خانه | خبر | اخبارایران

آيت‌الله خامنه‌ای: رسانه‌ها در مورد اختلاس بانکی هياهو نکنند

دوشنبه, 1390-07-11 16:15
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رهبر جمهوری اسلامی ايران گفت اگر به توصيه‌های پيشين وی عمل می‌شد اختلاس سه هزار ميليارد تومانی پيش نمی‌آمد.

به گزارش منابع خبری ايران، آيت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ايران امروز، دوشنبه ۱۱ مهرماه در ديدار دست‌اندرکاران مراسم حج امسال، با اشاره به فرمان ۱۰ سال پيش خود برای مبارزه با فساد اقتصادی گفت: "اگر چه مسئولان از مقابله با فساد اقتصادی استقبال کردند اما اگر به اين توصيه‌ها عمل می‌شد، هيچ‌گاه دچار چنين حوادثی همچون فساد بانکی اخير نمی‌شديم."

فرمان هشت ماده‌ای آيت‌الله خامنه‌ای در مورد فساد اقتصادی در ارديبهشت‌ماه سال ۱۳۸۰ خطاب به سه مسئول قوه‌های مجريه، مقننه و قضائيه نوشته شده بود.

وی در اين فرمان خواستار "عمل قاطع و گره‌گشا"ی مسئولان در رابطه با فساد اقتصادی شده و وزارت اطلاعات را موظف کرده بود تا "نقاط آسيب‌پذير در فعاليت‌های اقتصادی دولتی کلان"، همچون "معاملات و قراردادهای خارجی، سرمايه‌‏گذاری‌های بزرگ، طرح‏های ملی، و نيز مراکز مهم تصميم‌گيری اقتصادی و پولی کشور" را پوشش اطلاعاتی داده و به‌طور منظم به رئيس جمهور گزارش دهد.

آيت‌الله علی خامنه‌ای: عده‌ای می‌خواهند از اين ماجرا برای زير سئوال بردن مسئولان استفاده کنند

رهبر جمهوری اسلامی امروز با بيان اين‌که به توصيه‌های وی عمل نشده است، افزود: "البته عده‌ای می‌خواهند از اين ماجرا برای زير سئوال بردن مسئولان استفاده کنند، در حالی‌که مسئولان در دولت، مجلس و قوه قضائيه مشغول انجام وظيفه خود هستند."

وی به مردم اطمينان داد که سه قوه برای مقابله با اين رويداد مصمم هستند و افزود: "رسانه‌ها بيش از اين نبايد به جنجال و هياهو درباره اين ماجرا ادامه دهند، بلکه بايد به مسئولان اجازه دهند تا عاقلانه، مدبرانه، قوی و با دقت قضايا را پی‌گيری و بررسی کنند."

آيت‌الله خامنه‌ای افزود: "ادامه هياهو و جنجال، به‌خصوص اگر عده‌ای به‌دنبال استفاده‌های ديگر از اين مسائل باشند، به صلاح نيست و همه بايد مراقب باشند."

وی همچنين تأکيد کرد: "دستگاه قضايی نبايد به افراد بدکاره، خرابکار و مفسد ترحم کند."

پرونده اختلاس سه هزار ميليارد تومانی مربوط به اتهامات فردی به نام مه‌آفريد اميرخسروی است که صاحب مجموعه‌ای به نام گروه اميرمنصور آريا است که گفته می‌شود توانسته از طريق روابط خاص خود با بانک صادرات و بانک ملی ايران به گشايش اسناد اعتباری به مبلغ صدها ميليارد تومان اقدام کند، بدون آن‌که تمام يا دست‌کم بخش عمده‌ای از وجه اين اعتبارنامه‌ها را پرداخته باشد.

پس از رسانه‌ای شدن اين پرونده، محمد جهرمی، رئيس بانک صادرات از کار برکنار شد و محمودرضا خاوری، مديرعامل بانک ملی ايران نيز از سمت خود استعفا کرد و به کانادا رفت.

خاوری در استعفانامه خود با مقصر دانستن بانک صادرات و اداره کل امور شعب مناطق آزاد بانک ملی به دليل "تجاوز از حدود اختيارات" خود، از عملکرد آن‌ها ابراز تأسف کرد.

محمد جهرمی، رئيس پيشين بانک صادرات ايران نيز در بيانيه‌ای اعلام کرد مديرعامل مستعفی بانک ملی، به دليل "گستردگی فساد در بانک ملی" و "از ترس دستگيری به کانادا گريخته است."

منابع خبری ايران اعلام کرده‌اند قائم مقام بانک مرکزی ايران و همچنين رئيس بانک سامان دو مقام ديگری هستند که "اگر استعفا ندهند، از کار برکنار می‌شوند."

بر اساس گزارش منابع خبری ايران، در پرونده اختلاس سه هزار ميليارد تومانی، بزرگ‌ترين اختلاس تاريخ ايران، هشت بانک بزرگ دولتی و خصوصی به‌شکل مستقيم و غير مستقيم درگير بوده‌اند.

افزون بر بانک صادرات و ملی که بيشترين زيان را از اين اختلاس متحمل شده‌اند، بانک‌های ملت، سپه، رفاه کارگران، و سه بانک خصوصی سامان، پارسيان و پاسارگاد نيز دخيل بوده‌اند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

باعث شرمندگی سنگ پای قزوین!!! انگاری که سرمایه ملت علف خرس است !!!

ایشان مسائلی در باره اش میشود صحبت کرد را لیست بفرمایند تا از ابتدا دخول در مباحث نا صواب نکرده و عرض خود نبرند و زحمت خواننده ندارند.

منظور این مردک اینه که رسانه ها سکوت کنند تا مسئولین رسیدگی به این موضوع رو آنقدر کش بدهند تا موضوع به تاریخ به پیونده، دلیلش هم اینکه میگه: عده‌ای می‌خواهند از این حوادث برای زدن توی سر مسئولین بهره برداری کنند، یکی نیست بگه که مرتیکه پس قرار این رو تو سر ملت غارت شده بزنند؟.

چه کار کنند؟ صلوات بفرستن؟!!!

مسئولان در ماجرای فساد اخیر دستهای خائن و مفسد را بدون ترحم قطع کنند
رهبر معظم انقلاب با اشاره به فساد بانکی اخیر علت وقوع این سوء استفاده را عمل نکردن مسئولان به توصیه های مؤکد چند سال پیش در خصوص مقابله با فساد اقتصادی توصیف و تأکید کردند: مسئولان قضایی ضمن پیگیری قوی، دقیق و عاقلانه قضیه و اطلاع رسانی مناسب به مردم باید دستهای خائن را قطع کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار دست اندرکاران حج امسال، حج را فرصتی بسیار گرانبها و ارزشمند برای ارتباط با امت اسلامی و بهره مندی معنوی خواندند و با اشاره به تلاش دشمنان برای اختلاف افکنی و مقابله با موج بیداری اسلامی در مراسم حج ، تنها راه غلبه بر این توطئه را نزدیکتر شدن دلها و تقویت همدلی دانستند، ایشان همچنین در ادامه با اشاره به فساد بانکی اخیر در کشور، علت وقوع این سوء استفاده را عمل نکردن مسوولان به توصیه های مؤکد چند سال پیش رهبری در خصوص مقابله با فساد اقتصادی توصیف و تأکید کردند: مسوولان قضایی ضمن پیگیری قوی، دقیق و عاقلانه قضیه و اطلاع رسانی مناسب به مردم، باید دستهای خائن را قطع کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای حج را یکی از رموز اساسی اسلام و میهمانی بزرگ الهی در مرکز عظمت و قدرت و جمال و کرَم توصیف کردند و افزودند: باید در بُعد عمومی و بین المللی حج، همدلی و تقویت پیوندهای اسلامی بدون در نظر گرفتن ملیت ها، قومیت ها و مذهب ها مورد توجه جدی قرار گیرد و از این فرصت برای نزدیک تر شدن دلها استفاده شود.

ایشان یکی از ویژگیهای بارز حج امسال را، بیداری اسلامی در منطقه بویژه مصر، تونس، یمن و بحرین دانستند و تأکید کردند: با توجه به این رویداد مهم، امسال توطئه ایجاد اختلاف و بدبینی و تحریک احساسات میان امت اسلامی، برجسته تر خواهد بود و تنها راه غلبه بر این توطئه نزدیکتر شدن دلها و تقویت همدلی است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه مسلمانان یک تن واحد هستند، افزودند: حجاج ایرانی باید با چنین نگاه عمومی و جهانی در حج حضور یابند و تجربیات سی ساله خود در مبارزه با استکبار و معاندین را در اختیار ملتهای تازه انقلاب کرده، قرار دهند.

حضرت آیت الله خامنه ای، رفتار خوب و همراه با ادب و احترام را از دیگر نکات ضروری برای حجاج ایرانی برشمردند و خاطر نشان کردند: حج فرصتی گرانبها برای پاکیزه شدن از آلودگی های دنیا و مجموعه ای از فرائض است که باید ضمن قدر دانستن این مراسم عظیم و کم نظیر، در حفظ ذخایر معنوی بدست آمده آن هم همت کرد.

ایشان زائران بیت الله الحرام را به آماده سازی درونی خود، قبل از سفر حج و آماده شدن برای این میهمانی الهی توصیه کردند و افزودند: حاجی ایرانی باید با رفتار خود در حج، ملت، کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران را در چشم دنیا سربلند کند.

رهبر انقلاب اسلامی حجاج را به پرهیز از رفتارهای سبک توصیه و خاطر نشان کردند: یکی از این رفتارهای سبک، عطش بازارگردی است که علاوه بر اینکه ارز کشور را برای خرید کالاهای بی کیفیت به هدر می دهد، فرصت ارزشمند عبادت و بهره مندی معنوی را نیز از بین می برد.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر این که خرید سوغات باید در حد ضرورت باشد، خاطر نشان کردند: برخی افراد در اقدامی پسندیده سوغات خود را قبل از سفر حج، از بازار داخل و کالاهای خوب و با کیفیت ایرانی تهیه می کنند تا بتوانند در ایام حج بیشترین بهره مندی معنوی را از این فرصت کم نظیر داشته باشند.

ایشان در پایان این بحث افزودند: معارف دینی، قرآن، سنت و اهل بیت، سرمایه های معنوی ما هستند که اگر از آنها استفاده شود، زمینه پیشرفت و سعادت بوجود می آید و اگر انسان خود را از این سرمایه ها محروم کند، قطعاً ضرر خواهد کرد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه با اشاره به توصیه های مؤکد خود به مسوولان، در سالهای گذشته بویژه در فرمان ده سال قبل برای مبارزه با فساد اقتصادی خاطر نشان کردند:اگر چه مسوولان از مقابله با فساد اقتصادی استقبال کردند اما اگر به این توصیه ها عمل می شد، هیچگاه دچار چنین حوادثی همچون فساد بانکی اخیر نمی شدیم.

ایشان افزودند: وقوع چنین مسائلی، ذهن و دل مردم را مشغول، و دل بسیاری را نیز می شکند و آیا این سزاوار است که بخاطر عمل نکردن مسوولان، مردم به سبب این حوادث ناراحت شوند و حتی برخی امید خود را از دست بدهند.

رهبر انقلاب اسلامی خاطر نشان کردند: از همان سالهای قبل بارها گفته شد که نباید بگذاریم فساد ریشه دار شود زیرا با گذشت زمان، ریشه کنی ان بسیار مشکل می شود و سرمایه گذار پاکدامن و صادق را نیز مأیوس می کند، اما متأسفانه عمل نشد.

حضرت آیت الله خامنه ای با اطمینان بخشی به مردم در خصوص عزم سه قوه برای مقابله با این حادثه و پیشگیری از حوادث مشابه، افزودند: البته عده ای می خواهند از این ماجرا برای زیر سؤال بردن مسوولان استفاده کنند، در حالیکه مسوولان در دولت، مجلس و قوه قضائیه مشغول انجام وظیفه خود هستند.

ایشان با اشاره به اطلاع رسانی که در روز های گذشته در خصوص این حادثه انجام گرفته است، خاطر نشان کردند: رسانه ها بیش از این نباید به جنجال و هیاهو درباره این ماجرا ادامه دهند، بلکه باید به مسئولان اجازه دهند تا عاقلانه، مدبرانه، قوی و با دقت قضایا را پیگیری و بررسی کنند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: ادامه هیاهو و جنجال، بخصوص اگر عده ای بدنبال استفاده های دیگر از این مسائل باشند، به صلاح نیست و همه باید مراقب باشند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: مردم بدانند که مسوولان، این ماجرا را تا آخر پیگیری خواهند کرد و دستهای خائن قطع خواهد شد.

ایشان با توصیه مؤکد به قوه قضائیه برای اطلاع رسانی مناسب به مردم در خصوص پیگیری این پرونده تأکید کردند: دستگاه قضایی نباید به افراد بدکاره، خرابکار و مفسد ترحم کند.

در ابتدای این دیدار، حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه و سرپرست زائران ایرانی در گزارشی از فعالیتهای بعثه مقام معظّم رهبری برای برگزاری هر چه با شکوهتر حج، ارتقاء و تنوع بخشی برنامه های آموزشی حجاج، راه اندازی آموزش مجازی، انتشار فصل نامه های تخصصی حج، چاپ قرآن های نفیس همراه با ترجمه برای حجاج، استفاده از ظرفیت های صدا و سیما، برگزاری آزمون برای انتخاب روحانیون و معین های جدید کاروانها، تشکیل اتاق فکر، و استفاده بیش از پیش از دیپلماسی حج، از جمله اقدامات انجام گرفته است.

لیالی رئیس سازمان حج و زیارت نیز در گزارشی از قدامات اجرایی حج گفت: امسال 97 هزار زائر در قالب 588 کاروان و با استفاده از دو شرکت هواپیمایی ایرانی، به مکه و مدینه انتقال خواهند یافت و محل اسکان زائران ایرانی در مکه نسبت به سالهای قبل، به مسجد الحرام نزدیک تر شده است.

از نظر آقای خامنه ای نقش مردم و رسانه ها همانند تماشگران شوهای زنده تلویزیونی است که هر وقت تابلو دست بزنید روشن می شود انتظار بر این است که تماشگران دست بزنند، وقتی تابلوی بخندید روشن می شود تماشگران باید بخندند و غیره. ایشان همین انتظار را از رسانه ها و مردم دارد. وقتی ایشان می گویند باید رسانه های بنویسند وقتی می گویند ننویسید تباید تبویسند چون مصلحت ایجاب میکند که حکومت اسلامی البته به زعم ایشان به خطر نیافتد . همین موضوع در مورد نقش مردم در ایران صادق است. مردم باید همانگونه که ایشان می خواهند رای دهند و عمل کنند. کسی هم نیست بپرسد آیا این هکان مردم سالاری دینی است که ایشان بر آن تاکید دارد؟
اپر قرار بر مصلحت بود و اینکار درستی بود چرا حضرت علی در دروان امیرالمومنینی خود به مصلحت عمل نکرد.
متاسفانه اپوزیسیون ایرانی خارج از کشور بدون انگیزه و فاقد درایت در برخورد با حکومت دیکتاتوری اقای خامنه ای که یکی از ظالمانه ترین حکومت های جهان امروز است، می باشد.

با سلام . برحسب امر اغا ما ازاین پس این موضوع را کش نمیدهیم !! بلکه جرش میدهیم ! پاره اش میکنیم ! واسترش را رویش میکشیم !! اغا بعنوان ولی امر ما گوسفندان باید خودش جواب بدهد که با این پشکلهای ما که نزد صالحین ومعتمدین ایشان گذاشته بودیم چه کرده اند ؟! اگر گرفتار نسیان شده اند ؟ بفرمایند تا رساله خودشان را برای خودشان بخوانند!! مثلا ایشان ولی امر مسلمین هستند ! گوشت تن ما حلالت ! پشکل امانتی ما نزد خودتان را پس بدهید !!.

یکی دکتر سروش بود که میگفت مطبوعات آزاد باعث نظارت بر قدرت میشه و از فساد قدرت جلوگیری میکنه.
یکی هم سید علی خامنه ای هست که میگه مطبوعات سکوت کنند.

چقدر ميخواهند بچاپيد!!!
حيا کنيد!!!!

شتر را با بارش بردند و ميفرمايند همه ساکت باشند چراکه شريک قافله اند.....
برای چی اعدام و سرکوب ميکنند؟

هدف از شعار جنگ جنگ تا پيروزي و مرگ بر و مرگ بر و نابودي هزاران جوان و آواره کردن ميليونها بحکومت رساندن سلطان احمدي با همکاري خليفه و شرکا براي غارت پول و حيثيت مردم ايران بود؟

حزب الهی سابق
‫شما بازنشسته شده اید و یا مثل آقای خاوری رئيس بانک مرکزی از وقتیکه آمده اید
‫خارج دست از حزب الله برداشته اید‌ و یا به این نتیجه رسیده اید که حزب الهی بودن
‫دیگر نان و آب ندارد؟
‫مشت حزب الهی سابق اپوزیسیون در یک سیستم دموکراتیک چه مفهومی دارد؟
‫منظور شما بر این است که حزب الهی بودن اشتباه است و یا شما در اشتباه بوده اید؟
‫آیا حزب الهی سابق بودن یا به عبارتی پشیمانی شما در خرب الهی بودن باعث شرم
‫شما است یا افتخار، و یا یک وسیله برای خریدن جایگاه جدید؟
‫مشت حزب الهی سابق ، کشور ما نیاز به انساانهای صادق و دلسوز و زحمت کش و
‫آگاه و دانا و وطن پرست دارد تا بتواند دور از تعصبات جاهلانه به مشکلات خود غالب و
‫شرایط برای ۷۵ میلیون ایرانی فراهم کند که آزادانه بتوانند زندگی کنند.


ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما