خانه | خبر | اخبارایران

اعتراض ۱۰۴ نويسنده دنيا به بازداشت فرانک فريد

جمعه, 1390-07-08 16:11
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

رئيس کميته نويسندگان در بند انجمن بين‌المللی قلم سوئد از اعتراض ۱۰۴ نويسنده سراسر دنيا به بازداشت فرانک فريد، شاعر، مترجم و فعال حقوق زنان در ايران خبر داده است.

آذر محلوجيان، نويسنده ايرانی مقيم سوئد که مسئوليت کميته نويسندگان در بند انجمن بين‌المللی قلم سوئد را به‌عهده دارد، در گفت‌وگو با راديو زمانه از انتشار بيانيه‌ای خبر داده است که ۱۰۴ نويسنده شرکت‌کننده در هفتاد و هفتمين کنگره انجمن قلم در بلگراد آن را امضا کرده‌اند.

وی همچنين با اشاره به سرکوب شاعران، نويسندگان، روزنامه‌نگاران، فيلم‌سازان و هنرمندان در ايران، می‌گويد: "به‌نظر می‌رسد که رژيم ايران از توجه جامعه جهانی به رخدادهای خاورميانه، استفاده کرده و فشار و سرکوب را بر نويسندگان و هنرمندان و شاعران و اهل فرهنگ و هنر بيشتر کرده است."

آذر محلوجيان: ديکتاتورها خيال‌باف‌اند و هر نوشته و هر فعاليت فرهنگی و هر حرفی که از بی‌عدالتی زده شود، آن‌ها آن را ابزاری برای سقوط خود می‌دانند

آذر محلوجيان بر اين باور است که "ديکتاتورها خيال‌باف‌اند و هر نوشته و هر فعاليت فرهنگی و هر حرفی که از بی‌عدالتی زده شود، آن‌ها آن را ابزاری برای سقوط خود می‌دانند. آن‌ها لا‌به‌لای هر توليد هنرمندانه‌ای، پيامی عليه خودشان می‌يابند."

وی تأثير کار فرهنگی را درازمدت و عميق توصيف می‌کند و می‌گويد "حکومت ايران هميشه از اهل فرهنگ وحشت داشته است. برای آن‌ها سرکوب فعالان سياسی راحت‌تر از سرکوب اهل فرهنگ و هنر است. زيرا نويسندگان و شاعران و هنرمندان با فکر مردم سر و کار دارند و تأثيرشان بر مردم، تأثير ژرفايی است نه سطحی."

در بيانيه‌ کنگره سالانه انجمن بين‌المللی قلم آمده است که فرانک فريد، شاعر، مترجم و فعال حقوق زنان است که در سوم سپتامبر در شهر تبريز بازداشت شده است. او نويسنده و ويراستاری پيشرو است. کتاب شعر فرانک فريد سال ۲۰۰۹ در ايران منتشر شد و کتاب دوم او نيز آماده انتشار است.
در اين بيانيه همچنين نويسندگان نسبت به وضعيت سلامتی او در زندان ابراز نگرانی کرده‌ و خواستار آزادی بی‌قيد و شرط او شده‌اند.

مدير و اعضای هيأت مديره انجمن بين‌المللی پن از امضاکنندگان اين نامه هستند.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما