خانه | خبر | اخبارایران

مرگ روزانه پنج کارگر بر اثر حوادث ناشی از کار

دوشنبه, 1390-07-18 16:59
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور روزانه پنج نفر در ايران در پی حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری کار ايران (ايلنا)، محمود خدادوست، رئيس مرکز تحقيقات سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: "در پنج ماه امسال ۶۳۹ نفر به‌دنبال حوادث ناشی از کار به کام مرگ رفته‌اند."

اين آمار نشان می‌دهد که روزانه در کشور ما بيش از ۴ نفر در نتيجه حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.

۳۴ درصد رشد سقوط از بلندی

به گفته خدادوست ۲۶۴ نفر در پنج ماه نخست امسال به‌دليل سقوط از بلندی جان خود را از دست داده‌اند.

اين آمار در مقايسه با مدت مشابه در سال گذشته نشان‌دهنده افزايش ۳۴ و هفت دهم درصدی مرگ‌ومير ناشی از سقوط از بلندی است.

دفتر آمار محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمين ‌اجتماعی: در سال گذشته ۲۲ هزار و ۵۵۹ بيمه‌شده تأمين‌اجتماعی دچار حادثه ناشی از کار شدند که اين حوادث منجر به فوت ۱۰۹ نفر شد

خدادوست اعلام کرد: "بعد از سقوط از بلندی، برخورد جسم سخت، برق‌گرفتگی، سوختگی، چاه‌گرفتگی و ساير موارد، دلايل ديگری بودند که جان ۳۷۵ نفر را گرفتند. برخورد با جسم سخت هم با ۱۲ و ۹ دهم درصد رشد از ۱۵۵ نفر در پنج ماه نخست سال گذشته به ۱۷۵ نفر در همين بازه زمانی در سال جاری رسيد."

به گفته رئيس مرکز تحقيقات سازمان پزشکی قانونی، مردان ۹۹ و يک دهم درصد تلفات ناشی از حوادث کار را به خود اختصاص داده‌اند.

وی گفت که در ميان کشته‌شدگان ناشی از حوادث کار ۶۳۳ مرد و شش زن ديده می‌شوند که می‌توان نتيجه گرفت، مردها بيشتر از زنان در معرض خطرات ناشی از حوادث کار قرار دارند.

خدادوست همچنين معاينات مرتبط با حوادث ناشی از کار را نيز در پنج ماه نخست امسال، دارای ۱۶ و هشت دهم درصد رشد اعلام کرد، طوری که ۸ هزار و ۷۵۳ مورد در پنج ماه سال گذشته به ۱۰ هزار و ۲۲۶ مورد در همين بازه زمانی در سال جاری رسيده است.

مرگ سه کارگر شهرداری در قزوين

خبرگزاری فارس روز پنجم مهرماه امسال از مرگ سه کارگر شهرداری قزوين خبر داد. به گزارش فارس اين سه کارگر بر اثر ريزش ديوار گورستان قديمی شهر قزوين جان باخته‌اند. افزون بر اين، سه کارگر ديگر نيز بر اثر اين حادثه آسيب ديده‌اند.

حوادث ناشی از کار دومين علت مرگ‌ومير در ايران

به گزارش هفته‌نامه بازار کار، حوادث ناشی از کار دومين عامل مرگ‌ومير در ايران به‌شمار می‌آيد. اين نشريه تخصصی اشتغال در ايران به نقل از دفتر آمار محاسبات اقتصادی و اجتماعی سازمان تأمين ‌اجتماعی اعلام کرده است که در سال گذشته ۲۲ هزار و ۵۵۹ بيمه‌شده تأمين‌اجتماعی دچار حادثه ناشی از کار شدند که اين حوادث منجر به فوت ۱۰۹ نفر شد.

بسياری از آسيب‌ديدگان ناشی از حوادث کار، کارگران روزمزد و بدون پوشش تأمين اجتماعی هستند که در آمارهای سازمان‌های دولتی به ثبت نرسيده‌اند

اين گزارش می‌افزايد،افزون بر مرگ ۱۰۹ بيمه‌شده در سال گذشته بر اثر حوادث ناشی از کار ، ۲۴۲ نفر از کار افتاده کلی و ۳۵۲ نفر نيز از کار افتاده جزئی شده‌اند. همچنين ۱۰۴۱ نفر نيز از سازمان تأمين ‌اجتماعی غرامت نقص عضو را دريافت کرده‌اند.

همچنين به گفته خداقلی ميرزائی، سرپرست اداره کل تأمين اجتماعی غرب تهران بزرگ، در هر روز کاری پنج نفر، در طول هر ماه ۱۳۶ نفر و در طول سال گذشته يک هزار و ۶۳۶ نفر از بيمه‌شدگان صندوق تأمين اجتماعی در سطح شعبه‌های غرب تهران بزرگ دچار حادثه ناشی از کار شده‌اند.

سرپرست اداره کل تأمين اجتماعی غرب تهران بزرگ، عمده‌ترين عامل اين حوادث را سقوط کردن و لغزيدن ۱۱۴ مورد، ضرب‌خوردگی ۲۸۷ مورد، بريدگی و قطع اعضای بدن ۱۲۹ مورد و کمترين آن را دو مورد سوختگی اعلام کرده است.

در همين حال علی احسان صالح، مديرکل پزشکی قانونی استان همدان نيز پيش از اين از افزايش ۷۷ درصدی تلفات ناشی از حوادث کار در چهار ماهه نخست امسال خبر داده بود. به گفته وی در چهار ماهه نخست سال جاری 20 کارگر در همدان جان خود را از دست داده‌اند.

همچنين مديرکل کار و امور اجتماعی استان خراسان رضوی گفته است: "در سال ۸۹ بالغ بر ۸۹۹ حادثه ناشی از کار در استان رخ داده که هفت درصد آن‌ها منجر به فوت شده است." به گفته وی حوادث ناشی از کار در استان در سال ۸۹ نسبت به سال قبل ۱۶ درصد کاهش داشته است.


کارگران بيمه‌نشده بيشترين قربانيان ناشی از حوادث کار

اين آمارها در شرايطی منتشر می‌شود که بسياری از آسيب‌ديدگان ناشی از حوادث کار، کارگران روزمزد و بدون پوشش تأمين اجتماعی هستند که در آمارهای سازمان‌های دولتی به ثبت نرسيده‌اند.

بنا بر اعلام رسانه‌های داخلی در ايران بيش از ۲۰۰ هزار کارگر فصلی در ايران بدون پوشش بيمه مشغول به کار هستند. اگر چه دولت وعده کرده است تا نسبت به پوشش بيمه‌ای اين افراد اقدام کند اما با وجود گذشت نزديک به دو سال از وعده‌های دولت، اين کارگران همچنان بدون پوشش بيمه‌ای مشغول به کار هستند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما