خانه | خبر | اخبارایران

وزير کشور مشارکت در انتخابات مجلس نهم را ۶۴ و دو دهم درصد اعلام کرد

شنبه, 1390-12-13 14:47
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مصطفی محمد نجار، وزير کشور مشارکت مردم در انتخابات مجلس نهم در روز جمعه ۱۲ اسفند را ۶۴ و دو دهم درصد اعلام کرد.

به گزارش منابع خبری ايران ، مصطفی محمد نجار، وزير کشور بعد از ظهر امروز شنبه ۱۳ اسفندماه در گفت‌وگو با تلويزيون دولتی ايران با اعلام شرکت ۶۴ و دو دهم درصد مردم در انتخابات مجلس نهم مشارکت مردم را بيشتر از دو دوره پيش انتخابات مجلس در ايران عنوان کرد.

ادعای افزايش مشارکت شهروندان در انتخابات مجلس در شرايطی بيان می‌شود که بر اساس آمار وزارت کشور، ميزان مشارکت در انتخابات هفتمين دوره مجلس ۵۱ درصد و در انتخابات دوره هشتم ۵۵ درصد بوده است.

مصطفی محمد نجار افزود: "مشارکت در شهر تهران ۴۸ درصد و در استان تهران ۵۲ درصد بوده است."

اين در حالی است که روز گذشته صفرعلی براتلو، رئيس ستاد انتخابات استان تهران گفته بود در انتخابات دور هشتم مجلس شورای اسلامی، ۳۲ درصد مردم تهران شرکت کرده بودند.

براتلو همچنين گفته بود که تا ساعت ۱۹ روز گذشته در حوزه شهر تهران، ۳۴ درصد از مردم در انتخابات شرکت کردند.

يک حوزه رأی در تهران: سايت‌های مخالفان دولت و حکومت از ميزان کم شرکت‌کنندگان در انتخابات مجلس نهم نوشته‌اند

وی پيش‌بينی کرده بود که ميزان مشارکت در شهر تهران به بالای ۴۰ درصد خواهد رسيد و گفته بود "اين يعنی اين‌که کار بزرگی صورت گرفت."

وزير کشور در سخنان خود در تلويزيون ايران بيشترين مشارکت را در استان کهگيلويه و بويراحمد اعلام کرد که در آن "۸۸ درصد" افراد واجد شرايط در انتخابات مجلس نهم شرکت کرده‌اند.

رسانه‌های وابسته به حکومت پيشتر از احتمال مشارکتی حدود ۶۵.۵ درصدی در انتخابات مجلس نهم خبر داده بودند.

خبرگزاری نيمه‌دولتی فارس روز سه‌شنبه ۹ اسفند، نتايج يک نظرسنجی را منتشر کرده بود که نشان می‌داد: "متوسط ميزان مشارکت مردم در انتخابات نهمين دوره مجلس شورای اسلامی در کل کشور به ۶۵.۵ درصد افزايش يافته است."

وزير کشور اما روز گذشته با رد شايعه حضور ۶۵ درصدی مردم در پای صندوق‌های اخذ رأی، گفت: "اين آمار تأييد شده نيست و ما هنوز هيچ آماری به‌طور رسمی دريافت و اعلام نکرده‌ايم."

در همين حال سايت‌های مخالفان دولت و حکومت از ميزان کم شرکت‌کنندگان در انتخابات مجلس نهم نوشته‌اند.

تارنمای کلمه در گزارشی از روز گذشته نوشت: "خیابان‌های تهران در نقاطی مثل همیشه مملو از جمعیتی بود که همچون ماه‌های اخیر در حال خرید نوروزی بودند فارغ از این‌که حوزه‌های زیادی برای حضورشان در انتخاباتی نمایشی تدارک دیده شده است."

اين سايت افزود: "تمام شواهد حاکی از خلوت بودن حوزه های اخذ رأی و عدم استقبال تهرانی ها از این انتخابات دارد."

همچنين به گفته رسانه‌های خارجی خبرنگاران کشورهای ديگر با اتوبوس به حوزه‌های رأی‌گيری مشخصی برده می‌شدند و به آنان اجازه داده نشد تا آزادانه به تهیه گزارش از مشارکت مردم در این انتخابات بپردازند.

تقريبأ همه گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی و نيروهای اصلاح‌طلبان نهمين دوره انتخابات مجلس را تحريم کرده‌ بودند.

آن‌ها اين انتخابات را "غيردمکراتيک" می‌دانستند و معتقد بودند که حکومت ايران پس از سرکوب‌های سال ۸۸ در رويدادهای دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری همچنان به دستگيری، تهديد و آزار و اذيت مخالفان ادامه داده است و هيچ چشم‌اندازی در باز شدن فضای باز سياسی در ايران ديده نمی‌شود.

مخالفان حکومت و اصلاح‌طلبان از مردم خواسته‌ بودند که در روز انتخابات در خانه‌های خود بمانند و در رأی‌گيری شرکت نکنند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

از چهارشنبه پيش روزنامه ها ميزان مشارکت 65 در صد و صدرنشيني حداد عادل را اعلام کرده بودند!...
انتخابات حکومتي فرمايشي بدون حضور همه احزاب و نظارت همين است !

تو که دروغ گفتي . ميگفتي سه هزار ميليارد درصد؟!...

مش قاسم : دروغ چرا تا قبر آ آآ....!!

از نامه نوريزاد:مردم خواستار تغییر هستند و حاکمیت مقاومت خواهد کرد. ما در آینده به تنگناهای خونین مبتلا خواهیم شد. این چیزی است که من را نگران کرده است. به عنوان یک فرد از این جامعه، نگران روزهای خونین برای این مردم هستم.

خبرنگاران کشورهای ديگر با اتوبوس به حوزه‌های رأی‌گيری مشخصی برده می‌شدند و به آنان اجازه داده نشد تا آزادانه به تهیه گزارش از مشارکت مردم در این انتخابات بپردازند

لوووول! آفتاب آمد دلیل آفتاب.

وزیر علوم گفت: با توجه به نیاز مبرم کشور، به طور قطع سال آینده شاهد راه‌اندازی رشته‌ی مهندسی انتخابات در دانشگاه‌ها خواهیم بود.

در انتخابات 88 واجدین شرایط در تهران و کرج ۸٬۷۹۶٬۴۶۶ (هشت میلیون و هفتصد نفر) بودند و حالا در سال 90 به عدد شش میلیون و 345 هزار نفر کاهش پیدا کردن.

373 هزار نفر واجد رای دادن در ایلام، تعداد آراء به صندوق ریخته شده: 380 هزار نفر.

جمعیت چالوس 127 هزار نفر تعداد واجدین شرایط 169 هزار نفر

طبق خبر تابناک آقای اسماعیل کوثری یک بار با 143 هزار رای نفر بیستم شده یه بار هم با 104 هزار رای نفر سی و هشتم شده.

دروغ و دروغ

هنوز شمارش تمام نشده ميشود تعدادو درصد مشارکت را اعلام کرد؟!.....

انتخابات به پایان رسید مشارکت و عدم مشارکت هیچ تاثیری بر عزم بیت رهبری جهت ارسال لیست منتخبین و همچنین اعلام تعداد رای دهنده نگذاشت اما آنچه که از این انتخابات باقی خواهد ماند پیروزی مردم در تحریم آن بود هم مردم و هم حکومت به خوبی بر این امر واقف هستند . از اینرو اثرات این انتخابات هم بر مردم حکومت و اپوزسیون بسیار خواهد بود . اختلافات حکومتی و باز هم خذف یکی از جناحها مجددا کلید خورد . اختلافات درون حکومتی که در جهت بازسازی دیکتاتوری و ساختار از هم پاشیده ی حکومت است برای خامنه ای و احمدی نژاد باختن بود . خامنه ای که انتخابات 1388 را جهت حذف اصول گرایان روحانی و موروثی کردن ولایت فقیه مهندسی کرده بود در این انتخابات مجبور شده است تا مجددا روی به جبهه ی متحدین آورده و جناح پایداری را تا حد کنترل نگه دارد اکثریت مجلس مجددا به طرفداران آخوندها یعنی مهدوی کنی و دوستان بازگردانده شده است تا حذف احمدی نژاد را گام به گام مدیریت نماید . از اینرو این مجلس نه تنها قادر به حفظ وحدت و بازساری ساختار قدرت کمکی نخواهد کرد بلکه هر چه بیشتر پایه های حکومت را سست تر خواهد کرد دولت ساز خودش را می نوازد و مجلسی هم روی کار خواهد بود که این هم از این پس نوای خودش را کوک می کند مجلسی روی کار خواهد آمد که هیچ توانائی اجرائی نداشته با خامنه ای زاویه داشته و با احمدی نژاد دشمنی . دولتی بر سر کار است که خود را امام زمانی دانسته و ولایت فقیه را به پشیزی نمی خرد و آنقدر مدرک و سند علیه مخالفینش گردآوری کرده که کسی را یارای مقابله با آنرا ندارد و تا خود زنی رئیس دولت هم پیش خواهد رفت . تنها این دولت توسط خامنه ای و با نیروهای امنیتی و اطلاعاتی قابل کنترل است که با یاری قوه ی قضائیه در چند ماه گذشته آنرا مهار کرده است . به هر حال سال آینده اختلافات حکومتی علیرغم انتخابات مدیریت شده به مراتب شدیدتر خواهد بود با توجه باینکه حکومت هم در سیاست داخلی و هم در سیاست خارجی به شدت تحت فشار قرار گرفته است . وضعیت اقتصادی با توجه به تحریمها و همچنین مطالبات انباشته شده ی مردم چه در عرصه ی اقتصادی و چه در عرصه ی سیاسی و فرهنگی و آزادیهای فردی و اجتماعی حکومت را در معرض شدیدترین تندبادها قرار خواهد داد . در سیاست خارجی حکومت همچنان اسلحه ها را به سمت خودش نشانه رفته و هر لحظه انتظار جنگ را می کشد . و هر چه این فشارها تشدید می شود اختلافات درون حکومت نیز شدیدتر می گردد .
اما از سوی دیگر اپوزسیون و مردم نیز تحت تاثیر این انتخابات و تشدید بحران حکومتی دست به فعالیت شدیدتری خواهند زد هم اکنون ما شاهد ائتلافهای گروههای اپوزسیون و تجزیه ی آنها هستیم . بزرگترین ائتلاف مردم در تحریم انتخابات بود که 50 درصد نیروهائی که اطلاح طلبی را حمایت می کردند به سمت 30 درصدی رفتند که تا کنون شناسنامه هایشان را پاک نگه داشته بودند و بصورت سنتی در انتخابات شرکت نمی کردند . رادیکالیزه شدن جنبش و تحریم انتخابات علیرغم میل اصلاح طلبان حکومتی انجام گرفت و پیروز میدان هم شد این موفقیت اولین شکل ائتلافی ست که در سطح مردم انجام پذیرفت و در آینده تاثیر به سزائی در رشد جنبش خواهد داشت . اپوزسیون که طبق معمول و بصورت سنتی از پشت سر مردم حرکت می کند نیز تسلیم خواست مردم تن به پیروی از مردم داد . از اینرو بعد از جلسه ی 50 نفر در مرکز اولاف پالمه و همچنین تحریم پیروزمندانه ی انتخابات جنب و جوش این اپوزسیون هم برای معاملات و بده بستانها شروع شده است بحران در جبه ی گروهای اپوزسیون نیز شدت خواهد گرفت و تصمیمات درست و غلط آنها بر هر چه بیشتر شفاف سازی و یا پولاریزاسیون اپوزسیون کمک خواهد کرد نیروهای رادیکال تر از مردم پیروی می کنند و جریانات راست از مردم دور خواهند شد . نمونه ی این ائتلاف ها را می توانیم در معامله ی فدائیان اکثریت و مجاهدین انقلاب اسلامی مشاهده کنیم که اولین اصل حدائی دین از حکومت را نقض کرده و از جنبش مردم فاصله گرفته اند و هر چه بیشتر به حکومت نزدیک شده اند . یا برخی افراد و رجل سیاسی که در انتخابات شرکت کرده و عهد و پیمان را شکستند . اما همانطور که بارها گفته ام از درون این اپوزسیون هیچ بیرون نخواهد آمد و تا ابد در خارج به سرو کله ی هم می کوبند یکروز ائتلاف و اتحاد روز دیگر جدائی و تفرقه . اما جنبش مردم در حال اوج و ائتلاست و از اینرو از درون این جنش که در محل کار و در محل زندگی مردم شکل گرفته است کم کم تشکلهای مردمی و نهادهای مدنی را در درون خود رشد داده تا سازمان حکومتی آینده و همچنین رهبری آینده را ایجاد کند . همانطور که ما در تحولات بهار عربی مشاهده کردیم رهبران همه ی کشورها بر اساس اطلاعات آزاد مردم همان کشور نشو نما یافتند در ایران نیز همانگونه خواهد بود اما تفاوت در آنست که این مردم انقلاب مشروطه تحولات سال 1332 و 1357 را از سر گذرانده اند و طی سی و سه سال با درنده خوترین جکومت دینی و ایدئولوژیک مبارزه کرده اند و پاکترین جوانان خود را در این راه داده اند و با تمام ترفندهای دینی و غیر دینی و راست و چپ و .... آشنائی کامل داشته و فریب هیچ جریانی را نخواهند خورد مردم با اتکاء به نیروی خود هدایت جنبش را خود بدست خواهند گرفت و قدرت سیاسی را نبز به نهادهای مدنی و پاسخگو خواهند سپرد . با تمام مردم دنیا دوست بوده و با چامعه ی جهانی چهت ارتقاء سطح حقوق بشر و مبارزه با مرتجعین برای صلح جهانی همگاری خواهند کرد . دشمنان آزادی و حقوق بشر را نه در حکومتهای شرق و غرب که در درون خودمان نابود خواهیم کرد مردم ایران مردمی صلح طلب بوده و خواهند بود و از منافع ملی خود با مشارکت جامعه ی جهانی دفاع خواهند کرد اسیر هیچ ایدئولوژی و تفکری چه شرق چه غرب و چه دین و مذهب و قومیت و .... که مانع وحدت جهانی ایران با دنیاست نخواهند شد .

طبق گفته اقايان ميزان مشاركت در تهران نسبت به دوره پيش 18 درصد افزايش داشته است اما ميزان راي نمايندگان طبق مقايسه عددي با دوره قبل (حداقل انهايي كه در دوره قبل هم بوده اند مانند اقاي حداد عادل ) نصف شده .اين مسئله را چطور ميتوان توضيح داد ؟

وزیر کشور میگوید در کشور 64% و در تهران 48% شرکت کردند! یعنی در کشور 36% و در تهران 52% ضد ولایت فقیه هستندو جمهوری اسلامی را نمیخواهد؟ خوب معلوم است که دست وزیرکشور در دست استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی است! آقا من خودم در شهر تهران از کله سحر تا نیمه شب، یک جای خلوت پیدا نکردم که رای بدهم . رفتم طرف کرج که آنجا رای بدهم دیدم ازاین طرف، از میدان آزادی، امت حزب اله حاضر در صحنه توی صف ایستاده اند سماق میمکند، ببخشید ساندیس میخورند، تا خود صندوق رای در کرج. رفتیم دور زدیم که برگردیم تهران رای بدهیم و مشت محکمی به امریکا بزنیم و سیلی محکم به استکبار، دیدیم ازآن سو هم ایستاده بودند تا میدان ازادی. آن وقت میگویند تهران 50% ! شما حساب کنید نزدیک پنجاه میلیون رای دهنده کجا ایستادند؟! مگر روز 22 بهمن است که بحو.ل و قوه الهی میلیونها نفر تهرانی از بزرگراه یادگار تا میدان ازادی جا بگیرنذ؟! تهران ـ شهروند درجه سه

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما