خانه | خبر | اخبارایران

روسيه: حمله نظامی به ايران غيرقابل قبول است

چهارشنبه, 1390-10-28 05:59
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

روسيه با هر گونه حمله نظامی به ايران مخالفت کرده و آن را "غير قابل قبول" دانسته است.

 

به گزارش خبرگزاری روسی اينترفکس، گنادی گاتيلوف، معاون وزير خارجه روسيه روز سه‌شنبه ۱۷ ژانويه (۲۷ دی ۱۳۹۰) در يک نشست خبری در مسکو گفت: "حمله نظامی به ايران باعث پيچيده‌تر شدن شرايط می‌شود."

تصميم ايران برای ادامه دادن برنامه اتمی‌اش باعث شده تا اسراييل از راه حل نظامی به منظور متوقف کردن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی سخن بگويد.

گاتيلوف همچنين گفت تحريم‌ها عليه ايران، "مدت‌هاست که اثر خود را از دست داده است."

به گفته وی اين تحريم‌ها باعث از سر گيری مذاکرات اتمی نخواهد شد.

تصميم ايران برای ادامه دادن برنامه اتمی‌اش باعث شده تا اسراييل از راه حل نظامی به منظور متوقف کردن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی سخن بگويد

معاون وزير خارجه روسيه همچنين تحريم نفت ايران را تصميم داخلی کشورهای غربی دانست و گفت مسکو هر طرحی را در شورای امنيت درباره تحريم نفت ايران وتو خواهد کرد.

کشورهای اروپايی ۲۳ ژانويه در نشستی موضوع تحريم نفت ايران را بررسی می‌کنند. تحريم نفت ايران بخشی از تحريم‌هايی است که در چارچوب فشار عليه ايران برای توقف برنامه اتمی اين کشور مطرح شده است.

کشورهای عضو اتحاديه اروپا ۱۸ درصد نفت ايران را خرديداری می‌کنند. ايتاليا، اسپانيا و يونان در مقايسه با ساير کشورهای اروپايی، بيشترين واردات نفت از ايران را دارند.

علاوه بر کشورهای اروپايی، چين با ۲۲ درصد، ژاپن با ۱۴ درصد، هند با ۱۳ درصد، کره جنوبی با ۱۰ درصد و ترکيه با هفت درصد پنج کشوری هستند که ۵۹ درصد نفت ايران را خريداری می‌کنند.

برخی کشورها به دليل تأثيری که تحريم نفت ايران بر قيمت آن در بازارهای جهانی خواهد گذاشت، مخالفت خود را با چنين تصميمی اعلام کرده‌اند.

با اين حال علی النعيمی، وزير نفت عربستان سعودی گفته است در صورتی که قدرت‌های غربی، نفت ايران را تحريم کنند، عربستان آماده است برای تأمين نياز بازار جهانی، توليد نفت خود را افزايش دهد.

ايران در واکنش به اين اظهار نظر النعيمی گفته است اظهارت وی "نظرات شخصی"‌بوده است. ايران با اين حال گفته اگر عربستان چنين تصميمی گرفته باشد بايد عواقب آن را را نيز بپذيرد.

چين و هند نیز با تحريم نفت ايران مخالفت کرده‌اند. ژاپن نيز گفته است در حال حاضر برای تحريم نفت ايران آمادگی ندارد.

ايران همچنين چند هفته پيش هشدار داد اگر نتواند نفت خود را در بازارهای جهانی بفروشد، اجازه نمی‌دهد قطره‌ای نفت از تنگه هرمز عبور کند.

پس از تهديد ايران، آمريکا اعلام کرد هر کسی که آزادی رفت و آمد را در تنگه بين‌المللی هرمز تهديد کند، به وضوح در جامعه جهانی جايی نخواهد داشت و هيچ‌گونه اخلالی در اين تنگه تحمل نمی‌شود.

سپاه پاسداران ايران نيز در واکنش به اين هشدارها اعلام کرد تهديد را با تهديد پاسخ خواهد داد.

با اين حال پس از دو هفته مناقشه بر سر تنگه هرمز، احمد وحيدی، وزير دفاع ايران در جمع خبرنگاران گفت: "ما نگفتيم تنگه هرمز را می‌بنديم بلکه مسأله اين است که اگر کسی بخواهد امنيت خليج فارس را به خطر اندازد، برای همه به خطر می‌افتد."

در حال حاضر همه نفت توليدی عراق، کويت و قطر و بخش زيادی از نفت توليدی عربستان و امارات و همچنين بخشی از گاز توليدی قطر برای ورود به بازرهای جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند.

روزانه حدود ۱۷ درصد نفت مورد نياز دنيا از اين تنگه عبور می‌کند. بخش عمده رفت و آمدهای کشتی‌های حامل نفت از بخش آب‌های سرزمينی کشور عمان انجام می‌شود.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

روسیه کشوری نیست که بتوان بر حرفش به نفع ایران استناد کرد و ایران این را خوب میداند. و گول این حرف های بی پشتوانه را نخواهد خورد. روسها همیشه همین روش را در قبال ایران به کار گرفته و هر بار قسمتهایی از سرمایه های ملی ایران را به نفع خود ثبت و ضبط کرده است.

در حال حاضر یک فرصت طلایی و یک گزینه خوب پیش روی ایران است و ان "بعد دوستانه" نامه اقای اوباما به رهبر ایران است. این طرز تفکرر برخی "که ای حضرت عباس غرقش کن من هم روش" را بایستی از فرهنگ ایران بشوییم و به واقعیت های موجود بیندیشیم. حالا فرض کنیم ایران تحریم نفتی شده و ایران بخواهد با "خرچسونک بازی" جلوی عبور و مرمر در تنگه هر مز را بگیرد. در کوتاه مدت یعنی دو سه روز ممکن است تنگه هرمز بسته شود اما این کار تمام دنیارا بر علیه ایران بسیج خواهد کرد و اسزلییل به ارزوی خود هواهد رسید. آرزوی اسراییل درگیری بین ایران و امریکاست.

در مورد روسها باید گفت که انها از ایران برای چانه زنی به نفع خود با غرب استفاده میکنند. به محض اینکه غرب یک پیشنهاد مالی به انها بدهد رویشان را انوری میکنند و میگذارند غرب همان کاری را با ایران کند که با قذافی کرد.

بهترین گزینه ایران در اینستکه دست از جلنبر مداری بردارد و با قدم ها استوار به پای میز مذاکره برود. تصور کنید که جنین امری اتفاق افتده باشد که در این صورت هم تنگه هرمز باز میماند و هم نفت ایران صادر میشود و هم ارزش برابری ریال افزون میشود. برای ایران برد در مذاکره و باخت در ادامه تنش است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما