خانه | خبر | اخبارایران

آیت‌الله دستغیب: به حصر خانگی موسوی و کروبی پایان دهید

سه شنبه, 1390-11-11 15:31
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

آیت‌الله علی‌محمد دستغیب، از مراجع تقلید منتقد حکومت، بار دیگر از مقام‌های مسئول جمهوری اسلامی ایران خواست به حصر خانگی مهدی کروبی و میرحسین موسوی پایان داده و زندانیان سیاسی ایران را آزاد کنند.

به گزارش تارنمای حدیث سرو، پایگاه اطلاع‌رسانی این مرجع تقلید شیعه، آیت‌الله دستغیب در نامه‌ای از «هیأت حاکمه» ایران خواسته است که به حصر خانگی ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالف دولت و دو کاندیدای معترض دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پایان دهند و "زندانیان سیاسی را که با دشواری‌های طاقت‌فرسا مواجه هستند" را آزاد کنند.

آیت‌الله علی‌محمد دستغیب، عضو خبرگان رهبری، این خواسته‌ها را در پاسخ به نامه محسن کدیور از روحانیان اصلاح‌طلب منتقد نظام جمهوری اسلامی که در آمریکا به‌سر می‌برد نوشته و تأکید کرده است که انتقادهای او "برحسب تکلیف شرعی و عقلی" بوده و خود را سزاوار مدح نمی‌داند و در هر زمان که صلاح بداند نامه می‌نویسد و انتقاد می‌کند.

محسن کدیور، در پیامی به آیت‌الله دستغیب به مناسبت درگذشت یکی از بستگان او گفته است: "خطّه فارس بلکه ایران به دفاع جوانمردانه جنابعالی در مجلس خبرگان رهبری از اجرای قانون اساسی، حق نظارت بر عملکرد رهبری، حقوق مشروع ملت ایران و امر به معروف و نهی از منکر مفتخر است."

آیت‌الله علی‌محمد دستغیب تأکید کرده است که انتقادهای او "برحسب تکلیف شرعی و عقلی" بوده و خود را سزاوار مدح نمی‌داند و در هر زمان که صلاح بداند نامه می‌نویسد و انتقاد می‌کند

کدیور در این پیام افزوده است که نامه‌های تاریخی این مرجع تقلید در اعتراض به حبس موسوی و کروبی و تقاضای آزادی زندانیان سیاسی، "عمل به بخشی از عهدی است که خداوند از عالمان ربانی گرفته است و جنابعالی امروز در صف نخستین ایشان قرار دارید."

آیت‌الله علی‌محمد دستغیب، پس از انتخابات بحث‌برانگیز دهمين دوره ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۸۸ و سرکوب مردم معترض به نتایج انتخابات، در بیانیه‌های خود با انتقاد شدید از مقام‌های ارشد حکومت، بارها از "الزام برای رسیدگی حقوق تضییع‌شده مردم" سخن گفته است.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری شهريورماه سال‌ جاری در "اعتراض به روند حاکم بر مجلس خبرگان" از حضور در نشست خبرگان خودداری کرد.

وی هم‌زمان با اجلاس خبرگان رهبری در نامه سرگشاده‌ای به رئیس و اعضای مجلس خبرگان، از آن‌ها خواست که "تا دیر نشده برای اعاده حیثیت از مرجعیت، تشکیل جلسه علنی دهد و به شکایات مردم معترض از طریق نمایندگان آن‌ها یعنی آقای موسوی و آقای کروبی رسیدگی شود."

در دی‌ماه سال ۸۸، پس از موضع‌گیری‌های آیت‌الله دستغیب، نیروهای لباس شخصی در حوالی مسجد قبا در شهر شیراز علیه وی دست به تجمع‌های اعتراض‌آمیز زدند که در واکنش به این تجمع‌ها، هواداران دستغیب در مسجد گرد آمدند. با بروز درگیری‌ ميان اين دو گروه بسياری از روحانیان و هواداران آیت‌الله دستغیب از سوی نهادهای امنیتی استان فارس بازداشت شدند.

انتقادات وی از حکومت، باعث شد که در يک سال گذشته يک بار دفتر و منزلش مورد حمله قرار گيرد و دو بار نيز مسجد قبا که محل برگزاری نماز و سخنرانی وی است، حصارکشی شود و بسیاری از شاگردان و هواداران وی توسط نهادهای امنیتی و قضایی بازداشت شوند.

این مرجع تقلید شیعه مردادماه گذشته نیز با انتقاد از "حیف و میل شدن اموال عمومی و چپاول ذخایر عظیم نفتی"، درباره قراردادهایی که وی آن‌ها را "بدتر از قرارداد ترکمانچای" نامید، هشدار داد.

عضو مجلس خبرگان رهبری که در "جلسه تفسیر قرآن" خود سخن می‌گفت با اشاره به خرید تجهیزات موشکی و ادوات نظامی از سوی جمهوری اسلامی در قبال فروش نفت به کشورهای خارجی، گفته بود: "نمی‏توان در مقابل این قراردادها بی‏تفاوت بود. نمی‌توان تحمل کرد که ذخایر بزرگ ثروت را عده قلیلی به یغما برند و به جای آن‌ها سلاح‌هایی وارد مملکت کنند، برای سرکوب خود مردم!"

آیت‌الله دستغیب آذرماه سال جاری نیز در نامه‌ای انتقادی خطاب به فقهای شورای نگهبان نوشت که "تمام گرفتاری‌های جمهوری اسلامی به‌خاطر تخلفات" این نهاد است و "تن دادن به قانون اساسی، آزادی آقایان کروبی و موسوی و باقی زندانیان" را "تنها راه نجات جمهوری اسلامی" دانست.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما