خانه | خبر | اخبارایران

آخرين آمار رسمی از افزايش نرخ بيکاری در ايران

جمعه, 1390-10-09 16:21
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مرکز آمار ايران اعلام کرد که نرخ بيکاری سال گذشته نسبت به سال قبل از آن يک و شش‌دهم درصد افزايش داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، مرکز آمار ايران سرانجام نتايج کلی طرح آمارگيری سال ۱۳۸۹ را با تأخير طولانی اعلام کرد.

برپايه نتايج مرکز آمار ايران نرخ بيکاری در اين سال ۱۳ و نيم درصد بوده است که نسبت به سال قبل از آن يک و شش‌دهم درصد افزايش داشته است.

همچنين اين آمار نشان می‌دهد نرخ بيکاری بين زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستايی بيشتر بوده است.

همچنين نرخ بيکاری جوانان ۱۵تا ۲۴ ساله چهار درصد، نرخ بيکاری در نقاط شهری يک و هشت‌دهم درصد و در نقاط روستايی هشت‌دهم درصد نسبت به سال ۸۸ افزايش يافته است.

طبق اين آمار استان‌های فارس، البرز، کهکيلويه و بويراحمد، ايلام و لرستان بالاترين نرخ بيکاری و استان‌های يزد، مازندران، زنجان و گلستان کمترين نرخ بيکاری را داشته‌اند.

استان‌های فارس، البرز، کهکيلويه و بويراحمد، ايلام و لرستان بالاترين نرخ بيکاری و استان‌های يزد، مازندران، زنجان و گلستان کمترين نرخ بيکاری را داشته‌اند

اين در حالی است که نرخ مشارکت اقتصادی سال ۱۳۸۹ نسبت به سال ۱۳۸۸ شش‌دهم درصد کاهش يافته است.

نرخ بيکاری در سال گذشته نشان می‌دهد که اين عدد در پايان سال نسبت به آغاز سال افزايش ميانگين يک و يک‌دهم درصدی داشته است.

محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهوری ايران در ديدار نوروزی امسال خود با برخی نمايندگان مجلس، از ايجاد بيش از يک ميليون و ۶۰۰ هزار شغل و کاهش نرخ بيکاری از ۱۴ و شش‌دهم درصد فصل بهار به ۱۰ درصد در پايان سال ۸۹ خبر داده بود.

در حالی که احمدی‌نژاد نرخ بيکاری را ۱۰ درصد عنوان کرده بود، عادل آذر، رئيس مرکز آمار ايران ۲۹ خردادماه سال جاری نرخ بيکاری سال ۸۹ را بيش از ۱۳ درصد اعلام کرد.

مهرماه گذشته نيز محمد عطارديان، عضو شورای عالی اشتغال گفته بود که اگر دولت يارانه واحدهای توليدی را پرداخت نکند نرخ بيکاری به ۲۰ درصد افزايش خواهد يافت.

دبير کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمايی به خبرگزاری کار ايران (ايلنا)، گفت: "دولت ۱۴ هزار ميليارد تومان بدهی به پيمانکاران بخش خصوصی دارد و برای ايجاد اشتغال بايد اين بدهی را پرداخت کند."

عبدالرضا شيخ‌الاسلامی، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعی ايران دو هفته پيش از اين سخنان اعلام کرد که نرخ بيکاری در شش ماهه نخست سال جاری کاهش يافته است.

به گفته وی نرخ بيکاری در ايران به ۱۱ و يک دهم درصد رسيده است. شيخ‌الاسلامی اعلام کرد که دولت در شش ماهه نخست سال جاری يک ميليون شغل ايجاد کرده است. اين اظهارات وزير کار با واکنش منفی نمايندگان مجلس روبه‌رو شد.

در همين حال صندوق بين‌المللی پول نيز در تازه‌ترين گزارش خود نرخ رشد اقتصادی ايران را دو و نيم درصد و نرخ بيکاری را ۱۵ و پنج دهم درصد اعلام کرد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما