خانه | خبر | اخبارایران

اينترپل از ايران خواست تا غلام شکوری را تحويل دهد

پنجشنبه, 1390-08-05 15:49
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

ايران تأييد کرده است که پليس بين‌الملل (اينترپل) از اين کشور خواسته تا غلام شکوری، يکی از متهمان توطئه ترور" را تحويل دهد.

 

به گزارش، العربيه، علی‌اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران به روزنامه "الشرق الاوسط" گفت در ايران ۱۵۰ غلام شکوری وجود دارد.

وی افزود: "سوالی از پليس بين الملل درباره اين اسم دريافت کرديم و در بررسی‌ها معلوم شد که فردی به نام غلام شکوری نيز در آمريکا زندگی می‌کند و عضو سازمان مجاهدين خلق است."

غلام شکوری از سوی آمريکا متهم شده که در "توطئه ترور" عادل الجبير، سفير عربستان سعودی در ايالات متحده دست داشته است. به گفته مقام‌های آمريکايی غلام شکوری عضو سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ايران است.

علی‌اکبر صالحی: آمريکا اعلام آمادگی کرده که درباره اين پرونده اطلاعاتی را در اختيار ما قرار دهد و فرصتی را برای ملاقات با منصور ارباب سير بدهد ولی هيچ اتفاقی تاکنون رخ نداده است

آمريکا همچنين منصور ارباب سير يکی از شهروندان ايالات متحده را که تابعيت ايرانی نيز دارد، به دست داشتن در اين ترور نافرجام متهم کرده است.

وی که هم‌اکنون در آمريکا در بازداشت است، روز دوشنبه دوم آبان ۱۳۹۰ با لباس زندانی در دادگاه حاضر شد، اتهاماتش را رد کرد و خود را "بی‌گناه" دانست.

وزير خارجه ايران گفته است: "آمريکا اعلام آمادگی کرده که درباره اين پرونده اطلاعاتی را در اختيار ما قرار دهد و فرصتی را برای ملاقات با منصور ارباب سير بدهد ولی هيچ اتفاقی تاکنون رخ نداده است."

آمريکا می‌گويد سپاه قدس اين توطئه ترور را هدايت می‌کرده است. اين اتهام به شدت از سوی سپاه و مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی رد شده است.

آمريکا علاوه بر ارباب سير و غلام شکوری از "عبدالرضا شهلايی، حامد عبداللهی" اعضای سپاه قدس و قاسم سليمانی، فرمانده اين نهاد نظامی به عنوان ديگر متهمان اين پرونده نام برده است.

آمريکا و اتحاديه اروپا اين پنج نفر را تحريم کرده‌اند. اين تحريم شامل مسدودکردن دارايی‌های آنان در اروپا و آمريکا می شود.

در همين حال بان چندی پيش بان کی مون، دبيرکل سازمان ملل پرونده "توطئه ترور" را که شامل اسناد آمريکا، ايران و عربستان است ۲۵ مهر به شورای امنيت فرستاد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما