و اطمینان خاطر فردی برای قطع نشدن مواجب چیز دیکری در این توضیح نبود. با کمال تاسف 20 میلیون رای به پای اشان ریختیم و این هم توزرد در امد که البته توزرد هم بود.

آقای خاتمی شما آزادی رای بدی یا ندی به ما هم ربطی نداره ، ولی این جمله شما که گفتید: "تعیین استراتژی عدم معرفی نامزد و ارائه لیست هیچ‌گاه به معنی تحریم انتخابات نبود و می بایست این امر را در عمل اثبات کنیم تا با گرفتن هرگونه بهانه ای از بدخواهان روزنه ای برای امکان مفاهمه بیشتر با تکیه بر حقوق و مصلحت مردم و پیشرفت واقعی کشور باز شود." من رو عجیب به ۵ ،۶ سال پیشم برد من اون زمان هیچ وقت به یه بنده خدایی دروغ نمی گفتم فقط می دونستم راستو چجوری بگم که اون چیزی رو که من می خوام برداشت کنه
من الله توفیق

آقای خاتمی هیچ وقت فرد قاطع و با صلابتی نبوده است این آدم به درد سخنرانی و حرافی می خورد

من که کاملا غافلگیر شدم

لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغیّ

صد رحمت به آقایان موسوی و کروبی که روی مواضع خودشون ایستادند.

خب دیگه،آقای خاتمی،لیسانس فلسفه داشتنم این مزیتو داره که باچن پهلو حرف زدن وکلی گویی،هوادارای جنبش سبزو بپیچونی!سبزای عزیز! یه علامه،پیداکنین که فرمایشات رئیس دولت اصلاحاتو،تفسیرکنه!بیچاره هوادارای این جنبش! ببین به کیا امیدوار ودل بسته بودن؟

این تیتر شما خیلی بد است٬ آقای خاتمی همیشه پشت برهبری کرده حتا حالا٬ و اما اینبار هم برای اینکه پشت به رهبری کند پیش به ما کرده و پیش به تحریمیان. اما در هر حال خاتمی انسان ترسو و بزدل و عافیت و عاقبت اندیشی ست که دلش گنجشک در میان سینه اش است. اما از همه مهمتر اینکه این بابا آخوند یزدی ست و از همه عجایبتر سید است. *****.

آقاجان به تو چه خاتمی پشت برهبرکرده! تو چکاره ای او به هر کی دلش میخواد پشت می کنه و شونه میده. خاتمی مرغ طوفان است! کارهای خاتمی را تنها رهبری میفهمه که او تو چیه! رهبری اصلا بو میکشه٬ چیزای خوب خوبو! خود رهبری گفته بود شامه ی من میگه که خاتمی بی غیرته!! گفته بود بود حتا از سیاست بو کشیده و نه دیانت تنقیه کرده٬ اما خب رهبری بازم چرا! همه ی این کارا رو کرده! رهبری عینوهو نسیم بایسیکل ران مخملبافه نسیم طوفان میکنه٬ اما خب خاتمی از تفای ببخشید طوفان رهبری ترسید و گفت یا علی!! یا علی رو هم برا این گفت که خون علی تو رگشه٬ آخه سیدممد خیلی افتخار می کنیه که علی با بله!... خودم سانسور کنم که زمانه بد نام نشه٬ اگر چه بد زمانه ایه! در هر حال ملت ایران یک آس برنده دارن و اونم ناآمیدیشون از این اسلام و ازاین دین و از این روحانیت> هی هم قوز با قوز میشه! اما خودمونیم این روحانیت رو با تنبیه کرد٬ انشاللاشیطان بزودی اینکار انجام خواهد شد. من خودم ده تاشونو نشون کردم. عجب حالی میده!!******

من تفسیر می کنم ... دوستان هموطن اون طرفی عزیز توجه کنید ... بیایید آشتی کنیم!! بابا حالا یه اتفاقاتی افتاده دیگه بی خیال. بیا منو ببوس. آشتی دیگه!! حالا فوق فوقش 30 ، 40 نفر دو سال پیش مردند حالا به قول ماها کشته شدند، یکی دو هزار نفری حبس و شکنجه و فراری شدند، دادگاه انقلاب مخملی تشکیل شد و غیره. . . حالا بیایید آشتی کنیم به آرمانهای اصیل انقلاب اسلامی و امام راحل برگردیم تو قید و بند گذشته اسیر نمونیم گذشته ها گذشته، آینده رو دربابیم. جوانان آینده سازان این مملکت هستند همدل و همراه و همزبون هم باشیم. ما همیشه با شماها تفاهم داشتیم و داریم. حالا درسته که ما نامزد نداشتیم به خاطر این بود که ما با هم آشتی کنیم. بابا جون مادرتون هر چی شماها بگید من یکی غلط زیادی کردم. گ** خوردم. توبه کردم .جیره مواجب منو قطع نکن... بابا منم سید محمد خاتمی بی معرفتا ما با هم نون و نمک خوردیم. می خوای گریه کنم باورت بشه منم. آشتی آشتی آشتی

دیدگاههای مطرح شده در مورد خاتمی عوامانه هستش . خاتمی همه چی رو سنجیده رای ندادنش هم فرقی نمیکرد اما به هر حال به عنوان یکی از لیدر های اصلاحات میتونه حضور داشته باشه
بعدشم خاتمی رو نباید از جنبش سبز محسوب کرد بلکه این جنبش سبز هستش که بیشتر متعلق به اقدامات خاتمیه. اما باید قبول کرد که احتیاط بیش از حد خاتمی قدرت ریسک و ازش میگیره

آقای خاتمی چند پهلو حرف زدنو سفسطه بازی رو بگذارید کنارما که بچه نیستیم. کشور رو به نابودی شما برای ما داستان حسین کرد شبستری تعریف میکنی.
مبارزه بمرحله حادش رسیده شما ترجیبح دادید کنار سرکوبگر ها ی جنگ طلب و متجاوزین به ناموس مردم باشید تا همراه مردم. هیچ اشکالی نداره ولی سعی کنید دفعه دیگه خودتونو بعنوان سخنگوی جنش سبز جا نزنید و برنامه بدهید. بعنوان شخص مستقل هر چی دلت می خواد بگو ولی خودتو به سبزا نچسبون حنای شما رنگی نداره.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما