خانه | خبر | اخبارایران

عبدالفتاح سلطانی از محمدجواد لاريجانی شکايت می‌کند

جمعه, 1390-08-27 12:58
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

عبدالفتاح سلطانی، وکيل زندانی اعلام کرد که به‌خاطر سخنان اخير دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه ايران در نيويورک عليه او، از وی شکايت خواهد کرد.

به گزارش تارنمای کمپين بين‌المللی حقوق بشر، عبدالفتاح سلطانی، حقوق‌دان و از بنيان‌گذاران کانون مدافعان حقوق بشر که هم‌اکنون در زندان به‌سر می‌برد در ملاقات با همسرش معصومه دهقان از سخنان محمدجواد لاريجانی، دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه و مشاور بين‌الملل رئيس قوه قضائيه ايران باخبر شده است.

محمد جواد لاريجانی روز گذشته به خبرنگاران مستقر در سازمان ملل متحد گفت: "هيچ وکيلی به دليل حرفه وکالت و يا اين‌که مدافع حقوق بشر است در زندان نيست اما هر فردی که در فعاليت‌هايی عليه امنيت کشور دست داشته باشد، به‌خصوص کسانی که با گروه‌های تروريست ارتباط داشته باشند زندانی می‌شوند. آقای عبدالفتاح سلطانی با گروه‌های تروريستی ارتباط دارد که مسئول قتل بيش از ۱۰ هزار نفر در ايران می‌باشند."

معصومه دهقان، همسر عبدالفتاح سلطانی گفت که همسرش در ملاقات کابينی گفته است به دليل اتهامی که محمدجواد لاريجانی به وی زده است، يا خودش از او شکايت خواهد کرد و يا از وکلايش خواهد خواست که از وی شکايت کنند.

عبدالفتاح سلطانی: اتهامی که محمدجواد لاريجانی زده نه تفهيم شده و نه ثابت شده است

عبدالفتاح سلطانی گفته است اين اتهام نه تفهيم شده و نه ثابت شده است.

معصومه دهقان نيز در اين رابطه گفت: "اتهام‌های آقای سلطانی به خودش و وکلايش تفهيم شده، پرونده کيفرخواست خورده است، قرار مجرميت صادر شده و پرونده به شعبه منتقل شده است؛ هيچ وقت چنين حرفی نبوده است."

وی افزود: "اين دنباله داستان آقای [سعيد] مرتضوی است که وقتی چند سال پيش سلطانی را دستگير کردند، گفتند او جاسوس است بعد همسرم تبرئه شد و البته هيچ‌کدام هم حتی عذرخواهی نکردند حالا خسارت هفت ماه زندان و انفرادی بماند. واقعأ اگر کسی با تروريست هم‌دست شده باشد بعد از دو ماه يادشان نمی‌افتد که آن را مطرح کنند."

به گفته عبدالفتاح سلطانی اتهامات وی "تبليغ عليه نظام، تأسيس کانون مدافعان حقوق بشر، اجتماع و تبانی عليه امنيت کشور و گرفتن جايزه حقوق بشر نورنبرگ در سال ۱۳۸۷" است.

همسر عبدالفتاح سلطانی گفت: "به دليل اتهام نامربوطی که به همسرم زده شده و خدشه‌ای که به خانواده‌ام وارد شده است می‌خواهم که وکلای همسرم از آقای لاريجانی شکايت کنند و اميدوارم در دادگاه‌های بی‌طرف به اين شکايت رسيدگی شود."

عبدالفتاح سلطانی روز شنبه ۱۹ شهريورماه سال جاری بازداشت شد.

سلطانی تاکنون وکالت بسياری از پرونده‌های حقوق بشری را بر عهده داشته است. علی افشاری، اکبر گنجی، هاله اسفندياری، سهيل آصفی، کاظم شکری، خانواده زهرا کاظمی، خانواده زهرا بنی‌يعقوب و بسياری از نيروهای ملی مذهبی از جمله موکلان وی بودند.

عبدالفتاح سلطانی يک بار نيز در ۲۷ خردادماه سال ۱۳۸۸ در جريان رويدادهای پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در دفتر کار خود بازداشت شد. وی سرانجام پس از مدت بيش از ۷۰ روز بازداشت که ۱۷ روز را آن را در زندان انفرادی به‌سر برد، با قرار وثيقه ۱۰۰ ميليون تومانی آزاد شد.

به گفته معصومه دهقان قرار بازداشت عبدالفتاح سلطانی برای دو ماه ديگر تمديد شده است.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

چه شریف است سلطانی؛ و چه عاری از شرافت است لاریجانی.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما