خانه | خبر | اخبارایران

رسيدگی به حادثه انفجار در يزد به‌عهده مسئول اين رويداد گذاشته شد

جمعه, 1390-09-25 15:35
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در حالی‌که شمار کارگران کشته‌شده نورد فولاد غدير يزد به ۱۶ نفر رسيده است مسئوليت رسيدگی به اين رويداد بر عهده مديرکل کار استان يزد گذاشته شد.

به گزارش خبرگزاری کار ايران (ايلنا)، بامداد امروز دو کارگر ديگر از زخمی‌شدگان رويداد انفجار کارخانه فولاد جان سپردند.

بنا به اين گزارش اين دو کارگر ايرانی بودند اما نام آن‌ها هنوز منتشر نشده است. با کشته‌شدن آن‌ها تعداد کشته‌شدگان اين حادثه تا امروز، جمعه ۲۵ آذرماه به ۱۶ نفر رسيد.

انفجار کوره ذوب ضايعات فولادی در کارخانه غدير يزد شامگاه يکشنبه، ۲۰ آذرماه رخ داد که طی آن پنج کارگر در صحنه حادثه و تاکنون ۱۱ کارگر ديگر در بيمارستان جان باخته‌اند.

گفته می‌شود با توجه به وخامت سوختگی زخمی‌شدگان باقی مانده، احتمالأ سه مجروح ديگر اين رويداد نيز جان خود را از دست خواهند داد.

دلايل گوناگونی که در مورد بروز انفجار کارخانه غدير يزد بيان می‌شوند اتهاماتی را متوجه نهاد بازرسی کار در استان يزد می‌کند

سه روز پيش عزيزالله سيفی، فرماندار يزد از تشکيل کارگروه ويژه‌ای متشکل از تمامی نهادهای مرتبط با اين حادثه و ارائه "گزارش دقيق" در مورد علت وقوع حادثه خبر داد.

فرماندار يزد گفته بود گزارش اين حادثه تا روز پنج‌شنبه ارائه خواهد شد اما امرالله فلاح‌زاده، مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی يزد گزارش اين کارگروه را به اوائل هفته آينده موکول کرد.

امرالله فلاح‌زاده همچنين خود را رئيس کارگروه ويژه بررسی اين رويداد معرفی کرد در حالی که انتصاب وی به‌عنوان مديرکل کار استان يزد از آن‌جا که خود در رابطه با اين حادثه مسئوليت دارد، سئوال‌برانگيز است.

تا کنون مسئولان امر دلايل گوناگونی را برای وقوع اين حادثه ذکر کرده‌اند، وجود آب در ميان ضايعات فولادی، کپسول گاز و يا مهمات عمل‌نکرده در ميان ضايعات فولادی که داخل کوره منفجر شده‌اند از آن جمله‌اند که اتهاماتی را متوجه نهاد بازرسی کار در استان يزد می‌کند.

محافل کارگری ايران و برخی از نمايندگان مجلس پس از گذشت پنج روز از انفجار کوره کارخانه فولاد يزد همچنان در مورد اين رويداد سخن می‌گويند.

علی اکبر اوليا، نماينده يزد در مجلس مسئوليت اين انفجار را متوجه وزير کار دانست. وی گفت: "اين چندمين باری است که در اين استان شاهد وقوع چنين حوادثی بوده‌ايم البته تکرار آن در ديگر نقاط کشورمان نيز تجربه شده است با اين همه آيا وقت آن نرسيده که وزير کار در اين باره پاسخگو بوده و مسئوليت امر را بپذيرد."

وی افزود: "از ظواهر امر چنين بر می‌آيد که فقدان دستورالعمل ايمنی مناسب و عدم نظارت کامل موجب بروز چنين فاجعه‌ای شده است."

هادی رضا‌زاده، دبير اجرايی خانه کارگر استان گلستان در اين رابطه گفت: "بازرسی در واحدهای توليدی به درستی صورت نمی‌گيرد."

وی افزود: "در حال حاضر سيستم پيش‌گيری درستی در وزارت کار برای نظارت در واحد‌های توليدی وجود ندارد و ما همچنان شاهد حوادث تأسف‌بار اين‌چنينی هستيم."

رضازاده ضعف نظارتی را موجب عدم بازرسی کافی و اجرای حقوق کار در واحدهای توليدی کشور دانست.

حيدر مظاهری، دبير اجرايی خانه کارگر ورامين حادثه فولاد غدير را "هشداری به مسئولان عرصه کار و توليد و بازرسان حفاظت و ايمنی کار" دانست.

وی افزود: "تشکيل کميته‌های فنی و حفاظت ايمنی در شرکت‌ها اولين قدم برای جلوگيری از اين فجايع است."

مهرماه سال جاری، محمود خدادوست، رئيس مرکز تحقيقات سازمان پزشکی قانونی کشور گفته بود: "در پنج ماه امسال ۶۳۹ نفر به‌دنبال حوادث ناشی از کار به کام مرگ رفته‌اند."

اين آمار نشان می‌دهد که روزانه در ايران بيش از چهار نفر در نتيجه حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.

هفته‌نامه بازار کار نيز چندی پيش حوادث ناشی از کار را دومين عامل مرگ‌ومير در ايران دانست.

اين نشريه تخصصی اشتغال در ايران به نقل از دفتر آمار محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمين ‌اجتماعی اعلام کرد که در سال گذشته ۲۲ هزار و ۵۵۹ بيمه‌شده تأمين‌اجتماعی دچار حادثه ناشی از کار شدند که اين حوادث منجر به فوت ۱۰۹ نفر شد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

وقوع حوادث ناشی ازکار ناشی از عوامل متعددی است مسلما کارگاهی در سطح مجتمع فولاد غدیر دارای کارشناسان ایمنی و بهداشت کار می باشد هر جند نظارت بازرسان کاراز عوامل مهم کاهش حوادث ناشی از کار است ولی مهم ترین عامل ارایه آموزشهای ایمنی لازم به کارگران می باشد تاثیر کار فرهنگی بسیارموثرتر از نظارت ارگانهای دولتی است فکر می کنم دوستان خانه کارگر به عنوان نمایندگان انحصاری حاکمیت در کارخانجات بیشتر از اینکه پی گیر وضعیت معیشتی کارگران باشند درگیر حفظ جایگاه خود به عنوان نیروی واسط حاکمیت و جامعه کارگری می باشند

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما