خانه | خبر | اخبارایران

"سالانه در ايران ۲۵۰۰ قتل رخ می‌دهد"

سه شنبه, 1390-10-06 07:38
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

يک مقام نيروی انتظامی ايران گفته است سالانه در اين کشور حدود ۲۵۰۰ قتل رخ می‌دهد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، حسن بتولی، رئيس پليس آگاهی نيروی انتظامی گفت به صورت ميانگين ۹۰ درصد از اين قتل‌ها کشف می‌شود.

با اين حال اين مقام پليس ايران گفته است" "آمارهای ما ناقص است و حجم آمارهای سياه و خاکستری بالاست و گاهی ديده می‌شود که آمارها با وضعيت موجود انطباق ندارد."

به گفته مقام‌های نيروی انتظامی ايران "درگيری، سرقت و اختلافات خانوادگی و اختلافات مالی" از مهم‌ترين انگيزه‌های قتل در ايران است.

پزشکی قانونی ايران اعلام کرده است در سال گذشته، ۱۰۳۹ نفر با سلاح سرد جان خود را از دست داده‌اند و اين رقم در مقايسه با ۹۷۶ نفری که در سال ۱۳۸۸ کشته شدند، رشدی ۱۲ درصدی نشان می‌دهد

حدود دو ماه پيش نيز سرهنگ عباس‌علی محمديان، رئيس پليس آگاهی تهران اعلام کرد ميزان وقوع قتل در تهران طی سال ۱۳۹۰ نسبت به مدت مشابه سال پيش، سه و هشت دهم درصد افزايش يافته است.

به گفته وی "۳۴درصد از قتل‌ها به‌وسيله سلاح سرد رخ داده و ۸۱ و هفت دهم درصد قتل‌ها در هفت ‌ماهه نخست سال‌جاری کشف شده است."

شهريور امسال نيز يک مقام قضايی گفت: "بررسی و تأمل در آمارهای موجود نشان می‌دهد آمار قتل‌‌های خانوادگی رو به افزايش است."

به گفته فخرالدين جعفرزاده، رئيس دادسرای ناحيه ۲۷ تهران "به طوری که در يک ماه گذشته شاهد بيش از ۲۰ فقره قتل در تهران بوديم؛ اين در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته شش فقره قتل انجام شده است."

با اين حال احمدرضا رادان، جانشين فرمانده نيروی انتظامی ايران مهرماه امسال گفته بود آمار قتل در ايران افزايشی نداشته و وقوع "جرايم خشن" نيز نسبت به چند سال گذشته کاهش يافته است.

اين در حالی است که پزشکی قانونی ايران اعلام کرده است در سال گذشته، ۱۰۳۹ نفر با سلاح سرد جان خود را از دست داده‌اند و اين رقم در مقايسه با ۹۷۶ نفری که در سال ۱۳۸۸ کشته شدند، رشدی ۱۲ درصدی نشان می‌دهد.

تارنمای پزشکی قانونی ايران نوشت سال گذشته پنج ميليون و ۸۰۰ هزار پرونده نزاع با سلاح سرد در پزشکی قانونی مورد بررسی قرار گرفته که در ۱۰ سال گذشته بی‌‌سابقه است.

در ماه‌های گذشته با انتشار خبرهايی در مورد تجاوزهای گروهی، چاقوکشی و درگيری‌های خشونت‌آميز و قتل، گروهی از مقامات ايران خواهان برخورد شديدتر قوه قضائيه با مجرمان شدند و گروهی ديگر نيز اعلام کردند انتشار چنين خبرهايی واقعيت ندارد و از سوی "دشمنان انقلاب" بزرگ‌نمايی می‌شود.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما