خانه | خبر | اخبارایران

سهام‌الدين بورقانی و ناما جعفری آزاد شدند

دوشنبه, 1390-12-08 22:44
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در پی آزادی پرستو دوکوهکی و مرضيه رسولی، سهام‌الدين بورقانی، روزنامه‌نگار و ناما جعفری، شاعر و وبلاگ‌نويس نيز از زندان اوين آزاد شدند.

به گزارش تارنمای کلمه، سهام‌الدين بورقانی، روزنامه‌نگار، عصر امروز، دوشنبه هشتم اسفندماه، پس از تحمل ۴۰ روز زندان و بازجويی با قرار وثيقه ۲۰۰ ميليون تومانی از زندان آزاد شد.

سهام‌الدين بورقانی روز ۲۷ دی‌ماه سال جاری هم‌زمان با بازداشت چند تن ديگر از روزنامه‌نگاران در منزلش بازداشت و به بند دو الف زندان اوين منتقل شده بود.

وی نزديک به يک ماه در زندان انفرادی و تحت بازجويی شديد و فشار برای اعتراف‌گيری به‌منظور بستن اتهام همکاری با شبکه فارسی بی‌بی‌سی به او، قرار داشت.

سهام‌الدين بورقانی فرزند احمد بورقانی، معاون مطبوعات دولت محمد خاتمی، رئيس جمهور پيشين ايران است.

طی دو روز اخير پرستو دوکوهکی و مرضيه رسولی، دو تن ديگر از روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده نيز با توديع وثيقه ۳۰۰ ميليون تومانی آزاد شده‌اند

مادر سهام‌الدين بورقانی، دو شب پيش، گفته بود که فرزندش در تماسی کوتاه با اعضای خانواده اعلام کرده بود که سخنانش در روزهای آينده را باور نکنند.

همچنين به گزارش خانه حقوق بشر ايران (رهانا)، ناما جعفری، سردبير نشريه الکترونيکی "سه پنج"، امروز با گذاشتن وثيقه ۸۰ ميليون تومانی از بند دو الف زندان اوين آزاد شد.

وی در روز ۲۵ بهمن‌ماه گذشته از سوی نيروهای امنيتی دستگير و در سلول‌های انفرادی به‌سر می‌برد.
ناما جعفری گردآورنده کتاب "تجمع در سلول انفرادی" است که در آن شعرها و نوشته‌های پس از انتخابات سال ۸۸ گردآوری شده است.

به گزارش رهسانيوز، با گذشت چندين روز از راهپيمايی اعتراضی مردم در روز ۲۵ بهمن و نيز دستگيری ناما جعفری و در حالی که مقامات جمهوری اسلامی مدعی آرام بودن تهران در اين روز بودند خانواده ناما جعفری ازسرنوشت اين شاعر و وبلاگ نويس خبری در دست نداشتند.

مأموران امنيتی پس از تاريک شدن هوا در روز ۲۵ بهمن اقدام به دستگيری گسترده راهپيمايان در چند نقطه از شهر تهران نمودند که ناما جعفری نيز جزو دستگيرشدگان بود.

گفته می‌شود، نيروهای لباس شخصی با ظاهری مانند مردم عادی در ميان راهپيمايان نفوذ کرده و پس از شناسايی معترضان آنان را بازداشت و به سمت ماشين‌های از پيش آماده شده هدايت می‌کردند.

با اين حال برخی گزارش‌ها نشان داد که شمار زيادی از بازداشت‌شدگان فرستاده شده به کلانتری‌های مختلف، در ساعت‌های پايانی شب آزاد شدند ولی شماری از آن‌ها که به گمان نيروهای امنيتی، به سازماندهی شعارها می‌پرداختند همچنان در بازداشت به‌سر می‌برند و از وضعيت و سرنوشت بسياری از آن‌ها خبری در دست نيست.

راهپيمايی ۲۵ بهمن‌ماه به مناسبت نخستين سالگرد بازداشت خانگی ميرحسين موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران جنبش سبز در جو شديد امنيتی و با حضور سنگين نيروهای نظامی و انتظامی بر فضای شهر تهران برگزار شد.

طی دو روز اخير پرستو دوکوهکی و مرضيه رسولی، دو تن ديگر از روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده نيز با توديع وثيقه ۳۰۰ ميليون تومانی آزاد شده‌اند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما