خانه | خبر | اخبارایران

شليک افراد مسلح به اتوبوس مسافران ايرانی در ترکيه

سه شنبه, 1390-08-24 10:59
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بر اثر حمله مسلحانه به يک اتوبوس حامل مسافران ايرانی در وان ترکيه چند نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری کار ايران (ايلنا)، يک اتوبوس حامل مسافران ايرانی در شهر وان بامداد امروز مورد حمله مسلحانه قرار گرفت.

بنا به اين گزارش افراد مسلح از يک خودروی سواری به‌سوی اتوبوس مسافران ايرانی شليک کردند که در نتيجه اين حمله هشت نفر زخمی شدند.

در اين حمله بر اثر شليک گلوله يک مسافر زن از ناحيه سينه زخمی شد و همچنين هفت نفر ديگر از جمله راننده اتوبوس که يک ايرانی بود مجروح شدند.

تارنمای روزنامه حريت، چاپ ترکيه در گزارش خود نوشته است اتوبوس ايرانی با چهل مسافر از مرز گوربولاک در خاک ترکيه، عازم سوريه بود که نيمه‌شب گذشته در منطقه چلبی‌باغ از توابع شهرستان زلزله‌زده ارجيش که در استان وان واقع است، مورد هجوم مسلحانه دو شخص ناشناس قرار گرفت.

اگر چه در ماه‌های اخير شهرهای مهم و توريستی ترکيه همچون استانبول و آنتاليا مورد هدف گروه‌های شبه‌نظامی کرد قرار گرفته است اما هيچ‌گاه اين حمله‌ها بر روی توريست‌ها و افراد خارجی متمرکز نبوده است

اين گزارش می‌افزايد، مهاجمان برای متوقف ساختن اتوبوس اقدام به شليک گلوله کردند اما راننده اتوبوس با وجودی که از ناحيه سر زخمی شده بود با سرعت بسيار اتوبوس را از محل حادثه دور کرد و پس از سپری کردن ۱۰ کيلومتر به يکی از پاسگاه‌های بين راهی رساند.

حريت در مورد زخمی‌شدگان اين رويداد می‌نويسد: علی دين‌پرور، راننده اتوبوس و فاطمه واحدی (۲۵ ساله) به بيمارستان بيتليس؛ گوهر علی‌پور به بيمارستان وان؛ سکينه بوداغی، عبدالوهاب عموغا و نورالهو علی‌آبادی به بيمارستان صحرايی ارجيش و دو تن ديگر که نام‌ آن‌ها روشن نشده است به بيمارستان عادل جواز منتقل شده‌اند.

حريت حال زخمی‌شدگان را خوب توصيف کرده است.

وان بزرگ‌ترين شهر در شرق ترکيه و در نزديکی مرز با ايران است که مرکز استانی به همين نام می‌باشد. اکثريت اهالی اين استان را کردها تشکيل می‌دهند.

شهر وان که در روزهای اخير با زلزله‌ها و صدمات ناشی از آن دست و پنجه نرم می‌کند، يکی از مناطقی است که نيروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در آن فعال هستند.

حزب کارگران کردستان گروهی چپ‌گرا و مسلح در کردستان ترکيه است که خواستار دولتی مستقل و کردنشين در جنوب شرقی ترکيه است.

در ماه‌های گذشته در استان وان و همچنين مناطق مرزی ايران چند عمليات خرابکارانه بر روی لوله‌های انتقال گاز ايران به ترکيه صورت گرفته است.

در مردادماه گذشته دو بار خط لوله انتقال گاز ايران به ترکيه، منفجر شد. بار نخست در روز جمعه هفتم مردادماه در حوالی روستای دنالو شهرستان ماکو، و بار دوم در روز ۲۱ مردادماه و در خاک ترکيه انفجاری رخ داد.

خطوط لوله صادرات گاز ايران به ترکيه اغلب مورد هدف خرابکاری قرار می‌گيرد.

همچنين در ماه‌های اخير در اين استان چندين درگيری نظامی ميان نيروهای ارتش ترکيه و چريک‌های پ‌ک‌ک رخ داده است که منجر به مرگ چندين نفر از نيروهای دو طرف شده است.

با اين حال اگر چه در ماه‌های اخير شهرهای مهم و توريستی ترکيه همچون استانبول و آنتاليا مورد هدف گروه‌های شبه‌نظامی کرد قرار گرفته است اما هيچ‌گاه اين حمله‌ها بر روی توريست‌ها و افراد خارجی متمرکز نبوده است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

به احتمال خیلی زیاد، کار پ‌ک‌ک است. احتمال دیگری هم هست؟

‫اگر این اتوبوس و مسافران آمریکائي بودنند چه عکس العملی داشت؟

حالا که به تروریستهای کرد رسید شدند افراد ناشناس!

پ ک ک این حملات رو انجام نمیده و اگه انجام بده به نظر شما از کسی می ترسه بگه؟ چون منافعی در این کار نیست با وجود شرایطی هم که کردستان ترکیه با ان روبروست فعلا انتظار حمله پ ک ک به نیروهای ترک رو نداشته باشید مگر اینکه مورد حمله قرار بگیرند که آن هم واجبست از خود دفاع کنی. آقای اردوغان آنقدرها هم دمکرات نیست اشتباه نکنید، خلیفه مسلمینه!؟

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما