خانه | خبر | اخبارایران

"حبس خانگی مجازاتی است که در هيچ قانونی نيامده است"

دوشنبه, 1390-11-24 15:06
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

۴۰۲ نفر از شخصیت‌ها و فعالان سیاسی و مدنی خواهان آزادی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد و همچنين ديگر زندانيان سياسی ايران شدند.

در بيانيه‌ای که به امضای ۴۰۲ تن از شخصیت‌ها و فعالان سیاسی و مدنی ايران رسيده است، آنان به رويدادهای سه سال گذشته در ايران پرداختند و به بازداشت‌های گسترده در ايران، از جمله بازداشت خانگی موسوی، رهنورد و کروبی، سه تن از رهبران مخالف دولت ايران، اعتراض کردند.

امضاکنندگان بیانیه با اعلام اين‌که در نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۱۳۸۸ "تخلف و تقلب گسترده" صورت گرفته است، افزوده‌اند: "اينک نزديک به سه سال است که در تداوم سرکوب‌های گذشته آزادی‌خواهان و عدالت‌طلبان، ايران به يک زندان بزرگ و عرصه سياسی و مدنی آن به يک حکومت نظامی تبديل شده است."

آن‌ها گفته‌اند ده‌ها فعال سياسی و مدنی، دانشجو، روزنامه‌نگار، وکيل، استاد دانشگاه، کارگر و کارمند، اعم از زن و مرد؛ زندان‌های مختلف در سراسر کشور را پر کرده‌اند و "اکنون ايران اوين است و اوين ايران."

امضاکنندگان بيانيه، رهبران کنونی جمهوری اسلامی ايران را "حاکمانی تحميلی بر مردم ايران" دانسته‌اند که "وضعيت زندگی روزمره مردم و سرنوشت کشور را در لبه پرتگاه و سقوط قرار داده‌اند."

امضاکنندگان بيانيه، رهبران کنونی جمهوری اسلامی ايران را "حاکمانی تحميلی بر مردم ايران" دانسته‌اند که "وضعيت زندگی روزمره مردم و سرنوشت کشور را در لبه پرتگاه و سقوط قرار داده‌اند"

اين فعالان سياسی و مدنی که گرايش‌ها و تفکرات مختلفی دارد اعلام کرده‌اند که به "کمپين رهايی" که در اعتراض به بازداشت خانگی ميرحسين موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد شکل گرفته است می‌پيوندند و از احمد شهيد، نماينده ويژه حقوق بشر در رابطه با ايران و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌خواهند تا از نظر رعايت قوانين بين‌المللی حقوق بشر و قوانين مربوط به آيين دادرسی در جمهوری اسلامی ايران، وضعيت کليه زندانيان سياسی – عقيدتی در ايران را دنبال کنند.

آن‌ها از احمد شهيد خواسته‌اند که از دولت ايران بخواهد به بازداشت يک ساله اين سه چهره مخالفان دولت پايان دهند.

در بيانيه آمده است: "حبس خانگی مجازاتی است که در هيچ متن حقوقی در جهان پيش‌بينی نشده و به تصويب هيچ مرجع قانونی در داخل و خارج از ايران نرسيده است. همچنين بازداشت غيرقانونی افراد و نگه‌داری در مکان‌های نامشخص در عرف سياسی و حقوقی چيزی جز آدم‌ربايی محسوب نمی‌شود."

اين بيانيه را چهره‌هايی از اصلاح‌طلبان، نيروهای چپ و ملی، و ملی ـ مذهبی امضا کرده‌اند.

فرزندان ميرحسين موسوی و مهدی کروبی نيز در روز ۱۸ بهمن‌ماه جاری در نامه مشترکی، از همه هموطنان و "آزادی‌خواهان جهان" خواستند که "پژواک صدای حق‌خواهی" آن‌ها باشند و صدای‌شان را به گوش جهانيان برسانند تا زندانيان آن‌ها و همه زندانيان سياسی و عقيدتی در سراسر ايران آزاد شوند.

چند روز پس از انتشار اين نامه، دختران میرحسین موسوی از سوی مأموران امنيتی تهدید به بازداشت شدند و یکی از دختران آنان از تدریس در دانشگاه منع شد.

مهدی کروبی به‌همراه ميرحسين موسوی، و زهرا رهنورد، همسر موسوی، نزديک به يک سال پيش، از ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۸۹ تحت بازداشت خانگی قرار دارند.

در اين مدت بارها نهادهای بين‌المللی مدافع حقوق بشر خواهان آزادی آن‌ها شده‌اند اما مسئولان حکومتی ايران به اين درخواست‌ها توجهی نکرده‌اند.

در روزهای اخير و در آستانه سالگرد بازداشت خانگی موسوی، کروبی و رهنورد گروه‌های بسياری با انتشار بيانيه و اعلاميه خواهان آزادی آن‌ها شده‌اند.

۳۹ نفر از زندانیان سیاسی نيز چندی پيش با انتشار بيانيه‌ای خواهان آزادی اين سه تن شده بودند.

شورای هماهنگی راه سبز اميد، نهاد نزديک به ميرحسين موسوی از مردم دعوت کرده است که در روز ۲۵ بهمن‌ماه امسال در سالگرد بازداشت خانگی موسوی، رهنورد و کروبی، در تهران و شهرستان‌ها راهپيمايی سکوت برگزار کنند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

*****امریکا و متحدینش با چنین روشی فقط تضعیف کشورهای مستقل را دنبال میکنند و برایشان هم فرقی نمیکند که مسئولین نظام در ان کشورها دارای بینش سوسیالیستی،کمونیستی،اسلامی،لائیک و یا سوسیال دمکراسی باشند.نمونه شوروی سابق و چین کنونی،ترکیه،سوریه،ایران ،افریقای جنوبی و کشورهای امریکای جنوبی و غیره... امریکا و کشورهای استعمارگر متحد او در تمام این کشورها با روش تضعیف حکام و نیز نیروهای سیاسی ازادی خواه بصورت ماهرانه (گرگی در لباس بره) شخصیتهای ضعیف النفس که نقاط ضعف سیاسی هم دارند و در برخی جنایات حکم هم شریک بوده اند را از درون حکام کشورها برگزیده و در بزرگ کردن آنان می کوشند و همزمان شخصیتهای سیاسی و انساندوست را به انحراف کشیده و یا باروشهای غیر انسانی از گود سیاست بیرون می اندازند. به طور مثال توسط عمال خود به انان بر چسب میزنند و یا مشکلات شخصی آنان را آشکار می نمایند و اگر باز هم موفق نشدند،روابط سیاسی -حزبی انان را توسط ماموران دو سویه خود به سازمان امنیت کشورهای مورد نظر اطلاع میدهند و انان را به بند میکشند و بدتر اینکه از افتادن به زندان و شکنجه شدن آنان هم سودجویی کرده و در طبل حقوق بشر آمریکایی - صهیونیستی میکوبند.استعمارگران و مخصوصا سازمان امنیت سیا و موساد و همپیمانان آلمانی،فرانسوی،انگلیسی و دنباله های درخدمت انان چون عربستان و غیره با این روش غیر انسانی خود ٣ هدف را دنبال میکنند:اول تثبیت هژمونی آمریکا - دوم تحمیل حکام مطیع خود به عنوان ناجیان دمکراسی و سوم بهره کشی بدون مزاحم.اکنون وظیفه حکام ایران است که با توجه به صحت این مطالب که بارها در رسانه ها و تئوریهای چپ ، دمکرات و مذهبییون ایرانی آمده است،خود را از دام استعمار برهاند و با برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی، زمینه عدالت سیاسی را هم بوجود آورد و مانع از به ثمر رسیدن اهداف استکبار (امریکا) و کلیه متحدین استعمارگرش گردد.نه موسوی ،نه کروبی و نه رفسنجانی،هیچکدام کاریسما ، معلومات سیاسی و نه قدرت استدلال اقای خاتمی را ندارند.اما دوّل استعماری و امریکاییان تلاش در بزرگ کردن موسوی و کروبی دارند و رفسنجانی که فردی لیبرال منفی (فرصت طلب و مفت خور)است را هم استکبار برای ارتباط با اقای خامنه ای هزینه نمی کند و از او فعلا به عنوان یک مزدور بی مواجب جهت کسب اطلاعات و توطعه های بعدی استفاده می کند. رفسنجانی هم به امید برکناری ولی فقیه و یا مرگ اقای خامنه ای،خواب خوش تاجگذاریش را بدست کروبی و موسوی می بیند.پاینده ایران

منصورپیر.... میشه لطف کنی ازاین مثالها برای کشورهایی که به قول تو لائیک یا کمونیست بودن هم ذکرکنی وباذکرمصداقش روشنگری کنی؟

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما