خانه | خبر | اخبارایران

تنها ساختمان تاريخی اداره "طرق" ايران در آستانه تخريب

چهارشنبه, 1390-11-12 06:28
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

تنها ساختمان تاريخی اداره راه ايران که به آن "اداره طرق" می‌گفته‌اند، در آستانه فروش و تخريب قرار گرفته است.

 

به گزارش خبرگزاری ميراث فرهنگی (CHN)، اين ساختمان تاريخی که در دوره پهلوی اول ساخته شده، جزو آثار ثبت شده در ايران است.

خبرگزاری ميراث فرهنگی نوشته است: "ساختمان تاريخی اداره طرق (راه) انار که تنها اداره طرق ثبت شده به عنوان اثر ملی در ايران است، برای تأمين هزينه‌های احداث ساختمان جديد راه و ترابری شهرستان انار به فروش می‌رسد."

به گزارش CHN، همچنين در مقابل ساختمان اداره طرق و در حريم آن يک سرويس بهداشتی احداث شده است. اطراف اين اثر تاريخی نيز چندين کاميون ماسه و پوکه معدنی تخليه شده که به گفته اين خبرگزاری "احتمال تخريب يا ساختمان سازی در اطراف آن را افزايش داده است."

ساختمان تاريخی اداره طرق (راه) انار که تنها اداره طرق ثبت شده به عنوان اثر ملی در ايران است، برای تأمين هزينه‌های احداث ساختمان جديد راه و ترابری شهرستان انار به فروش می‌رسد

حسين قرايی، رئيس اداره راه و ترابری شهرستان انار به CHN گفت: "اداره کل راه و ترابری استان کرمان می‌خواهد در شهرستان انار ساختمان جديد اداره راه و ترابری را احداث کند و به دليل وضعيت بد اعتبارات، مجوز فروش اين ساختمان را از وزارت راه گرفته است."

وی افزود: "ما آمادگی داريم اين ساختمان را به ميراث فرهنگی بفروشيم و حتی به چند مشتری اين ساختمان نيز پيشنهاد داديم که اين ساختمان را به يک کافه سنتی تبديل کنند."

قرايی در پاسخ به اين پرسش که آيا تضمينی وجود دارد که خريدار اين ساختمان، آن را برای ساختمان‌سازی تخريب نکند، گفت: "هيچ تضمينی وجود ندارد."

در همين حال خبرگزاری CHN می‌گويد محسن پورمنصورآبادی، مسئول ميراث فرهنگی شهرستان انار به درخواست‌های مصاحبه و تماس‌های مکرر تلفنی "پاسخی نداد."

يکی از دوستداران ميراث فرهنگی شهرستان انار که نامش فاش نشده، به CHN گفته است: "در حال حاضر ساختمان اداره طرق انار به يک زباله‌دانی تبديل شده و هيچ برنامه‌ای برای نگهداری و محافظت از آن وجود ندارد."

سازمان ميراث فرهنگی ايران، ساختمان اداره طرق انار را به دليل اينکه در زمان پهلوی اول "نقش مهمی" در سرنوشت مردم انار و نجات آن‌ها از قحطی ايفا کرده، به عنوان يک اثر ملی ثبت کرده است.

سازمان ميراث فرهنگی در گزارش ثبت اين ساختمان اعلام کرده است: "در سال ۱۳۲۰ انگلستان جهت اعزام نيرو به کشورهای متحد خود به احداث جاده نياز داشت تا با کمترين مسافت و زمان ممکن ساخته شود. قسمتی از اين جاده که از شهر انار می‌گذشت توسط اداره طرق انار ساخته شده است."

 

Share this
Share/Save/Bookmark

روی سخنم با مردم انار است. شما هم میتوانید دز یک روز جمع با هماهنگی های لازم همگی به محل این ساحتمان بروید انرا تمیز کنید و به دولت کمک دهید و در ضمن حالی کنید که برای حفظ این ساختمان ارزش قایلید البته به دور هرگونه سیاستبازی. این میشود مصداق هم فال و هم تماشا. هم ساختمان تمیز میشود هم شما از این ساختمان قدردانی لازم را کرده اید و هم به دولت کمک کرده اید و هم به دولت حالی کرده اید که قدرت در دست شماست و ارده شما مهمتر از دیگر تصمیمات است.

خوش باشید

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما