خانه | خبر | اخبارایران

"فشار بر محمد توسلی در زندان بسيار شديد است"

چهارشنبه, 1390-09-02 10:53
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

گفته می‌شود محمد توسلی، دبير سياسی نهضت آزادی در زندان به شدت تحت فشار قرار دارد و خانواده وی هنوز هيچ تماسی با وی نداشته است.

مهدی نوربخش، از نزديکان محمد توسلی، دبير سياسی نهضت آزادی ايران که ۲۰ روز پيش بازداشت شد، در گفت‌وگويی با کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران گفت از آغاز بازداشت محمد توسلی هنوز به خانواده وی اعلام نشده است که او در کجا نگهداری می‌شود و جرمش به‌طور مشخص چيست.

به گفته مهدی نوربخش، محمد توسلی در مدت بازداشتش هرگز تماسی با خانواده‌اش نداشته اما خبر رسيده است که او در زندان اوين به‌سر می‌برد و "تحت فشار شديد" قرار دارد.

محمد توسلی در روز ۱۲ آبان‌ماه سال جاری در منزل خود و در ارتباط با نامه ۱۴۳ فعال سياسی و اجتماعی خطاب به محمد خاتمی، رئيس جمهور پيشين ايران، توسط نيروهای امنيتی بازداشت شد.

مهدی نوربخش گفت: "در چند هفته‌ای که مهندس توسلی در زندان هستند خبر داريم که بسياری از کسانی که نامه را امضا کردند به اطلاعات بردند و بازجويی کردند و آن‌ها هم گفته‌اند که ما خودمان امضا کرديم و جعلی نيست."

مهدی نوربخش: از همان روز نخست بازداشت آقای توسلی مأموران وزارت اطلاعات و سپس دادستان تهران بارها به خانواده توسلی گفته‌اند که نبايد با رسانه‌ها گفت‌وگو کنند

وی افزود: "از زندان خبر رسيده که می‌خواهند توسلی را به اتهام نوشتن متن نامه متهم کنند. در حالی که اعضای ملی و مذهبی اين نامه را نوشتند و مهم‌تر اين است که هر که نامه را نوشته باشد فرقی نمی‌کند وقتی ۱۴۳ نفر آن را امضا می‌کنند يعنی مسئوليتش به عهده همه آن‌هاست و نه يک نفر."

مهرماه امسال ۱۴۳ نفر از فعالان سياسی و اجتماعی طی نامه‌ای به محمد خاتمی در رابطه با انتخابات آينده مجلس ايران اعلام کردند "چشم‌انداز روشنی برای صيانت از آرای مردم و برگزاری انتخابات آزاد، سالم و منصفانه وجود ندارد."

نويسندگان اين نامه نوشته بودند: "با نفوذ و سلطه روزافزون مقامات نظامی و امنيتی در همه ارکان اجرايی، قضايی و تقنينی، حاکمان وعده برگزاری انتخابات آزاد می‌دهند و انتظار دارند مردمی که اميد هر نوع تغيير و بهبود در زندگی خود را از دست داده‌اند، پای صندوق‌های رأی بروند تا آرای‌‌شان در قربانگاه طالبان انحصاری قدرت ذبح شرعی شود."

مهدی نوربخش گفت از همان روز نخست بازداشت آقای توسلی مأموران وزارت اطلاعات و سپس دادستان تهران بارها به خانواده توسلی گفته‌اند که نبايد با رسانه‌ها گفت‌وگو کنند. اين در حالی است که خانواده وی هنوز هيچ پاسخی از مسئولان در مورد وضعيت محمد توسلی نگرفته‌اند.

با وجود فشارهای مقامات قضايی و وزارت اطلاعات، همسر مهندس توسلی پيش از اين در گفت‌وگويی با تارنمای جرس گفته بود: "آقای توسلی ۷۴ سال دارند و تا الان مشکل و ناراحتی جسمانی خاصی نداشتند و اگر مشکلی برايشان پيش بيايد به‌خاطر همين فشارهايی است که در انفرادی ممکن است به ايشان وارد شود."

وی افزوده بود: "ما بسيار نگران حال ايشان هستيم.‌‌ همان زمان هم به آقايان گفتم چرا با خانواده ما اين برخورد‌ها را می‌کنيد؟ که فقط می‌گفتند صحبت نکنيد، مصاحبه نکنيد و سکوت کنيد."

محمد توسلی نخستين شهردار تهران پس از انقلاب ايران در سال ۱۳۵۷ بود. وی قبل و بعد از انقلاب بار‌ها بازداشت شده و تحت شکنجه قرار گرفته است.

آخرين بازداشت او در رويدادهای پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری ايران در سال ۱۳۸۸ بود که نزديک به دو ماه در بند ۲۰۹ زندان اوين به‌سر برد.

پس از رويدادهای عاشورای ۱۳۸۸، ليلا توسلی و محمد نويد طاهری، دختر و داماد محمد توسلی نيز بازداشت شدند و هم‌اکنون در حال سپری کردن دوران زندان خود هستند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما