خانه | خبر | اخبارایران

وزارت ارشاد اجرای نمايش "خشکسالی و دروغ" را متوقف کرد

جمعه, 1390-09-25 12:53
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

اجرای نمايش "خشکسالی و دروغ" نوشته و کار محمد يعقوبی به‌دستور وزارت ارشاد اسلامی تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، نمايش‌نامه "خشکسالی و دروغ" با بازی پيمان معادی و باران کوثری که در سالن شماره يک تماشاخانه ايرانشهر روی صحنه می‌رفت، با نظر اداره‌ کل هنرهای نمايشی تا اطلاع‌ ثانوی متوقف شد.

محمد دشت‌گلی، سرپرست اداره‌ کل هنرهای نمايشی در اين‌باره گفت: "بر اساس جمع‌بندی‌ای که انجام داديم، فعلأ نمايش تا اطلاع ثانوی و ابلاغ موارد اصلاحی به کارگردان، امکان اجرا ندارد."

وی افزود علت اين تصميم "تفاوت فاحشی" است که بين اجرای تازه آن و نمايشی که مجوز شورای ارزشيابی و نظارت را گرفته، وجود دارد.

دشت‌گلی افزود: "بايد اين اصلاحات به کارگردان ابلاغ شود تا آن‌ها را برطرف کند."

سرپرست اداره‌ کل هنرهای نمايشی: در حال حاضر کلمات رکيک و زشت و زننده‌ای در اين نمايش وجود دارد که بعضی از آن‌ها را آدم در محافل خصوصی هم از گفتنش امتناع می‌کند

محمد دشت‌گلی همچنين روز گذشته در برنامه آپارات راديو جوان در رابطه با توقيف نمايش‌نامه محمد يعقوبی گفت: "ابتدا هیأت بازبينی اين نمايش را مشاهده کردند و کار مجوز گرفت اما طبق گزارش‌هايی که به ما ابلاغ شد شخصا شب گذشته به ديدن اين نمايش رفتم. نهايتأ بعد از اين‌که دو نفر از دوستان هیأت بازبينی هم کار را ديدند تصميم گرفته شد که بيش از ۲۰ مورد در اين نمايش بايد اصلاح شود."

وی تأکيد کرد که "اين ۲۰ مورد مواردی است که در زمان بازبينی در نمايش نبود" و افزود: "اين موارد به آقای يعقوبی اعلام شده و آقای يعقوبی هم گفتند موارد اصلاحی که ابلاغ بشود انجام می‌دهم."

اين در حالی است که نمايش‌نامه "خشکسالی و دروغ" دو سال پيش به همين شکل به روی صحنه رفته بود و در اجرای تازه تنها بازيگران آن تغيير کرده‌اند.

سرپرست اداره‌ کل هنرهای نمايشی در اين مورد گفت: "شرايط فرهنگی در دوره‌های مختلف متفاوت است. خود من اين نمايش را در آلمان ديدم و آن‌چنان چيز بدی در آن به ذهنم نرسيد."

وی افزود: "متأسفانه در حال حاضر کلمات رکيک و زشت و زننده‌ای در اين نمايش وجود دارد که بعضی از آن‌ها را آدم در محافل خصوصی هم از گفتنش امتناع می‌کند."

محمد يعقوبی: من تمام موارد خواسته‌شده را رعايت کرده‌ام اما نمی‌دانم به چه دليل دستور توقف اين نمايش را دادند

محمد يعقوبی در اجرای دو سال پيش نمايش "خشکسالی و دروغ" که در سالن سايه تئاترشهر به‌روی صحنه رفت از مهدی پاکدل، رؤيا دعوتی، علی سرابی و آيدا کيخانی به‌عنوان بازيگر استفاده کرده بود؛ اما اين‌بار پيمان معادی، بازيگر فيلم‌های "جدايی نادر از سيمين" و "درباره الی" و باران کوثری، بازيگر سينما به‌جای مهدی پاکدل، رؤيا دعوتی بازی می‌کردند.

محمد يعقوبی روز چهارشنبه ۲۳ آذرماه در گفت‌وگويی با خبرگزاری کار ايران (ايلنا) تغييرات اجرای جديد را "بسيار جزئی" عنوان کرده بود.

وی درباره دليل توقف اين اجرا نيز به ايلنا گفته بود: "من تمام موارد خواسته‌شده را رعايت کرده‌ام اما نمی‌دانم به چه دليل دستور توقف اين نمايش را دادند."

از سوی ديگر مجيد سرسنگی، مدير تماشاخانه ايرانشهر پس از آگاهی از توقف اجرای نمايش "خشکسالی و دروغ" در همين روز گفت: "تلاش می‌کنيم تا شب رايزنی کنيم تا اين مشکل را حل کنيم اما اگر حل نشد، ناچاريم به اين تصميم تن بدهيم."

امروز، جمعه ۲۵ آذرماه مجيد سرسنگی به خبرگزاری مهر از احتمال از سرگيری اجرای عمومی نمايش "خشکسالی و دروغ" در صورت اجرای اصلاحات مدنظر شورای نظارت و ارزشيابی و تأييد اين شورا، از هفته آينده خبر داد.

مدير تماشاخانه ايرانشهر افزود: "در حال حاضر طوماری از سوی شورای نظارت و ارزشيابی به دست ما رسيده که طی آن گروه نمايشی بايد اصلاحاتی را در اجرای نمايش «خشکسالی و دروغ» انجام دهد."

در همين حال به گزارش ايسنا، محمد يعقوبی که شب گذشته، ۲۴ آذرماه، نتوانست نمايش خود را به صحنه ببرد‌، گفت: "آمادگی هرگونه گفت وگويی را دارم تا موارد اصلاحی را اعمال و نمايش را اجرا کنيم."

وی افزود:‌ "ما امروز، جمعه ۲۵ آذر، به ايرانشهر می‌رويم؛ اگر اجازه دادند نمايش را اجرا کنيم که چنين می‌کنيم و اگر اجازه اجرا نداشتيم براساس موارد اصلاحی تمرين می‌کنيم."

يعقوبی همچنين تأکيد کرد: "هربار به ما تذکری داده‌اند ـ که تا به حال دو مورد بوده ـ رعايت کرده‌ايم اما ديگر تذکری داده نشد که رعايت کنيم. بعد از يازدهمين اجرا ۲۱ مورد اصلاحيه برای اولين بار گفته شده و پيش از اين شورای ارزشيابی و نظارت اين تذکرات را نداده بود که ما تمکين کنيم اما حال آمادگی انجام اين کار را داريم."

محمد يعقوبی از کارگردانان نسل جديد تئاتر ايران است که نخستين بار در سال ۱۳۷۶ با کسب جايزه بهترين کارگردانی برای نمايش "زمستان ۶۶" به عنوان کارگردانی جوان مطرح شد.

از کارهای مهم او می‌توان به "زمستان ۶۶"، "پس تا فردا" و "يک دقيقه سکوت" اشاره کرد. او در حال حاضر عضو اصلی هیأت مديره کانون نمايش‌نامه‌نويسان خانه‌ٔ تئاتر ايران است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

چون کوروش گفته "خداوندا کشور من را از دروغ و خشکسالی حفظ کن"!؟؟؟؟؟

خوب معلومه به عبای ریاکاران و سیاه کاران بر خوهدخورد.

این گفته از کورش نیست و از داریوش بزرگ در کتیبه ای در تخت جمشید است!
اهورامزدا این کشور را از دشمن، از خشک‌سالی و از دروغ پاس دارد.
http://fa.wikipedia.org/wiki/داریوش_بزرگ
http://www.icarius.blogfa.com/post-36.aspx

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما