خانه | خبر | اخبارایران

سه روزنامه‌نگار و يک فعال سياسی در ايران آزاد شدند

یکشنبه, 1390-08-08 10:07
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مهدی افشار نيک، علی اکرمی و محمد حیدری سه روزنامه‌نگار که مدتی پيش در ايران بازداشت شده بودند، روز شنبه هفتم آبان ۱۳۹۰ آزاد شدند.

 

به گزارش تارنمای "ميزان خبر" وابسته به نهضت آزادی ايران، محسن (فخرالدين) حکيمی، عضو شاخه جوانان نهضت آزادی ايران نيز روز گذشته آزاد شده است.

اين فعالان سياسی و روزنامه‌نگاران با سپردن وثيقه و کفالت آزاد شده‌اند.

علی اکرمی پيش از اين در سال ۱۳۸۲به همراه برخی از اعضای نهضت آزادی ايران بازداشت و نزديک به يک ماه را در زندان گذرانده بود.

مهدی افشارنيک که با روزنامه اعتماد همکاری می‌کرد از اعضای ستاد انتخاباتی مهدی کروبی، نامزد اصلاح‌طلبان در دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری که هم‌اکنون در بازداشت خانگی به‌سر می‌برد؛ بوده است.

 وزارت اطلاعات ايران در اطلاعيه‌ای علت بازداشت روزنامه‌نگاراند را "همکاری" آن‌ها با تلويزيون بی‌بی‌سی فارسی اعلام کرد اما بی‌بی‌سی اعلام کرد در ايران همکار ندارد

محمد حيدری از روزنامه‌نگاران باسابقه، فعال ملی‌مذهبی و همکار بنياد علی شريعتی است که در روزنامه‌های اصلاح‌طلبان از جمله خرداد، فتح، ياس نو، وقايع اتفاقيه، نوروز و شرق می‌نوشت.

محسن حکيمی از کنشگران مدنی و جوانان فعال نهضت آزادی ايران است که در رويدادهای دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری در سال ۱۳۸۸ نيز بازداشت شد.

اين روزنامه‌نگاران و فعالان سياسی ۱۳ مهر امسال بازداشت شده بودند. وزارت اطلاعات ايران در اطلاعيه‌ای علت بازداشت اين افراد را "همکاری" آن‌ها با تلويزيون بی‌بی‌سی فارسی اعلام کرد. اما بی‌بی‌سی اعلام کرد در ايران همکار ندارد.

اميرعلی علامه‌زاده، روزنامه‌نگار نيز مهر ماه بازداشت شد. خانواده علامه‌زاده درباره وضعيت وی ابراز نگرانی کرده‌اند.

در شيراز نيز فرزاد صدری، سردبير خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) در منطقه فارس، هخامنش يونسی، عکاس ايسنا و سعيد نظری و علی نظام‌الملکی دو خبرنگار ايسنا در فارس مهرماه سال جاری بازداشت شدند. هخامنش يونسی ۲۴ مهر آزاد شد.

حميد موذنی، روزنامه‌نگار و نويسنده بوشهری از ديگر بازداشت‌شدگان هفته‌های اخير است.

موج تازه بازداشت روزنامه‌نگاران در ايران پس از پخش مستند "خط و نشان رهبر" از تلويزيون بی‌بی‌سی فارسی آغاز شد. اين مستند درباره زندگی شخصی و سياسی آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران است.

سازمان گزارشگران بدون مرز در اطلاعيه‌ای که چند ماه پيش منتشر شد، اعلام کرد پس از انتخابات رياست‌جمهوری ايران در سال ۱۳۸۸ "بيش از ٢٠٠ روزنامه‌نگار و وب‌نگار در ايران بازداشت و زندانی شدند." گزارشگران بدون مرز، ايران را "بزرگ‌ترين" زندان روزنامه‌نگاران در خاورميانه می‌داند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما