خانه | خبر | اخبارایران

فراخوانده شدن شماری از دیپلمات‌های فرانسوی از تهران

شنبه, 1390-09-12 21:06
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

فرانسه اعلام کرده که شمار دیپلمات‌های خود در تهران را به "صورت موقت و در یک اقدام احتیاطی" کاهش خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام دیپلماتیک این کشور گفته است که تعدادی از دیپلمات‌های فرانسوی و تمامی خانواده‌های کارکنان سفارت فرانسه، تهران را ترک خواهند کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه دلیل این مسئله را "نگرانی‌های امنیتی" اعلام کرد و گفت که فرانسه پس از اتفاقات اخیر در سفارت بریتانیا، درصدد حفاظت از دیپلمات‌های فرانسوی و خانواده‌های آنها است.
تعداد دیپلمات‌های فرانسوی که ایران را ترک خواهند کرد، هنوز اعلام نشده است. خبرگزاری فرانسه نوشته است که احتمالا نیمی از دیپلمات‌های سفارت فرانسه در ایران، به پاریس بازخواهند گشت.

 

روز سه‌شنبه هشتم آذرماه، سفارت بريتانيا در خيابان فردوسی تهران و مرکز فرهنگی و اقامتگاه ديپلماتيک بريتانيا در باغ قلهک مورد حمله گروهی از معترضان به سياست‌‌های لندن قرار گرفت.

معترضان پس از بالارفتن از درب اصلی و ديوارهای سفارت بريتانيا، پرچم اين کشور را آتش زده و پرچم جمهوری اسلامی ايران را بالا بردند.

آن‌ها همچنين پس از ورود به داخل سفارت، شيشه‌های آن را شکسته و برخی از مدارکی که در طبقه نخست اين سفارتخانه بود، بيرون آورده و به آتش کشيدند.

 

فرانسه، آلمان، ايتاليا، نروژ، اسپانيا و هلند از جمله سفرای اروپایی هستند که در اعتراض به حمله به سفارت بريتانيا و باغ قلهک، برای رایزنی از سوی دولت‌های متبوعشان فراخوانده شده بودند. ايتاليا نيز اعلام کرده که تعطيلی سفارت‌اش در ايران را بررسی می‌کند

هم‌زمان مرکز فرهنگی بريتانيا و محل اقامت کارکنان سفارت در باغ قلهک نيز مورد حمله معترضان به سياست‌‌های بريتانيا قرار گرفت و شش تن از ديپلمات‌های ساکن در باغ قلهک توسط مهاجمان به گروگان گرفته شدند که سپس آزاد گرديدند.

اين حملات پس از تحريم‌های اخير دولت بريتانيا عليه جمهوری اسلامی، از جمله تحريم بانک مرکزی ايران؛ و سپس تصويب طرح کاهش روابط ديپلماتيک و تجاری با بريتانيا از سوی مجلس ايران انجام گرفت.

در پی حمله به سفارت بريتانيا در تهران، دولت بريتانيا تمامی ديپلمات‌های خود را از ايران خارج کرد و سفارت ايران در لندن را بست. رامين مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ايران امروز، شنبه گفت که ايران در برابر این تصميم بريتانيا اقدام متقابل می‌کند.

فرانسه، آلمان، ايتاليا، نروژ، اسپانيا و هلند از جمله سفرای اروپایی هستند که در اعتراض به حمله به سفارت بريتانيا و باغ قلهک، برای رایزنی از سوی دولت‌های متبوعشان فراخوانده شده بودند. ايتاليا نيز اعلام کرده که تعطيلی سفارت‌اش در ايران را بررسی می‌کند.

 

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما