خانه | خبر | اخبارایران

صالحی: مشکلی با بريتانيا نداريم

یکشنبه, 1390-09-20 16:20
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

علی‌اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران با شتابزده خواندن اقدامات بريتانيا گفت رابطه‌ با بريتانيا قطع نشده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، علی‌اکبر صالحی، امروز يکشنبه ۲۰ آذرماه (۱۱ دسامبر) در ديدار با يوتونی نوجوما، وزير امور خارجه نامبيا در مورد وضعيت کنونی رابطه ايران با بريتانيا و آمريکا سخنانی ايراد کرد.

صالحی گفت در مکالمه تلفنی با ويليام هيگ، وزير امور خارجه بريتانيا گفته است تجمع چندی پيش روبه‌روی سفارت بريتانيا نتيجه "عصبانيت متراکم شده در دو قرن اخير" و تحريم بانک مرکزی ايران از سوی بريتانيا بوده است.

وی اقدام دولت اين کشور مبنی بر تحريم بانک مرکزی ايران را عجولانه دانست و افزود جمهوری اسلامی مراوده‌ مالی با بريتانيا نداشت و اين اقدام صرفأ اقدامی نمايشی بود.

وی در همين حال حمله به داخل سفارت بريتانيا را نادرست و "خارج از مقررات" دانست و گفت: "البته ما اين موضوع را درک می‌کنيم. در بسياری از موارد شور و هيجان آن‌قدر بالا است که نمی‌توان آن را کنترل کرد."

علی‌اکبر صالحی در مورد انتخاب حافظ منافع در بريتانيا گفت ايران با بريتانيا در حال گفت‌وگو در اين باره است و بريتانيا نيز کشوری را به‌عنوان حافظ منافع معرفی کرده است

روز سه‌شنبه هشتم آذرماه گروهی که حکومت ايران آن‌ها را دانشجو می‌نامد پس از گردهمايی در برابر سفارت بريتانيا وارد آن شده و با شکستن شيشه‌ها و نابودی بخشی از وسايل داخل سفارت خسارت‌های سنگينی را به آن وارد کردند.

در پی آن دولت بريتانيا کليه کارمندان سفارت خود را از ايران خارج کرد و همه کارمندان سفارت ايران در لندن را اخراج نمود.

کشورهای مختلف جهان حمله به سفارت بريتانيا در ايران را به‌شدت محکوم کردند.

علی‌اکبر صالحی گفت ايران با بريتانيا مشکلی ندارد و برخورد نسبت به اين موضوعات را به بريتانيا واگذار می‌کند.

وی در مورد انتخاب حافظ منافع در بريتانيا گفت: "ما در حال گفت‌وگو در اين باره هستيم. آ‌ن‌ها نيز پيشنهاداتی داشته‌اند کشوری را به‌عنوان حافظ منافع معرفی کرده‌اند اما اين موضوع بايد در چارچوب کنوانسيون‌ها باشد."

صالحی اعلام کرد که ايران برروی شيوه‌ها و روش‌های ادامه کار با بريتانيا در حال گفت‌وگو است و هنوز به نتيجه‌ خاصی نرسيده‌اند.

شکايت ايران از آمريکا

وزير امور خارجه ايران در بخش ديگری از سخنان خود به سرنگونی هواپيمای بدون سرنشين آمريکا در خاک ايران پرداخت و آن را نقض حريم هوايی ايران دانست.

وی گفت: "در نامه‌ای به دبيرکل سازمان ملل اين موضوع مطرح شده است و قرار است اين موضوع به سازمان همکاری‌های اسلامی و جنبش غيرمتعهدها و سازمان‌های ديگر نيز منعکس شود."

صالحی افزود: "نيت آمريکا از اين اقدامات برای ما مکشوف است و ما در اين رابطه اقداماتی که در چارچوب کنوانسيون‌ها است را انجام می‌دهيم. "

وی همچنين با بيان اين‌که ايران همواره در حالت آماده‌باش است و به خوبی می‌تواند از تمامی حاکميت ملی خود دفاع کند، افزود که ايران در اين مورد نيز توانست با حداقل خسارت هواپيمای بدون سرنشين آمريکا را به زمين بنشاند.

مقام‌های آمريکايی گفته‌اند اين هواپيمای بدون ‌سرنشين به دليل مشکل فنی سقوط کرده و ايران عامل سقوط آن نبوده است.

به گفته رسانه‌های ايران اين هواپيمای بدون سرنشين يک هفته پيش در نزديکی شهر کاشمر و در عمق ۲۲۵ کيلومتری خاک ايران در حال پرواز بوده که توسط نيروهای نظامی جمهوری اسلامی در مناطق مرزی شرق ايران سرنگون شده ‌است.

پنج‌شنبه ۱۷ آذرماه جاری، نيروی هوا و فضای سپاه پاسداران تصاويری از اين هواپيما را منتشر ساخت و اعلام کرد که مأموريت آن جاسوسی در خاک ايران بوده است.

مقام‌های ايران در اين مدت از اين رويداد به‌عنوان "پيروزی فن‌آوری ايران بر آمريکا" ياد می‌کنند.

در همين حال حسين سلامی، جانشين فرمانده کل سپاه پاسداران امروز از تلويزيون دولتی ايران اعلام کرد که جمهوری اسلامی هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را به اين کشور پس نمی‌دهد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

جناب صالحی شما نمونهء یک دیپلومات بی اختیار هستید و تاریخ دیپلماسی ایران هرگز شما را فراموش نمی کند. انصافاً چنین اظهار نظری از طرف شما چه معنایی دارد؟ شما اگر نمی توانید امنیت سفارت کشوری را تامیین کنید چرا نسبت به این موضوع عذر خواهی رسمی نمی کنید؟

شما فرض می کنید جهان دیپلماتیک چنین واقعه ای را فراموش می کند؟ تاریخ کشور را آلوده کردید به سخیف ترین رفتار و مرتب می گوید اتفاقی نیافتاده. منظورتان واقعاً چیست؟ مردم جهان را بی شعور می پندارید یا خودتان را مسخره کردید؟ شما هم دزدانه به داخل خانه مردم رفتید هم شکستید و هم غارت کردید و هم عکس و فیلم گرفتید تا جهانیان بدانند بعد می گویید متاسفید؟ حتی پوزش رسمی هم نخواستید اما مرتب نگران هستید. چقدر اوضاع شما و دولت و نظام مطبوعتان خراب شده و چقدر رفتار شما دور از شان انسان های متمدن این دوران است.

شما به واقع مایه تاسف ایرانیها هستید؟ حالا که فسم خوردید آبروی ایرانیها را ببرید ای کاش برای فردای فرزندان خود آبروی به جا می گذاشتید. چنین اظهاراتی در تاریخ می ماند و جهانیان تا ابد به رجوع می کنند و حماقت شما را دلایل ویرانی ایران خواهند دانست.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما