خانه | خبر | اخبارایران

"احتمال کاهش بیش از ۲۰ درصد واردات نفت خام ژاپن از ایران"

پنجشنبه, 1390-12-04 18:20
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يک روزنامه‌ ژاپنی گزارش داده است که احتمال می‌رود ژاپن واردات نفت خام خود از ايران را حتا بيش از ۲۰ درصدی که انتظار می‌رفت، کاهش دهد.

روزنامه اقتصادی "نيکی"، چاپ ژاپن امروز پنج‌شنبه چهارم اسفندماه (۲۳ فوريه) از احتمال کاهش بيش از ۲۰ درصد واردات نفت خام ژاپن از ايران خبر داد.

اين روزنامه نوشته است دولت ژاپن به اين دليل دست به چنين اقدامی می‌زند که خواهان انعقاد توافق‌نامه‌ای با مقامات آمريکايی است.

با اين توافق‌نامه، ژاپن می‌تواند بانک‌های خود را که به‌خاطر خريد نفت خام از ايران، تهديد به تحريم اقتصادی شده بودند، از اين وضعيت نجات دهد.

ژاپن که از نظر ميزان واردات نفتی، مقام سوم جهان را از آن خود کرده است، سال گذشته حدود ۹ درصد نفت خام خود را از ايران خريداری کرد. اما امروز که به‌خاطر از کار افتادن راکتورهای هسته‌ای توليدکننده نيروی خود بيش از هر زمانی نيازمند واردات سوخت است، بحث تحريم‌ها عليه ايران نيز بالا گرفته است.

روزنامه "نيکی" خبر داده است که ژاپن و ايالات متحده تا آخر ماه فوريه توافق‌نامه‌ای را درباره چگونگی کاهش وابستگی ژاپن به نفت ايران امضا خواهند کرد که در پی آن بانک‌های ژاپن نيز از تحريم اقتصادی نجات خواهند يافت.

روزنامه "نيکی": ژاپن و ايالات متحده تا آخر ماه فوريه توافق‌نامه‌ای را درباره چگونگی کاهش وابستگی ژاپن به نفت ايران امضا خواهند کرد که در پی آن بانک‌های ژاپن نيز از تحريم اقتصادی نجات خواهند يافت

اوسامو فوجيمورا، سخنگوی دولت ژاپن نيز چند روز پيش خبر امضای اين توافق‌نامه ميان ژاپن و ايالات متحده را تأييد کرد، اما در همين حال از اعلام اين موضوع که توکيو برنامه مشخصی برای کاهش واردات نفت خام از ايران دارد، خودداری نمود.

چين، هند و ژاپن تاکنون عمده خريداران نفت خام از ايران به‌شمار می‌رفتند و در مجموع، نزديک به ۵۰ درصد از صادرات نفت خام ايران را خريداری می‌کردند.

هم‌اکنون هر سه کشور قصد دارند که ميزان واردات نفت خام خود از ايران را دست‌کم ۱۰ درصد کاهش دهند.

افزون بر ژاپن، کره جنوبی نيز در پی راهی برای فرار از تحريم اقتصادی از سوی آمريکاست.

دولت سئول روز پنج‌شنبه اعلام کرد که ايالات متحده توافق کرده است که به‌خاطر واردات غيرنفتی کره جنوبی از ايران، تحريمی را در رابطه با اين کشور اعمال نکند و البته مذاکرات با آمريکا بر سر ميزان کاهش واردات نفتی کره جنوبی از ايران ادامه دارد.

در ماه‌های اخير، پس از انتشار گزارش آژانس بين‌المللی انرژی اتمی در روز سه‌شنبه ۱۷ آبان‌ماه سال جاری (هشتم نوامبر ۲۰۱۱) فشارهای جهانی بر جمهوری اسلامی ايران افزايش يافت و تحريم‌ها، از جمله تحريم نفتی ايران از سوی کشورهای غربی اعمال شد.

در گزارش آژانس آمده بود که نسبت به "احتمال ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ايران، نگرانی جدی وجود دارد."

اتحاديه اروپا ۲۳ ژانويه اعلام کرد از ژوئيه ۲۰۱۲ (۱۱ تير ۱۳۹۱) خريد نفت از ايران را متوقف می‌کند.

آمريکا که خود تحريم‌های سنگينی عليه ايران وضع کرده است از اين اقدام اتحاديه اروپا پشتيبانی کرد.

همچنين دولت آمريکا به منظور فشار بيشتر بر جمهوری اسلامی در حال پيشبرد گفت‌وگوهايی با هم‌پيمانان نفتی ايران در سطح جهان است تا آن‌ها را برای کاهش واردات نفت خود از ايران قانع سازد.

ايران پس از عربستان سعودی، دومين توليدکننده نفت در جهان به‌شمار می‌رود و توليد نفت آن روزانه حدود ۳.۵ ميليون بشکه در روز است.

چين با ۲۲ درصد، ژاپن با ۱۴ درصد، هند با ۱۳ درصد، کره جنوبی با ۱۰ درصد و ترکيه با هفت درصد پنج کشوری هستند که ۶۶ درصد نفت ايران را خريداری می‌کنند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما