خانه | خبر | اخبارایران

لاريجانی: "بی‌شرمانه" رفتار بريتانياست نه حمله‌کنندگان به سفارت آن

چهارشنبه, 1390-09-09 16:09
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رئيس مجلس ايران حمله به سفارت بريتانيا را نمادی از افکار عمومی جامعه ايران دانست.

به گزارش منابع خبری ايران، علی لاريجانی در بخشی از نشست رسانه‌ای امروز، چهارشنبه نهم آذر خود به سئوالات خبرنگاران در رابطه با رويدادهای روز گذشته در سفارت بريتانيا در تهران پاسخ گفت.

روز گذشته عده‌ای که جمهوری اسلامی ايران از آنان به‌عنوان دانشجو ياد می‌کند در برابر سفارت بريتانيا دست به گردهمايی عليه اين کشور زدند.

اين گردهمايی پس از خواندن قطعنامه به حمله به سفارت بريتانيا و اشغال آن و وارد کردن خسارت‌هايی به سفارت منجر شد.

همچنين هم‌زمان گروهی ديگر به باغ قلهک که از املاک سفارت بريتانيا به‌شمار می‌رود حمله کرده و آن را اشغال کردند. در اين حمله شش کارمند بريتانيايی در محاصره حمله‌کنندگان قرار گرفتند اما سپس آزاد شدند.

با دخالت پليس ايران شامگاه روز گذشته اين حملات پايان يافت.

علی لاريجانی گردهمايی روز گذشته در برابر سفارت بريتانيا را "نمادی از فضای افکار عمومی در جامعه" نسبت به "رفتارهای خصمانه" دولت بريتانيا عنوان کرد.

علی لاريجانی: چرا سال ۵۹ که به سفارت ايران در انگليس حمله شد، شورای امنيت تشکيل جلسه نداد و اقدام پليس انگليس را محکوم نکرد؟

وی گفت: "مردم ما در چند دهه گذشته از رفتارهای خصمانه انگلستان رنجيده خاطرند، اگر دولت انگلستان اين موضوع را قبول ندارد می‌توانيم اين موضوع را به‌وسيله نظرسنجی ارزيابی کنيم."

رئيس مجلس ايران سياست‌های دولت بريتانيا را پيش و پس از انقلاب ايران "غيرقابل قبول" خواند و افزود: "با رفتار ديپلماتيک نمی‌توان رفتار و روش‌های خصمانه را تحت‌الشعاع قرار داد."

لاريجانی با بيان اين‌که اقدام روز گذشته در انتقاد به اين رفتارهای بريتانيا بود در همين حال توصيه کرد افرادی که به اين روش‌ها اعتراض دارند حرکات خود را مبتنی بر قانون کنند.

وی تصويب قانون کاهش روابط با انگلستان را پاسخ به رفتارهای دولت انگلستان دانست.

دولت بريتانيا روز دوشنبه ۳۰ آبان‌ماه اعلام کرد که تحريم‌های تازه عليه ايران در رابطه با گزارش اخير آژانس بين‌المللی انرژی اتمی اعمال خواهد شد.

اين کشور اعلام کرد تمامی معاملات بريتانيا با بانک‌های ايرانی، از جمله بانک مرکزی متوقف خواهند شد.

در پی آن روز يکشنبه ششم آذر ۱۳۹۰ نمايندگان مجلس ايران به کاهش روابط ايران با بريتانيا از سطح سفير به سطح کاردار و کاهش مناسبات اقتصادی و بازرگانی با اين کشور رأی موافق دادند.

علی لاريجانی پس از تصويب اين طرح در مجلس اعلام کرد که اين تصميم آغاز راه است. وی در نشست رسانه‌ای خود توضيحی در مورد اقدام‌های بعدی ايران نداد و تنها به اين بسنده کرد که "اقدامات ديگر برحسب شرايط زمان مشخص می‌شود."

رئيس مجلس گفت در ۲۴ ساعت اخير مقام‌های بريتانيا از حمله به سفارت اين کشور با "کلمات نادرستی" چون "اقدام بی‌شرمانه" ياد کرده‌اند و افزود: "بی‌شرمانه رفتار دولت انگليس است که در پنج دهه‌ گذشته نسبت به ملت ايران رفتار ستمکارانه‌ای داشته است."

وی بيانيه شورای امنيت سازمان ملل در محکوميت حمله به سفارت بريتانيا را "رويکرد دوگانه" خواند و افزود: "چرا سال ۵۹ که به سفارت ايران در انگليس حمله شد، شورای امنيت تشکيل جلسه نداد و اقدام پليس انگليس را محکوم نکرد؟"

اشغال سفارت ایران در لندن رويدادی بود که در روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۵۹ (۳۰ آوریل ۱۹۸۰) توسط عده‌ای که خود را گروه "الشهید" که گفته می‌شد از طرفداران خودمختاری خوزستان هستند صورت گرفت و شش روز به‌طول انجامید.

این رويداد با دخالت نیروهای ویژه بریتانیا (اس‌ای‌اس) در روز ۱۵ اردیبهشت و با کشته شدن پنج نفر و دستگیری یک نفر از اشغالگران و آزادی ۲۶ گروگان به پایان رسید.

حمله روز گذشته به سفارت بريتانيا واکنش‌های تندی را از سوی کشورهای ديگر نيز در پی داشت. بريتانيا، اتحاديه اروپا، آمريکا، فرانسه، آلمان، ايتاليا و اتريش به‌شدت اين اقدام را محکوم کردند.

از سوی ديگر شامگاه روز گذشته وزارت امور خارجه ايران در بيانيه‌ای در اين رابطه از "برخی رفتارهای غيرقابل قبول معدودی از معترضين" ابراز تأسف نمود.

در پی رويدادهای روز گذشته دولت بریتانیا امروز بخشی از کارمندان خود را از ایران خارج کرد.

همچنين گفته می‌شود پس از حمله به سفارت بريتانيا، نروژ نيز سفارت خود در تهران را بسته است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

اگر این عزیزان که به سفارت انگلیس حمله کردند.دانشجو هستند.احتمالا" روز 16 آذر لباس شخصی ها در دانشگاهها و خیابانهای اطراف آن بر علیه دیکتاتور راهپیمایی خواهند کرد. پس در این صورت پیدا کنید پرتقال فروش را . تقدیم به جناب سگ زرد رئیس طویله ولایت.

ننگ براین رییس مجلس .مایه سرافکندگی و -شرمندگی - همه ایرانیان. به امید ازادی ایران.

"نمادی از فضای افکار عمومی در جامعه" وحشی ها و جنایتکاران ومزدوران ساندیس خورند؟ اقای لاریجانی تا به کی و تاکجا چاپلوسی ؟

علاءالدين بروجردي با اشاره به تعطيلي سفارت كشورمان در لندن توسط دولت انگليس گفت: مصوبه مجلس كاهش روابط از سطح سفير به كاردار بود بنابراين همه مسئوليت هاي حقوقي، بين المللي و عواقب ترك ديپلمات ها و تعطيلي سفارت كشورمان در لندن برعهده رژيم انگليس است.
وي افزود: آنچه كه در روز سه شنبه در تهران رخ داد، در مقايسه با حادثه سال 59 در لندن كه سفارت كشورمان در آن حادثه توسط عوامل رژيم صهيونيستي 6 روز اشغال شده و 2 نفر هم در جريان اين اقدام كشته شدند، ناچيز بود.
رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس ادامه داد: عملكرد پليس انگليس در جريان اشغال سفارت كشورمان در سال 59 نيز درمقايسه با عملكرد نيروي انتظامي در اقدام روز سه شنبه دانشجويان بسيار متفاوت بود چرا كه در حادثه سال 59 پليس انگليس هيچ دفاعي از سفارت كشورمان نكرد اما روز سه شنبه پليس ضمن درگيري با دانشجويان به شدت از سفارت رژيم انگليس دفاع كرد و ما نمره خوبي در اقدام روز سه شنبه گرفتيم اما انگليسي ها نمره منفي در حادثه سال 59 گرفتند.
بروجردي اضافه كرد: بدون ترديد افكار عمومي ملت ايران از اين خرسند هستند كه سفرا و ديپلمات هاي رژيم انگليس ديگر در تهران نيستند.
وي خاطرنشان كرد: به هر حال موضوع تعطيل شدن سفارت ايران در لندن تصميمي است كه انگليس اتخاذ كرده و به لحاظ حقوقي و بين المللي عواقب آن برعهده دولت اين كشور است.
رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس در پايان به كشورهاي عضو اتحاديه اروپا نيز توصيه كرد كه اگر چه اين كشورها عضو اتحاديه هستند، اما نبايد با طناب انگليس به چاه بروند.

نیش و پوزه ی این گرگ خونآشام را نگاه کنید. و بعد بروید ستون پنجم حزب الهی شعبه ی آمریکا ***** را بخوانید. حتما کم کم جری تر هم خواهند شد، زیرا شمارش معکوس همگیشان رقم می خورد.

بیخود نیست که لاری جانی اینچنین شلوار **** می کند. لطفا خبر را بخوانید حمله به سفارت انگلیس در جلسه سران قوا طرح شده بود عجیب ترین خبر، در ارتباط با حمله به سفارت انگلستان، شب گذشته در چارچوب یک پیام به پیک نت دریافت شد. بموجب این پیام کوتاه، اطلاع داده اند که طرح حمله به سفارت انگلستان در جلسه سران سه قوه که یک روز پیش از حمله به سفارت انگلستان در مجلس تشکیل شده بود مطرح شده بود. این طرح از سوی علی لاریجانی و بعنوان عمل به پیام رهبری – تهدید در برابر تهدید- مطرح شده و همآهنگی دولت با آن خواسته می شود. احمدی نژاد خطاب به لاریجانی میگوید: اگر نظر رهبری چنین طرحی است، آن را باید به من ابلاغ می کردند که رئیس قوه مجریه هستم. مجلس و شما دراین وسط چه کاره اید؟ لاریجانی مدعی می شود که این طرح نظر مستقیم رهبری نیست، بلکه نظر نظام است! احمدی نژاد می گوید: من اهل کاری که زیر نظر خودم نباشد نیستم! پادرمیانی صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه نیز بی نتیجه می ماند و هر سه، آشفته حال اتاق مذاکره را ترک می کنند. ساعاتی بعد، کلیات صحبت هائی که درجلسه سران سه قوه شده بود، از سوی نزدیکترین افراد کابینه احمدی نژاد زمزمه می شود و خبر آن به بیت رهبری گزارش می شود. از سوی بیت رهبری دستور داده می شود: باید گوشمالی شود و در هیچ جلسه دیگری او را شرکت ندهید!

پرسش علی لاريجانی: چرا سال ۵۹ که به سفارت ايران در انگليس حمله شد، شورای امنيت تشکيل جلسه نداد و اقدام پليس انگليس را محکوم نکرد؟ یک ایرانی از تهران برای اینکه از تو آدم نیستی، گروهی که بر ایران از سال پنجاه هفت تا کنون بر ایران حکومت می کند یک گروه غیر ایرانی ست. کسانی که به لانه فساد شما در انگلیس حمله کردند همه ایرانی بودند و در پی برپایی یک حکومت ایرانی، ولی اوباش شما و ارازل شما و مفسدین شما که به خاک انگلس در تهران حمله کردند آیا انگلیسی بودند.******

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما