خانه | خبر | اخبارایران

نخستين جلسه محاکمه "جاسوس سيا" برگزار شد

سه شنبه, 1390-10-06 12:19
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نخستين جلسه محاکمه امير ميرزايی حکمتی که از سوی نهادهای امنيتی و قضايی ايران به "جاسوسی" برای سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا (سيا) متهم شده، در تهران برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، اين محاکمه صبح سه‌شنبه ششم دی ۱۳۹۰ به رياست ابوالقاسم صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

فارس نوشته است امير ميرزايی حکمتی که ۲۸ سال سن دارد به اتهام "همکاری با دولت متخاصم آمريکا و سرويس جاسوسی سيا عليه نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران" بازداشت شده است.

دادستانی کيفرخواست عليه ميرزايی حکمتی را بر اساس گزارش مديرکل حقوقی و قضايی معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات ايران و "اعترافات" متهم تنظيم کرده است.

ميرزايی حکمتی در اين دادگاه گفت: "من در اين مأموريت، فريب سازمان جاسوسی آمريکا را خوردم و هرچند با مأموريت نفوذ در سيستم‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ايران و تبديل شدن به منبع خبری برای سيا وارد ايران شده بودم اما شخصاً قصد ضربه زدن به ايران را نداشتم. .. قصدم اين بود که در ايران زندگی کنم و به آمريکا برنگردم. "

در اين جلسه دادگاه، وکيل ميرزايی حکمتی ايرادهايی عليه کيفرخواست مطرح کرده است. فارس گزارش نداده که وکيل وی "تعيينی" بوده است يا "تسخيری".

ميرزايی حکمتی در دادگاه: من در اين مأموريت، فريب سازمان جاسوسی آمريکا را خوردم و هرچند با مأموريت نفوذ در سيستم‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ايران و تبديل شدن به منبع خبری برای سيا وارد ايران شده بودم اما شخصاً قصد ضربه زدن به ايران را نداشتم

صلواتی در پايان دادگاه گفته است پس از ارائه لايحه دفاعيه وکيل به دادگاه و "بررسی‌های لازم"، حکم نهايی صادر می‌شود.

وزارت اطلاعات ايران شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۰ اعلام کرده بود يک فرد ايرانی‌تبار را که برای آمريکا "جاسوسی" می‌کرده، بازداشت کرده است.

يک روز پس از انتشار اطلاعيه وزارت اطلاعات، تلويزيون دولتی ايران فيلمی از "اعترافات" امير ميرزايی حکمتی پخش کرد.

در اين فيلم کوتاه، ميرزايی حکمتی گفت: "نقشه آمريکايی‌ها برای دستگاه اطلاعاتی ايران اين بود که ابتدا يک‌سری اطلاعات ارزشمند بدهند و بعد که وزارت اطلاعات ايران ديد اين اطلاعات خوب و با ارزش است با من تماس بگيرد تا آن‌ها بتوانند مأموران اطلاعاتی ايران را شناسايی بکنند."

با اين حال علی حکمتی پدر امير حکمتی گفته است پسرش برای ديدن مادربزرگش به تهران رفته و "هرگز برای سازمان سيا کار نکرده است."

به گفته وی، امير حکمتی پيشتر مترجم عربی تفنگداران دريايی آمريکا بوده است.

علی حکمتی گفته است: "همسرم تلاش کرد تا او را از سفر به ايران منصرف کند اما او به ايران رفت. در دو هفته نخست هيچ مشکلی پيش نيامد اما در هفته سوم چند نفر به ديدن او رفتند و ديگر از او خبری نشد."

به گفته خانواده حکمتی، امير حکمتی سپتامبر ۲۰۱۱ (شهريور ۱۳۹۰) بازداشت شده است.

امير حکمتی در آريزونا متولد شده و پس از گرفتن ديپلم به تفنگداران دريايی آمريکا پيوسته است.

علی حکمتی گفت: "من در حد مرگ نگرانم. من پسرم را خيلی دوست دارم و متأسفم که در چنين مخمصه‌ای گرفتار شده است."

ويکتوريا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا نيز سه‌شنبه ۲۰ دسامبر (۲۹ آذر ۱۳۹۰) گفت ايالات متحده خواهان دسترسی به امير ميرزاحکمتی از طريق سفارت سوئيس شده است.

نولاند گفت از دولت ايران می‌خواهيم به سوئيس اجازه "دسترسی فوری" به حکمتی را بدهد و وی را "فوراً آزاد کند."

 

Share this
Share/Save/Bookmark

گیر بد ادم خواری افتاده است قاضی صلواتی!

به احتمال زیاد، آقای حکمتی به عنوان یک پیک اطلاعاتی- امنیتی‌ که در میان سازمانهایی جاسوسی مرسوم است، به ایران رفته بود و از طرف جناحی از حکومت یا اطلاعاتی‌ها ج.ا. به گروگان گرفته شده است تا تخلیه اطلاعاتی‌ گردد یا مبادله‌ایی با جاسوسان ایرانی‌ صورت گیرد. بازی خطرناکی از جانب ج.ا. که در عرف نیروهای امنیتی با اینگونه های و هوی تبلیغاتی جایی‌ ندارد و میتواند یکی‌ از علل تبدیل جنگ سرد به جنگ گرم مابین دو دولت شود.

http://news.gooya.com/didaniha/archives/2011/12/133562.php

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما