خانه | خبر | اخبارایران

۱۳۰۰ کارگر کارخانه‌های کبريت‌سازی تبريز در آستانه بيکاری قرار دارند

جمعه, 1390-12-05 15:32
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به‌دليل افزايش قيمت حامل‌های انرژی و قاچاق کبريت‌های غيراستاندارد کارخانه‌های کبريت‌سازی تبريز در آستانه تعطيلی قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری کار ايران (ايلنا)، چنگيز قاسمی، عضو هيأت مديره کانون‌عالی شوراهای اسلامی و رئيس کانون هماهنگی شوراهای کار استان آذربايجان شرقی گفت: "کارخانه‌های کبريت سازی هم‌اکنون با حداقل ظرفيت خود فعاليت می‌کنند که اگر اين وضعيت ادامه داشته باشد زمانی نخواهد گذشت که صنعت توليد کبريت در ايران کلاً از بين می‌رود."

قاسمی افزود: "استان آذربايجان‌شرقی دارای چندين واحد کبريت‌سازی است که در حال حاضر به جهت افزايش قيمت حامل‌های انرژی و قاچاق کبريت‌های غيراستاندارد در شرف تعطيلی قرار دارند."

به گفته وی ۱۳۰۰ کارگر در اين کارخانجات کار می‌کنند و با بی‌توجهی نسبت به وضعيت اين کارخانه‌ها خطر بیکاری آنان را تهديد می‌کند.

وی گفت با اين‌که انبار کارخانه‌های کبريت‌سازی از کبريت‌های توليدشده انباشته شده و مسئولان اين واحدهای توليدی با مشکلات فروش کالاهای خود روبه‌رو هستند، اما کبريت‌های غيراستاندارد و قاچاق چينی با آرم کارخانجات ايرانی توليد و به بازار ايران وارد شده‌اند.

از هشت کارخانه کبریت‌سازی ايران شش کارخانه در استان آذربایجان شرقی و چهار کارخانه در شهر تبریز فعالیت می‌کنند و بیش از ۵۰ درصد کبریت ایران در تبریز ساخته می‌شود

عضو هيأت مديره کانون عالی شوراهای اسلامی وارد کردن گسترده "مواد اوليه غيراستاندارد" از کشور چين را از مشکلات توليدکننده‌های ايران دانست.

قاسمی همچنين "افزايش قيمت حامل‌های انرژی"؛ "ارائه نکردن تسهيلات دولتی"؛ "کمبود نقدينگی"؛ "عدم پرداخت به موقع اقساط وام‌ها" و "عدم وجود مواد اوليه با کيفيت" عوامل مشکلات بسياری از کارخانه‌ها عنوان کرد.

وی تاکيد کرد: "با حذف يارانه‌های برق و گاز از واحدهای صنعتی، بهای اين حامل‌های انرژی ۱۰ برابر افزايش يافته است و اين افزايش قيمت‌ها به توليدکنندگان فشار وارد می‌کند."

در حال حاضر هشت کارخانه کبریت‌سازی در استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان، فارس و قزوین فعال هستند که ۹۰ سال سابقه فعاليت صنعتی در ايران دارند.

از این تعداد شش کارخانه در استان آذربایجان شرقی و چهار کارخانه در شهر تبریز فعالیت می‌کنند و بیش از ۵۰ درصد کبریت ایران در تبریز ساخته می‌شود.

تارنمای جوان آنلاين در روز ۱۶ بهمن‌ماه جاری در گزارشی نوشته بود که در حال حاضر کارخانه کبریت ممتاز تبریز با ۷۰ درصد ظرفیت، کارخانه کبریت ستاره ممتاز با ۷۰ درصد ظرفیت، کارخانه کبریت‌سازی تبریز و کارخانه کبریت سازی ۲۹ بهمن تبریز به ترتیب با ۳۰ و ۵۰ درصد ظرفیت خود در استان فعالیت می‌کنند و کارخانه کبریت‌سازی ممتاز آذربایجان به‌دلیل عدم کشش بازار و انباشت کبریت در انبارها تعطیل است.

مشکلات کارخانه‌های کبريت‌سازی از چند سال پيش نيز وجود داشت که اين بار با حذف يارانه‌های برق و گاز اين مشکلات افزايش يافته‌اند.

واردات کبريت به صورت غيرقانونی و قاچاق از پاکستان و چين در ۱۷ سال گذشته يکی از بزرگ‌ترين معضلات اين صنعت به‌شمار می‌رود.

نخستین کارخانه کبریت‌سازی صنعتی در ایران در سال ۱۳۰۰ با وارد کردن دستگاه‌های کبریت‌سازی از سوئد، توسط خانواده خوییلر در تبريز ساخته شد که با نشان کبریت ممتاز تبریز و ستاره ممتاز وارد بازار شده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

خودشون دارن ميگن كه يكي از مشكلاتشون "عدم وجود مواد اوليه با کيفيت" هستش اونوقت به كبيرتهايي كه به ايران وارد ميشن ميگن غير استاندارد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما