خانه | خبر | اخبارایران

ثبت‌نام از کاندیداهای انتخابات مجلس ايران آغاز شد

شنبه, 1390-10-03 07:28
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ثبت‌نام از کانديداهای نهمين دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ايران از ساعت هشت صبح شنبه سوم دی ۱۳۹۰ آغاز شد.

 

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) مراسم نام‌نويسی کانديداهای نمايندگی دوره نهم مجلس با حضور مصطفی محمد نجار، وزير کشور و صولت مرتضوی، معاون سياسی وزير و رييس ستاد انتخابات آغاز شده است.

نام‌نويسی داوطلبان نمايندگی دوره نهم مجلس تا پايان روز جمعه نهم دی به مدت هفت روز ادامه دارد.

ثبت‌نام از کانديداهای مجلس در حالی آغاز شده که گروه‌ها و احزاب اصلاح‌طلب ايران با انتشار بيانيه‌هايی اعلام کرده‌اند در اين انتخابات شرکت نمی‌کنند.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، شورای هماهنگی راه سبز اميد، جبهه مشارکت ايران اسلامی و محمد خاتمی از جمله احزاب و گروه‌ها و چهره‌های اصلاح‌طلب و منتقد حکومت ايران هستند که گفته‌اند در اين انتخابات "نبايد شرکت کرد."

ثبت‌نام از کانديداهای مجلس در حالی آغاز شده که گروه‌ها و احزاب اصلاح‌طلب ايران با اننشار بيانيه‌هايی اعلام کرده‌اند در اين انتخابات شرکت نمی‌کنند

به گفته اين احزاب و گروه‌ها، انتخابات در ايران "آزاد و سالم نيست" و به همين دليل "نبايد در آن شرکت کرد."

محمد خاتمی، رئيس‌جمهور پيشين ايران نيز در مورد شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس گفته است: "حرف بنده همان است که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اعلام کرده که اصلا‌ح‌طلبان نمی‌توانند و نبايد در انتخابات نامزد و فهرستی داشته باشند."

به گفته خاتمی "وقتی همه نشانه‌ها دلالت بر اين دارد که نبايد در انتخابات شرکت کنيم، بنابراين شرکت در انتخابات معنايی ندارد."

رئيس‌جمهوری پيشين ايران گفته است: "انتظار داشتم شرايطی فراهم شود که همه ديدگاه ها بتوانند در انتخابات حضور و مشارکت داشته باشند."

خاتمی پيشتر از "آزادی زندانيان سياسی و ايجاد فضای آزاد برای احزاب، پايبندی مسئولان به قانون اساسی و برگزاری انتخاب آزاد و سالم" به‌عنوان سه شرط حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم نام برده بود.

آيت‌الله محمدرضا مهدوی کنی، رئيس مجلس خبرگان رهبری نيز چند هفته پيش گفت آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی حضور اصلاح‌طلبان را در انتخابات به "اقرار به اشتباه" مشروط کرده است.

در همين حال آيت‌الله احمد جنتی، دبير شورای نگهبان روز جمعه دوم دی در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: "افرادی که شايستگی نمايندگی مردم در مجلس را ندارند در اين انتخابات ثبت نام نکنند چون با رد صلاحيت شورای نگهبان آبروی خود را می‌برند."

در ايران تنها کسانی می‌توانند در رقابت‌های انتخاباتی شرکت کنند که "صلاحيت" آن‌ها به تأييد شورای نگهبان رسيده باشد.

همچنين ستاد انتخابات ايران حضور اعضای جبهه مشارکت ايران اسلامی و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی، دو حزب اصلی اصلاح‌طلبان را در انتخابات آينده مجلس ممنوع کرده است.

نهمين دوره انتخابات مجلس ايران ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ برگزار می‌شود.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

لازم به این کارها نیست میتوانند اسم سید علی را به تعداد کرسی های نمایندگی روی کاغذ بنویسند تا همه به ایشان رای دهند و دیگر نیازی به نماینده و نامزد نمایندگی نباشد. اینطوری دیگر خیال همه راحت خواهد شد یک رهبر یک ناینده به جای همه تصمیم میگیرد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما