خانه | خبر | اخبارایران

منصور ارباب سير هشت ماه ديگر محاکمه می‌شود

پنجشنبه, 1390-11-20 07:42
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

دادگاهی در آمريکا اعلام کرد جلسه محاکمه منصور ارباب ‌سير، شهروند ايرانی- آمريکايی ۲۲ اکتبر ۲۰۱۲ (۳۰ مهر ۱۳۹۱) برگزار می‌شود.

ارباب سير ۵۶ ساله از سوی آمريکا متهم شده است که قصد داشته تا با پرداخت ۱/۵ ميليون دلار به "تبهکاران"، آن‌ها را به ترور عادل الجبير، سفير عربستان وادار کند و يک رشته بمب‌گذاری نيز در آمريکا انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کينان، قاضی فدرال، درخواست وکلای مدافع ارباب سير را‌ برای داشتن فرصت بيشتر جهت آماده شدن برای حضور در جلسه دادگاه رد کرد و گفت: "من هشت ماه به شما فرصت می‌دهم."

آمريکا می‌گويد سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ايران اين توطئه ترور را هدايت می‌کرده است. اين اتهام به شدت از سوی سپاه و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی رد شده است.

ارباب سير از سوی آمريکا متهم شده است که قصد داشته تا با پرداخت ۱/۵ ميليون دلار به تبهکاران، آن‌ها را به ترور عادل الجبير، سفير عربستان وادار کند و يک رشته بمب‌گذاری نيز در آمريکا انجام دهند

آيت‌‌الله خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران با رد اتهامات مطرح شده عليه ايران گفت: "آن‌ها با نسبت دادن يک تهمت مُهمَل و بی‌‌معنا به چند ايرانی تلاش کردند بهانه‌‌ای به‌دست آورند و جمهوری اسلامی ايران را به‌عنوان مدافع تروريسم مورد هجوم تبليغاتی سياسی قرار دهند اما اين توطئه نيز نگرفت و نخواهد گرفت."

وزارت امور خارجه ايران نيز با انتشار بيانيه‌ای اعلام کرد اتهام آمريکا درباره دست داشتن جمهوری اسلامی در طراحی برنامه ترور سفير عربستان در ايالات متحده "با هيچ منطق حقوقی سازگار نيست" و می‌تواند يک "نمايش سياسی و رسانه‌ای" باشد.

به گفته محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهوری ايران "ايجاد اختلاف در روابط ايران و عربستان به منظور تسلط بر منطقه و تحت‌الشعاع قرار دادن مسائل و مشکلات داخلی آمريکا از مهم‌ترين عوامل طرح اين ادعای بی‌اساس و اتهام عليه ملت ايران است."

منصور ارباب سير روز دوشنبه دوم آبان ۱۳۹۰ در جلسه بازپرسی دادگاه، اتهام دست داشتن در "توطئه ترور" را نپذيرفت.

آمريکا علاوه بر ارباب سير، از "غلام شکوری، عبدالرضا شهلايی، حامد عبداللهی" اعضای سپاه قدس و قاسم سليمانی، فرمانده اين نهاد نظامی به عنوان ديگر متهمان اين پرونده نام برده است.

آمريکا و اتحاديه اروپا اين پنج نفر را تحريم کرده‌اند. اين تحريم شامل مسدودکردن دارايی‌های آنان در اروپا و آمريکا می شود.

در همين حال علی‌اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران از عربستان خواست در برابر "بازی سياسی" آمريکا فريب نخورد و "عاقلانه" رفتار کند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما