خانه | خبر | اخبارایران

با گذشت يک ماه علت انفجار در فولاد غدير هنوز روشن نيست

سه شنبه, 1390-10-20 16:19
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نماينده يزد اعلام کرد که با وجود گذشت يک ماه از رويداد انفجار در نورد فولاد غدير هنوز علت قطعی اين انفجار روشن نيست.

علی‌اکبر اولياء، نماينده يزد در مجلس ايران امروز سه‌شنبه ۲۰ دی‌ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ايران (ايلنا) "نقض آشکار اصول ايمنی در هنگام ذوب ضايعات فولادی" را عامل اين انفجار دانست.

نماينده يزد گفت: "مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ارائه برخی دستورالعمل‌های اشتباه در خصوص نحوه بازرسی واحدهای توليدی باعث افزايش وقوع سوانح کار شده است."

انفجار کوره ذوب ضايعات فولادی در کارخانه غدير يزد شامگاه يکشنبه، ۲۰ آذرماه رخ داد که طی آن پنج کارگر در صحنه حادثه و ۱۳ کارگر ديگر در بيمارستان جان باختند که چند تن از آنان کارگران غيرايرانی بودند.

پس از اين انفجار، کارگروه ويژه‌ای به‌منظور بررسی علت اين رويداد تشکيل گرديد اما از آن زمان تاکنون علت حادثه مشخص نشده است و مسئولان همچنان مشغول گمانه‌زنی هستند.

در نيمه نخست سال جاری ۷۷۸ نفر در حوادث کار جان خود را از دست داده‌اند که اين آمار در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته هشت و ۱۸صدم درصد افزايش داشته است

نماينده يزد در رابطه انفجار کارخانه فولاد يزد: "با توجه به وقوع پنج حادثه مشابه ظرف شش سال گذشته، به‌نظر می‌رسد مالکان کارخانه و همچنين نهاد بازرسی کار در استان يزد اقدامی برای رفع نواقص ايمنی کار جهت حفاظت از جان کارگران به عمل نياورده بودند که اين بی‌توجهی موجب کشته شدن ۱۸ نفر از کارگران شد."

غلام‌حسين حيدری، رئيس کل دادگستری يزد يک هفته پس از اين رويداد گفته بود: "عزم دستگاه قضايی بر اين قرار گرفته تا اين پرونده با دقت کامل و در کوتاه‌ترين زمان ممکن رسيدگی شود."

در حالی که علی‌اکبر اولياء پيش از اين علت وقوع اين حادثه را استفاده از قراضه‌های مهمات جنگی عمل نکرده در بين ضايعات فلزات دانسته بود، فرماندار و استاندار يزد از اين موضوع ابراز بی‌اطلاعی کردند و کارگروه ويژه پس از يک ماه بررسی، تنها احتمال مسدود شدن دهانه کوره را اعلام کرد اما دليل آن را نگفت.

پس از حادثه انفجار، امرالله فلاح‌زاده، مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی يزد رئيس کارگروه ويژه بررسی اين رويداد معرفی شد در حالی که انتصاب وی از آن‌جا که او در رابطه با اين حادثه مسئوليت داشت، سئوال‌برانگيز بود.

فلاح‌زاده امروز به ايلنا گفت: "در اين کارگروه پنج فرضيه که عبارت بودند از ظروف سربسته، نفوذ مايعات و روغن به داخل مواد مذاب، مواد منفجره در داخل مواد مذاب، نقص فنی و مسدود شدن دهانه کوره مطرح شد که در نهايت با بررسی‌های صورت گرفته چهار فرضيه نخست رد شد."

ايلنا در گزارشی در رابطه با پی‌گيری اين رويداد نوشته است اين اظهارات ناروشن در حالی مطرح می‌شود که در کارخانه فولاد غدير يزد دوربين مداربسته وجود دارد.

برپايه آمار منتشرشده در جمهوری اسلامی ايران، در نيمه نخست سال جاری ۷۷۸ نفر در حوادث کار جان خود را از دست داده‌اند که اين آمار در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته هشت و ۱۸صدم درصد افزايش داشته است.

سال پيش تعداد کل کشته‌شدگان حوادث کار در کشور يک هزار و ۲۹۰ نفر اعلام شد با اين حال دولت تاکنون آمار دقيقی درباره تعداد حوادث صنعتی رخ داده در ايران منتشر نکرده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما