خانه | خبر | اخبارایران

مهدی کروبی به مکان ديگری منتقل شد

سه شنبه, 1390-08-17 12:53
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

فرزند مهدی کروبی از انتقال پدرش به مکانی تازه و اصرار مقامات امنيتی بر ادامه بازداشت وی در تنهايی خبر داد.

محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی از رهبران مخالفان دولت کنونی ايران، در وبلاگ خود نوشت پدرش به يک واحد مسکونی در يکی از محله‌های شميران تهران جهت گذراندن دوران بازداشت خانگی خود منتقل شده است.

محمدتقی کروبی نوشته اين انتقال به‌دنبال پی‌گيری‌های خانواده و به‌ويژه مادرش، فاطمه کروبی صورت گرفته است.

وی افزوده است واحد مسکونی جديد اجاره‌ای است و خانواده کروبی بخشی از مبلغ اجاره و وزارت اطلاعات نيز به دليل حضور نيروهايش بخش ديگری از آن را می‌پردازند.

محمدتقی کروبی گفته است مقامات امنیتی اجازه ماندن مادرش را در کنار پدرش نمی‌دهند و اصرار دارند مهدی کروبی ادامه بازداشت خود را به تنهایی بگذراند.

پيش از اين، فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی در شهريورماه سال جاری از انتقال همسرش به یک آپارتمان یک خوابه کوچک خبر داده بود.

محمدتقی کروبی تأکيد کرده است که پدرش همچون گذشته از حقوق نخستين يک زندانی مانند حق دسترسی به روزنامه، ملاقات منظم با نزديکان، تلفن و… برخوردار نيست و هواخوری وی پس از انتقال تنها در محدوده آپارتمان مجاز شمرده شده است

در آن زمان نيروهای امنيتی جمهوری اسلامی ايران با انتقال مهدی کروبی به منزل مسکونی‌اش در جماران موافقت نکرده بودند و رهبر حزب اعتماد ملی ۱۰۰ روز از بازداشت خانگی خود را در آپارتمانی اداری و کوچک که به گفته فرزندش بدون دسترسی به هوای آزاد و در کنار تعدادی از مأموران امنيتی بود، به‌سر برد.

محمدتقی کروبی همچنين گفته است وضعيت تنفسی پدرش به دليل شرايط نامساعد و عدم دسترسی به هوای آزاد در ۱۰۰ روز گذشته دچار مشکلاتی شده است و در حال حاضر مهدی کروبی داروهای تجويز شده از سوی پزشک وزارت اطلاعات را مورد استفاده قرار می‌دهد.

فرزند مهدی کروبی افزوده است: "بر خلاف ورود آسيب‌های جسمی، روحيه آقای کروبی نسبت به مسير انتخاب شده و عهد خود با مردم بسيار عالی و کم‌نظير است."

وی همچنين تأکيد کرده است که پدرش همچون گذشته از حقوق نخستين يک زندانی مانند حق دسترسی به روزنامه، ملاقات منظم با نزديکان، تلفن و… برخوردار نيست و هواخوری وی پس از انتقال تنها در محدوده آپارتمان مجاز شمرده شده است.

فاطمه کروبی در گفت‌وگويی به تاريخ ششم شهریورماه سال جاری گفته بود که همسرش در دوران بازداشت خانگی "از کلیه حقوق یک زندانی محروم بوده" و در طول ۱۹۰ روز فقط یک بار به او اجازه هواخوری در حیاط خانه داده شده است.

چند ماه پیش نيز برخی از تارنماهای نزدیک به حکومت ایران از بستری شدن مهدی کروبی در بیمارستان در پی سکته قلبی خبر داده بودند که این خبر از سوی حسین کروبی، فرزند ديگر مهدی کروبی تکذيب شد.

فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشر روز دوشنبه ۲۱ شهریور (۱۲ سپتامبر) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که "گروه تحقیق سازمان ملل درباره ناپدید شدن‌های اجباری" در مورد وضعيت مهدی کروبی و ميرحسين موسوی، يکی ديگر از رهبران مخالفان دولت ايران، از جمهوری اسلامی توضیح خواسته است اما مقامات ايران توضيحی در اين‌باره ارائه نکرده‌اند.

مهدی کروبی و فاطمه کروبی از راهپيمايی ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۸۹ تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند.

راهپیمایی ۲۵ بهمن‌ماه به دعوت مهدی کروبی و میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت به پشتیبانی از مردم تونس و مصر برگزار شد که طی آن دو نفر کشته، ده‌ها نفر زخمی و گروه بسیاری بازداشت شدند.

میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد نیز هم‌زمان با مهدی کروبی و فاطمه کروبی در بازداشت خانگی به‌سر می‌برند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما