خانه | خبر | اخبارایران

مهم‌ترین نهاد بین‌المللی پیگیر آزادی موسیقی، خواستار آزادی آریا آرام‌نژاد شد

چهارشنبه, 1390-12-10 12:12
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نهاد بين‌المللی فری‌ميوز در نامه‌ای به رهبر و مقامات جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری و بی‌قيد و شرط آريا آرام‌نژاد، هنرمند ايرانی شد.

 

نهاد بين‌المللی فری‌ميوز freemuse که مهم‌‌ترين نهاد پيگير وضعيت هنرمندان عرصه موسيقی در سراسر جهان به‌شمار می‌آيد، با راه انداختن کمپين و نوشتن نامه‌ای خطاب به آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران؛ آيت‌الله صادق لاريجانی، رئيس قوه‌ قضائيه و محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران خواهان آزادی فوری و بدون قيد و شرط آريا آرام‌نژاد، خواننده و ترانه‌‌سرای ايرانی شد.

رونوشت اين نامه به اتحاديه‌ اروپا، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، سازمان‌های بين‌المللی، وزارت امور خارجه‌ دانمارک، رسانه‌ها و سازمان‌های مختلف دانمارک و هم چنين به ۲۰۰۰ نفر از اشخاص حقيقی و حقوقی ارسال شده است.

فری‌ميوز همچنين در خبری در وب‌سايت رسمی خود به اين موضوع پرداخته است.

متن کامل خبر را در ادامه می‌خوانيد:

آريا آرام‌نژاد هنرمند ايرانی از ۸ نوامبر ۲۰۱۱ ميلادی (۱۷ آبان ۱۳۹۰) تحت شرايط سخت و غيرانسانی در زندان است.

به‌مناسبت روز جهانی آزادی موسيقی (سوم مارس) يک گروه از موزيسين‌های بين‌المللی در بروکلين آمريکا ترانه‌های آريا را اجرا خواهند کرد

اين نهاد بين‌المللی در اين نامه به مقامات ايران يادآوری می‌کند که ايران به‌عنوان يکی از امضاکنندگان ميثاق بين‌المللی حقوق مدنی و سياسی ملزم به اجرای شرايط اين ميثاق است، که از جمله موارد تحت حمايت آن آزادی بيان است. حق آزادی بيان به صورت شفاهی، کتبی يا چاپی، در قالب هنر از جمله اين موارد است.

همچنين در اين نامه به دولت ايران يادآوری می‌کند که سازمان ملل متحد بر طبق اين قوانين خواستار حداقل حقوق درمان برای زندانيان و همچنين دسترسی به وکيل فارغ از هرگونه بدرفتاری بی‌رحمانه است.

بر اساس اطلاعاتی که به نهاد فری‌ميوز رسيده است، آريا آرام‌نژاد از حقوق نامبرده که شامل وکيل و درمان آزاد است برخوردار نيست، و چندين بار با او در زندان بدرفتاری شده است.

آريا آرام‌نژاد ۲۸ سال سن دارد و در بابل، شهر کوچکی در شمال ايران به دنيا آمده است. در يکی از مقالات منتشر شده در وب‌سايت نهاد فری‌ميوز، سپيده جديری، شاعر تبعيدی ايرانی او را به ويکتور خارا، خواننده‌ی انقلابی شيلی که بعد از کودتای نظامی پينوشه به طرز وحشيانه‌ای در سال ۱۹۷۱ به قتل رسيد، تشبيه کرده است.

اين شاعر در بخشی از مقاله‌اش به آهنگ "يک روز خوب" آرام‌نژاد اشاره می‌کند که آن را زمان راهپيمايی‌های ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ اجرا کرده بود.

رو لبام قفل سکوت و تو گلوم يه انفجاره / کسی از حال دل من اين روزها خبر نداره
زير پرده‌های سانسور، توی اين شهر نفس‌بُر / من هنوز معتقدم که روبه‌رو فصل بهاره

 

شرايط غير انسانی

آريا آرام‌نژاد نخستين بار در تاريخ ۱۵ فوريه ۲۰۱۰ دستگير شد. پس از تحمل ۵۰ روز در سلول انفرادی او به شش ماه حبس در زندان محکوم گرديد. از تجربيات وحشتناکی که او در دفاعيه‌ خود در دادگاه به آن اشاره کرده است می‌توان به موارد زير اشاره کرد:

تهديد به مرگ توسط نگهبان اداره‌ اطلاعات؛ تهديد به اعدام از سوی مقامات بازداشتگاه متی کلای بابل (مکانی که آريا در حال حاضر نيز در آن نگهداری می‌شود)؛ نگهداری در سلول يک‌ونيم در دو متر بدون کوچک‌ترين امکانات بهداشتی به شکلی که پس از مدتی سراسر بدنش آکنده از جوش‌های عفونی شده بود؛ سهل‌انگاری عمدی در دادن داروهای مربوط به بيماری قلبی‌اش و...

پس از آزادی‌اش او به مبارزه‌ خود برای آزادی ادامه داد و دوباره در تاريخ هشتم نوامبر ۲۰۱۱ ميلادی (۱۷ آبان ۱۳۹۰) دستگير شد و در حال حاضر در همان زندان تحت همان شرايط غير انسانی نگهداری می‌شود.

آريا آرام‌نژاد خواستار عدالت منصفانه است؛ او در يکی از جديدترين و مشهورترين آهنگ‌هايش ذکر کرده است، که به دنبال انتقام نيست.

می‌رسه روزی که جای من و تو زندون نباشه / پاسخ سوال ساده با تفنگ و خون نباشه
کسی به جرم عقيده له نشه تو ملاء عام / نسپرن سر کسی رو به طناب و چوب اعدام

در همين راستا به‌مناسبت روز جهانی آزادی موسيقی (سوم مارس) يک گروه از موزيسين‌های بين‌المللی در بروکلين آمريکا ترانه‌های آريا را اجرا خواهند کرد و از هم‌اکنون نيز آهنگ‌های آريا در سايت فری‌ميوز در دسترس عموم قرار گرفته است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای حضور در این کنسرت به این آدرس مراجعه کنند:

Pfizer Auditorium
5 Metrotech Center
Brooklyn
Saturday, March 3, 2012
7pm door

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر و خواندن متن کامل نامه‌‌ نهاد "فری میوز" به مقامات ایران می‌توانید به آدرس زیر مراجعه کنید.

http://www.freemuse.org/sw46240.asp
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما