خانه | خبر | اخبارایران

مسعود پدرام، فعال ملی ـ مذهبی بازداشت شد

شنبه, 1390-08-21 17:03
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بامداد امروز، شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۰، دکتر مسعود پدرام، نويسنده و فعال ملی – مذهبی بازداشت شد.

به گزارش منابع موثق از ايران، دکتر مسعود پدرام، دانش‌آموخته ارشد علوم سياسی و پژوهشگر اجتماعی توسط دايره اجرای احکام دادگاه انقلاب اسلامی تهران، بازداشت شد.

دکتر پدرام، عضو شورای فعالان ملی - مذهبی ايران، در جريان بازداشت گروهی نيروهای ملی - مذهبی در اسفندماه ۱۳۷۹، بيش از سه ماه را در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه عشرت‌آباد سپاه پاسداران به‌سر برده بود.

وی پس از پنج ماه زندان، به قيد وثيقه آزاد شد. پرونده وی همچون پرونده ديگر فعالان ملی - مذهبی از آن هنگام تاکنون، در دادگاه تجديدنظر همچنان باز است.

مسعود پدرام، در ماه‌های اخير، مورد احضار و تهديد مکرر نهادهای امنيتی قرار گرفته بود

مسعود پدرام در دادگاه انقلاب به رياست قاضی حداد در سال ۱۳۸۱ به چهار سال زندان و پنج سال محروميت از حقوق اجتماعی محکوم شد. اين حکم در دادگاه تجديدنظر متوقف ماند؛ و نتيجه اين دادگاه هيچ‌گاه به پدرام و ديگر متهمان پرونده، ازجمله عزت‌الله سحابی، هدی صابر، حبيب‌الله پيمان، محمد ملکی، محمد بسته‌نگار، رضا رئيس طوسی و حسين رفيعی، از گروه بازداشت‌شدگان اعلام نشد.

اين پرونده ۱۵ متهم داشت. علی‌رضا رجايی، يکی ديگر از متهمان اين پرونده نيز از شش ماه پيش بازداشت شده و هم‌اکنون در بند ۳۵۰ اوين زندانی است.

مسعود پدرام، نويسنده و پژوهشگر سياسی پشتيبان جنبش موسوم به سبز پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در ايران؛ در ماه‌های اخير، مورد احضار و تهديد مکرر نهادهای امنيتی قرار گرفته بود، تا اين‌که امروز بازداشت و به اوين منتقل شد.

دکتر مسعود پدرام، نويسنده کتاب‌هايی چون: "روشنفکران دينی و مدرنيته در ايران پس از انقلاب" و "سپهر عمومی روايتی ديگر از سياست: نظريات آرنت و هابرماس" و مترجم کتاب "زندگی و زمانه دموکراسی ليبرال" است. از وی مقالات متعددی در نشريات داخلی کشور در معرفی نظرات يورگن هابرماس و هانا آرنت و مفهوم "سپهر عمومی" منتشر شده است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما