خانه | خبر | اخبارایران

قطعنامه شورای حکام آژانس عليه برنامه اتمی ايران تصويب شد

شنبه, 1390-08-28 05:55
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شورای حکام آژانس بين‌المللی اتمی در قطعنامه‌ای نسبت به برنامه هسته‌ای ايران ابراز "نگرانی عميق و فزاينده" کرد.

 

با اين حال اين قطعنامه که روز جمعه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان ۱۳۹۰) تصويب شد، خواهان ارسال پرونده اتمی ايران به شورای امنيت سازمان ملل نشده است.

قطعنامه شورای حکام ۱۰ روز پس از گزارش يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللی انرژی اتمی تصويب شد. آمانو در اين گزارش از وجود "ابعاد نظامی" در برنامه اتمی ايران ابراز نگرانی کرده بود.

اين قطعنامه که توسط گروه ۱+۵ (روسيه، آمريکا، بريتانيا، فرانسه، چين به اضافه آلمان) تهيه شده بود، با ۳۲ رأی موافق، دو رأی مخالف (کوبا و اکوادور) و يک رأی ممتنع (اندونزی) تصويب شد.

شورای حکام آژانس از ايران خواسته است تا اجازه دهد يک هيأت بلندپايه آژانس با سفر به ایران درباره ترديدهايی که در برنامه اتمی ايران وجود دارد با مقام‌های مسئول در اين کشور گفت‌وگو کند

۳۵ کشور در شورای حکام عضويت دارند و برای تصويب هر قطعنامه دست‌کم ۱۸ کشوربايد به آن رأی بدهند.

شورای حکام در اين قطعنامه از ايران خواسته است تا "سريع‌تر" به قطعنامه‌های شورای امنيت سازمان ملل عمل کند.

شورای امنيت سازمان ملل از سال ۲۰۰۶ تاکنون چهار بار ايران را تحريم کرده است. با اين حال ايران می‌گويد با وجود اين تحريم‌ها از برنامه اتمی خود عقب‌نشينی نمی‌کند.

در اين قطعنامه‌ها "جلوگيری از انتقال فناوری موشکی به ايران، ممنوعيت فروش تکنولوژی اتمی به ايران، ممنوعيت خريد تسليحات از ايران، قطع همکاری با چند بانک ايرانی و تحريم سپاه پاسداران و کشتيرانی" از موارد عمده‌ای است که به تصويب رسيده است.

قطعنامه‌های شورای امنيت همچنين از ايران می‌خواهد غنی‌سازی اورانيوم را به حال تعليق درآورد اما ايران می‌گويد غنی‌سازی اورانيوم را "حق" خود می‌داند و از آن کوتاه نمی‌آيد.

شورای حکام آژانس بين‌المللی انرژی اتمی همچنين از ايران خواسته است تا اجازه دهد يک هيأت بلندپايه آژانس با سفر به ایران درباره ترديدهايی که در برنامه اتمی ايران وجود دارد با مقام‌های مسئول در اين کشور گفت‌وگو کنند.

علی‌اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس پيش از تصويب اين قطعنامه گفته بود ايران اين قطعنامه را "نامتوازن، غيرحرفه‌ای، غيرقانونی و سياسی" می‌داند.

سلطانيه پس از تصويب قطعنامه شورای حکام اعلام کرد جمهوری اسلامی "حتی برای ثانيه‌ای" غنی‌سازی اورانيوم را متوقف نخواهد کرد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

به نظرمیاددست آمریکاوآژانس وایران توی یه کاسه هست وتاحالا اینطرف میزی ها(ایران)زورش چربیده وآمریکاهم بیشترمیخوادرابطه داشته باشه تابجنگه همه اینا سیاهبازیهای سیاسی است وهرچه بدبختی ودردسرومصیبته برای مردمه،این وسط تنهافرقی که آمریکاوایران دارن درحمایت آمریکا ازمنافع مردم خودشه

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما