خانه | خبر | اخبارایران

روسیه: امیدواریم ایران به فراخوان مذاکره با گروه ۱+۵ پاسخ مثبت بدهد

شنبه, 1390-09-05 02:34
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

روسیه می‌گوید امیدوار است که ایران فراخوان یک ماه پیش گروه ۱+۵ را برای برگزاری دور تازه مذاکرات اتمی بپذیرد.

 به گزارش ریانووستی، الکساندر لوکاشویچ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: "یک ماه قبل کا‌ترین اشتون نماینده ارشد اتحادیه اروپا در زمینه سیاست خارجی و امنیت از طرف گروه ۱+۵ برای سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نامه‌ای را ارسال کرده و در آن آمادگی مذاکره‌کنندگان را برای گفت‌وگو مورد تأکید قرار داد."

وی افزود: "متأسفانه فعلاً در رابطه با تاریخ دیدار جدید گروه ۱+۵ با ایران شفافیتی وجود ندارد."

کا‌ترین اشتون یک ماه پیش گفت تمایل قدرت‌های جهانی برای مذاکرات هسته‌ای با ایران را از طریق نامه به اطلاع سعید جلیلی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران رسانده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اشتون، گفته بود: "اگر تهران آماده مشارکت جدی در مذاکراتی مفید درباره برنامه هسته‌ای خود باشد، قدرت‌های جهانی آمادگی دارند تا در هفته‌های آینده با تهران نشست برگزار کنند."

سخنگوی وزارت خارجه روسیه: یک ماه قبل کا‌ترین اشتون نماینده ارشد اتحادیه اروپا در زمینه سیاست خارجی و امنیت از طرف گروه ۱+۵ برای سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نامه‌ای را ارسال کرده و در آن آمادگی مذاکره‌کنندگان را برای گفت‌وگو مورد تأکید قرار داد

با این حال اشتون در این نامه اعلام کرد گفت‌وگوهای احتمالی در آینده نباید ادامه گفت‌وگوهای سال گذشته باشد که در استانبول برگزار شد. اشتون سال گذشته این گفت‌وگوی دو روزه در ترکیه را "دلسردکننده" نامیده بود.

گروه ۱+۵ (آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین به اضافه آلمان) از سال ۲۰۰۳ میلادی (۱۳۸۲) به همراه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان آن است که ایران کارهای مربوط به غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند اما ایران این خواسته را نپذیرفته است.

کشورهای غربی می‌گویند نگران وجود "ابعاد نظامی" در برنامه اتمی ایران هستند اما مقامات ایران می‌گویند در برنامه اتمی "اهداف صلح‌آمیز" را دنبال می‌کنند.

تاکنون ایران و گروه ۱+۵ چند دور مذاکرات برگزار کرده‌اند اما این گفت‌وگو‌ها بدون نتیجه مشخصی پایان یافته است.

با شکست گفت‌وگوهای هسته‌ای غرب با ایران و تصمیم جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی اورانیوم، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرونده ایران را در سال ۱۳۸۶ به شورای امنیت سازمان ملل فرستاد.

شورای امنیت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تاکنون چهار بار ایران را تحریم کرده است.

در همین حال هفته گذشته آمریکا و بریتانیا تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران برقرار کردند. دولت کانادا نیز خبر داد که تحریم‌های تازه‌ای علیه بخش انرژی ایران اعمال می‌کند.

فرانسه هم اعلام کرده است به خرید نفت از ایران پایان می‌دهد، هر چند که ایران می‌گوید نفتی به فرانسه نمی‌فروشد که این کشور بخواهد آن را تحریم کند.

همچنين ايتاليا نيز از تحريم نفت خام ايران استقبال کرده است و کره جنوبی نيز گفته است تحريم‌هايی را عليه ايران اعمال خواهد کرد.

تحریم‌های تازه علیه ایران پس از انتشار گزارش سه هفته پیش یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ایران را به "وجود ابعاد نظامی" در برنامه اتمی‌اش متهم کرده بود، برقرار شده است.

با این حال سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است: "تحریم‌ها به پیشبرد مذاکرات در مورد مسأله هسته‌ای ایران کمک نمی‌کنند."

وزارت خارجه روسیه نیز یکم آذر ۱۳۹۰ در بیانیه‌ای گفت: "با توجه به پیشرفت اوضاع در اطراف برنامه هسته‌ای ایران، چنین کارهایی (تحریم‌ها) گفت‌وگوی سازنده با تهران را بسیار دشوار می‌کند."

همچنین چندی پیش سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت تحریم‌ها علیه ایران "تأثیرگذار نیست."

به گفته وی روسیه معتقد است مسأله هسته‌ای ایران باید از راه دیپلماتیک و در چارچوب گروه ۱+۵ حل شود.

ایران، تحریم‌های بین‌المللی را "بی‌نتیجه" می‌داند و می‌گوید با وجود این تحریم‌ها از برنامه اتمی خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما