خانه | خبر | اخبارایران

مسعود شفيعی، وکيل دو آمريکايی ممنوع‌الخروج شد

دوشنبه, 1390-07-11 12:30
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مسعود شفيعی وکيل جاش فتال و شان بائر، دو کوهنورد آمريکايی که پس از دو سال بازداشت با سپردن وثيقه خاک ايران را ترک کردند، ممنوع‌الخروج شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسعود شفيعی بامداد يکشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۰ قصد داشت برای ديدار با دخترش، ايران را به مقصد آمريکا ترک کند اما مأموران فرودگاه با حکم قوه قضائيه ايران، با ضبط گذرنامه وی، مانع سفر او شدند.

هفته گذشته نيز مأموران امنيتی، منزل اين وکيل دادگستری را بازرسی کرده و وی را پس از چند ساعت بازداشت آزاد کرده بودند.

مسعود شفيعی در مورد چند ساعت بازجويی در زندان اوين به کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران گفته بود: "بيشتر صحبت‌ها حول محور پرونده‌های دو آمريکايی بود. اما خدا را شکر همه چيز به خير تمام شد و دوباره مدارک من از جمله پاسپورتم را پس دادند و به خانه برگشتم."

وی افزوده بود: "اگر جوان‌های آمريکايی هر کاری می‌کنند، هر حرفی می‌زنند به من چه ارتباطی دارد. من معتقد بودم که آن‌ها بی‌گناه هستند و کارم را انجام داده‌ام."

مسعود شفيعی: اگر جوان‌های آمريکايی هر کاری می‌کنند، هر حرفی می‌زنند به من چه ارتباطی دارد. من معتقد بودم که آن‌ها بی‌گناه هستند و کارم را انجام داده‌ام

يک منبع "آگاه" نيز که نامش فاش نشده به خبرگزاری فرانسه گفته است ساعت شش صبح روز يکشنبه، مهر اجازه خروج در گذرنامه مسعود شفيعی زده شد اما دقايقی بعد که وی قصد سوارشدن به هواپيما را داشت مأموران مانع سفر او شدند.

قوه قضائيه هنوز دليل جلوگيری از خروج اين وکيل دادگستری را اعلام نکرده است.

سارا شورد، جاش فتال و شان بائر هشتم مردادماه سال ٨٨ (۳۱ ژوئيه ۲۰۰۹) در منطقه مرزی ايران و عراق به اتهام "عبور غير قانونی از خط مرزی ايران با عراق" بازداشت شدند.

پس از گذشت یک سال سارا شورد ۲۳ شهريور ۱۳۸۹ با ميانجی‌گری عمان، با سپردن وثيقه ۵۰۰ ميليون تومانی آزاد شد.

مسعود شفيعی در دو سال گذشته وکالت فتال و بائر را بر عهده داشت. اين دو آمريکايی نیز که چندی پيش به هشت سال زندان به جرم "جاسوسی" محکوم شده بودند، چهارشنبه ۳۰ شهريورماه سال جاری با پرداخت ۵۰۰ هزار دلار وثيقه برای هر کدام، از زندان اوين آزاد شدند و به آمريکا رفتند.

جاش فتال و شان بائر در جريان يک نشست رسانه‌ای در فرودگاه نیویورک اعلام کردند تنها به‌خاطر اين‌که آمريکايی بودند از سوی دولت ايران "به گروگان گرفته شدند."

شان بائر گفت: "سارا، جاش و من طعم خشونت حکومت ايران را چشيديم. ما تقريباً در يک انزوای کامل به‌سر می‌برديم."

وی افزود: "چطور می‌توانيم دولتی را ببخشيم که به زندانی کردن تعداد بسيار زيادی از افراد بی‌گناه و زندانيان عقيدتی اقدام می‌کند و به آن ادامه می‌دهد؟"

فتال نيز گفت: "بارها و بارها ما فرياد زندانيانی را می‌شنيديم که مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفتند و ما نمی‌توانستيم برای آن‌ها کاری کنيم."

عمان، عراق و ونزوئلا در آزادی اين دو آمريکايی نقش داشته‌اند. وزارت امور خارجه ايران پس از آزادی شین بائر و جاش فتال در بيانيه‌ای اعلام کرد ايران به‌خاطر "دوستان" خود، آن‌ها را آزاد کرده است.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

دستت که نمیرسد به بی بی دریاب کنیز مطبخی را

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما