خانه | خبر | اخبارایران

بريتانيا گروهی از کارمندان سفارت خود در تهران را از ايران خارج کرد

چهارشنبه, 1390-09-09 10:44
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

در پی حمله روز گذشته به سفارت بريتانيا در تهران وزارت امور خارجه اين کشور گروهی از کارمندان سفارت خود را از ايران خارج می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، پس از حمله روز گذشته به سفارت بريتانيا و اشغال چند ساعته آن، دولت بريتانيا تصميم گرفت برخی از کارکنان سفارت خود در ايران را از تهران فراخواند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بريتانيا گفت با در نظر گرفتن رويدادهای روز گذشته اين تصميم برای حفظ امنیت کارکنان سفارت بریتانیا در تهران گرفته شده و گروهی از آنان تهران را ترک می‌کنند.

وی افزود نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه بريتانيا گفته‌اند امنيت کارکنان سفارتخانه و خانواده‌های آنان در اولويت قرار دارد.

بر پايه گزارش‌های منتشرشده، کارکنان سفارت بريتانيا ابتدا ايران را به مقصد امارات متحده عربی ترک خواهند کرد.

گفته می‌شود نخستين گروه از ديپلمات‌های بريتانيا در ايران پيش از ظهر امروز به دوبی انتقال داده خواهند شد.

روز گذشته عده‌ای که جمهوری اسلامی ايران از آنان به‌عنوان دانشجو ياد می‌کند در برابر سفارت بريتانيا دست به گردهمايی عليه اين کشور زدند.

نخستين گروه از ديپلمات‌های بريتانيا در ايران پيش از ظهر امروز به دوبی انتقال داده خواهند شد

اين گردهمايی پس از خواندن قطعنامه به حمله به سفارت بريتانيا و اشغال آن و وارد کردن خسارت‌هايی به سفارت منجر شد.

همچنين هم‌زمان گروهی ديگر به باغ قلهک که از املاک سفارت بريتانيا به‌شمار می‌رود حمله کرده و آن را اشغال کردند. در اين حمله شش کارمند بريتانيايی در محاصره حمله‌کنندگان قرار گرفتند اما سپس آزاد شدند.

با دخالت پليس ايران شامگاه روز گذشته اين حملات پايان يافت.

اين حملات در پی تحريم‌های شديد دولت بريتانيا عليه ايران صورت گرفت.

دولت بريتانيا روز، دوشنبه ۳۰ آبان‌ماه اعلام کرد که تحريم‌های تازه عليه ايران در رابطه با گزارش اخير آژانس بين‌المللی انرژی اتمی اعمال خواهد شد.

اين کشور اعلام کرد تمامی معاملات بريتانيا با بانک‌های ايرانی، از جمله بانک مرکزی متوقف خواهند شد.

در پی آن روز يکشنبه ششم آذر ۱۳۹۰ نمايندگان مجلس ايران به کاهش روابط ايران با بريتانيا از سطح سفير به سطح کاردار و کاهش مناسبات اقتصادی و بازرگانی با اين کشور رأی موافق دادند.

طرح کاهش روابط ايران با بريتانيا با ۱۷۱ رأی موافق، سه رأی مخالف و هفت رأی ممتنع به تصويب نمايندگان مجلس ايران رسيد.

با اين تصميم نمايندگان مجلس ايران، دامينيک جان چيلکات، سفير بريتانيا در تهران بايد خاک ايران را ترک کند.

شورای نگهبان نيز با تصميم مجلس مبنی بر کاهش روابط ايران با بريتانيا موافقت کرد.

حمله روز گذشته به سفارت بريتانيا واکنش‌های تندی را از سوی کشورهای ديگر در پی داشت.

بريتانيا، اتحاديه اروپا، آمريکا، فرانسه، آلمان، ايتاليا و اتريش به‌شدت اين اقدام را محکوم کردند.

همچنين هر ۱۵ عضو شورای امنيت سازمان ملل متحد نيز در بيانيه‌ای حمله به سفارت بريتانيا در تهران را محکوم کردند.

از سوی ديگر شامگاه روز گذشته وزارت امور خارجه ايران در رابطه با حمله به سفارت بريتانيا در تهران بيانيه کوتاهی منتشر کرد.

وزارت امور خارجه ايران در بيانيه خود از "برخی رفتارهای غيرقابل قبول معدودی از معترضين" ابراز تأسف کرده است.

در اين بيانيه همچنين به "تلاش نيروی انتظامی و تقويت نيروهای حفاظت‌کننده از سفارت" اشاره شده و از مسئولان امر خواسته شده است تا اقدامات و "بررسی‌های فوری و ضروری" را در اين مورد انجام دهند.

اين بيانيه افزوده است: "وزارت امور خارجه ضمن احترام به قوانين و مقررات بين‌المللی و با تأکيد بر مصونيت اماکن ديپلماتيک، بر تعهد دولت جمهوری اسلامی ايران به حفاظت و صيانت از اماکن و مأموران ديپلماتيک تأکيد می‌نمايد."

وزارت امور خارجه ايران اعلام کرده است که از طريق مجاری قانونی موضوع را مورد پی‌گيری قرار خواهد داد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

این کار را بایستی 32 سال پیش وقتی اازل و اوباش به کمک عده کمی دانشجو به سفارت امریکا حمله کردند و گروگانگیری کردند همه کشورهای با غیرت و با ابرو انجام می دادند. حالا هم کشورها بایستی در یک حرکت دست جمعی سفارت خانه های خود را به روی این حکومت احمق سالار ببندند تا شاید این ارازل مداردان خون اشام به خود ایند و مردم ایران را از قید ظلم و جور خود رها سازند. این کار ایران به هیچ وجه قابل قبول نبوده و نیست. نه این افراد شکل و شمابل شان به دانشجو می خورد و نه این حرکت یک حرکت خودجوش و مردمی تلقی میشود. این افراد تجاوز کننده که در فیلم ها و عکس ها به خوبی دیده میشوند و فابل شناسایی هم هستند همان مزدوران رژیم اند که از طرف بیت رهبری مامور شده اند تا این کار را بکنند و پاداش نقدی و غیر نقدی خود را هم از رهبر دریافت خواهند کرد.

شنیده شد که اقای صالحی هم بیانیه ای در نکوهش این حرکت صادر کرده اند اما اگر واقعا یک ذره حقیقت در ان بود تا کنون این افراد متجاوز دستگیر شده بودند و در زندان بودند. همین چند روز پیش بسیج یک مانور امنیتی را در ایران برگزار کرد و قدرت خود را در زمینه ضد شورش به نمایش گذاشت. با این همه یراق و طمطراق ایا این نیروی انتظامی قادر نبود این متجاوزین را در همان محل دستگیر کند و به زندان بفرستد تا تکلیفشان را دادگاه معلوم کند!؟
حرکت پلیس حاضر در صحنه به خوبی نشان میدهد که متجاوزین با همدستی پلیش دارند این کار را میکنند و قبح انرا نمیفهمند. این یک حرکت بسیار زشت و نگران گننده از سوی سردمداران رژیم و خصوصا بیت رهبری سازماندهی و هدایت شده و هم اکنون هم شرکت کنندگان در ان دارند از رهبر موتورسیکلت و جوایز پولی دریافت میکنند.

بریتانیا و حق دارد سفارت خودرا در تهران ببندد. همه کشورهای اروپایی و اسیایی هم که در صحنه مالی و سیاسی دنیا مطرح هستند بایستی همین روند را در پیش گیرند. انوقت میبینیم که فقط سفارت روسیه و چین در تهران باقی میمانند و چند تا کشور جیره خوار ودیگر هیچ.
حالا همه متوجه شدند که مدارا کردن با اخوند و حکومت های ایده الیستی فقط یک نتیجه را به بار خواهد اورد و انهم پر رو تر شدن و وقیحتر شدن انست. شاید کمکم وقت ان رسیده باشد که اخرین گزینه را بایستی به کار گرفت و دنیا را از شر این متجاوزین به خون و ناموس مردم ایران رهانید.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما