خانه | خبر | اخبارایران

تفتيش منزل و دفتر وکيل سابق سه آمريکايی بازداشت‌شده در ايران

پنجشنبه, 1390-07-07 11:08
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

مسعود شفيعی، وکيل سابق سه آمريکايی بازداشت‌شده در ايران در رابطه با مصاحبه‌های اخير موکلينش چند ساعت مورد بازجويی قرار گرفت.

مسعود شفيعی، وکيل مدافع سارا شورد، شان بائر و جاشوا فتال، سه آمريکايی بازداشت‌شده در ايران، در گفت‌وگو با کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران از بازداشت چند ساعته و بازرسی منزل و محل کارش توسط مأموران امنيتی جمهوری اسلامی ايران خبر داد.

به گفته شفيعی مأموران امنيتی که تعداد آن‌ها پنج نفر بود، ساعت هفت بامداد روز سه‌شنبه پنجم مهرماه جاری با حکم جلب وی به منزل او وارد شده و آن‌جا را مورد بازرسی قرار دادند.

مسعود شفيعی گفت مأموران رفتار محترمانه‌ای داشتند اما همه وسايل خانه را مورد تفتيش قرار دادند.

اين وکيل دادگستری افزود مأموران امنيتی پس از يکی دو ساعت بازرسی خانه، پاسپورت وی را با خود برداشته و او را به دفتر کارش بردند. آن‌ها دفتر را نيز مورد تفتيش قرار داده کامپيوتر، اسناد و پرونده‌های شان بائر و جاش فتال و چند سند ديگر را با خود بردند.

پس از پايان بازرسی‌ها مسعود شفيعی به زندان اوين منتقل شده و در آن‌جا مورد بازجويی قرار گرفته است. وی پس از چند ساعت بازجويی سرانجام آزاد شده است.

شان بائر و جاشوا فتال پس از آزادی از زندان اوين و ورود به نيويورک در يک نشست رسانه‌ای از نقض حقوق بشر در ايران سخن گفته بودند

شفيعی با بيان اين‌که "نفس چنين عملی اشتباه است"، گفت: "زندان رفتن مسأله‌ای نيست، بهترين زمان استراحت است که من به آن احتياج دارم. ديروز به آقايان گفتم آخر شما به فکر شأن قوه قضائيه نيستيد؛ آخر چرا من را می‌خواهيد بازداشت کنيد؟"

وی در مورد چند ساعت بازجويی در زندان اوين گفت: "بيشتر صحبت‌ها حول محور پرونده‌های دو آمريکايی بود. اما خدا را شکر همه چيز به خير تمام شد و دوباره مدارک من از جمله پاسپورتم را پس دادند و به خانه برگشتم."

مسعود شفيعی در همين رابطه افزود: "اگر جوان‌های آمريکايی هر کاری می‌کنند، هر حرفی می‌زنند به من چه ارتباطی دارد. من معتقد بودم که آن‌ها بی‌گناه هستند و کارم را انجام داده‌ام."

شان بائر و جاشوا فتال، دو آمريکايی بازداشت‌شده در ايران که به هشت سال زندان به جرم "جاسوسی" محکوم شده بودند، چهارشنبه ۳۰ شهريورماه با پرداخت ۵۰۰ هزار دلار وثيقه برای هر کدام، از زندان اوين آزاد شدند.

آن‌ها در يک نشست رسانه‌ای در نيويورک از آن‌چه در زندان‌ اوين گذشت سخن گفتند.

بائر و فتال با تأکيد بر بی‌گناهی خود از نقض حقوق بشر در اين زندان حرف زدند و گفتند در مدت ۷۸۱ روز بازداشت‌شان صدای فرياد زندانيان ديگر را که مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفتند، می‌شنيدند.

آن‌ها گفتند: "مردمی در ايران هستند که تنها برای شرکت در يک تظاهرات يا نوشتن يک بلاگ طرفدار دموکراسی يا برای عقايد مذهبی زندانی شده‌اند. روزنامه‌نگاران پشت ميله‌های زندان می‌مانند و مردم بی‌گناه اعدام می‌شوند."

وکيل سابق اين دو زندانی آمريکايی در ادامه سخنان خود گفت: "بازداشت من اصلأ توجيه قانونی نداشت. من ايرانيم و در تمام مدتی که از دو آمريکايی دفاع کردم طبعأ به فکر مصالح کشورم و حفظ شأن قوه قضائيه بودم اما حالا اين جواب صادقانه کار کردن من است. از همه چيز سرخورده شدم."

مسعود شفيعی از احتمال ممنوع‌الخروجی خود اظهار نگرانی کرد.

جاش فتال، شان بائر و سارا شورد سه کوهنورد آمريکايی هشتم مردادماه سال ٨٨ (۳۱ ژوئيه ۲۰۰۹) در منطقه مرزی ايران و عراق به اتهام «عبور غير قانونی از خط مرزی ايران با عراق» بازداشت شدند.

سارا شورد ۲۳ شهريور ۱۳۸۹ به دليل «بيماری» و با ميانجی‌گری عمان، با سپردن وثيقه ۵۰۰ ميليون تومانی آزاد شد.

مسعود شفيعی در تمام مدت بازداشت اين سه آمريکايی، وکالت آن‌ها را بر عهده داشت و در راه آزادی موکلانش تلاش کرد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

درخواست مشایی برای اقامت در آمریکا؟!

فرارو: با وجود آنکه محمود احمدی​نژاد نیویورک را به مقصد تهران ترک کرده است، اخباری حکایت از آن دارد که در راه بازگشت، رییس دفتر رییس جمهور او را همراهی نمی​کند.

اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر رییس جمهور بر خلاف هیات ایرانی شرکت کننده در شصت و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، به کشور بازنگشته و وی با ارایه درخواست ویزای شش ماهه از آمریکا، در این کشور باقی مانده است.

علت اصلی اقامت رحیم مشایی در امریکا ایجاد ارتباط با ایرانیان مقیم امریکا و سامان دهی به دفاتر ایرانیان مقیم در آن کشور و ایجاد رابطه فرهنگی و جذب و بازگرداندن نخبگان به ایران عنوان شده است.

نمایندگان عضو این کمیسیون امنیت​ملی از این موضوع بی اطلاعند و تلاش بر ای کسب اطلاع از دفتر محمد شیخان، رئیس مرکز ارتباطات، اطلاعات و تبلیغات دفتر رئیس جمهور و محمدحسن صالحی‌مرام، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رییس جمهور نیز بی نتیجه ماند. این دو دفتر با پاسکاری به یکدیگر، هر یک اطلاع رسانی در این زمینه را وظیفه طرف مقابل و از تایید و تکذیب این خبر خودداری کردند.

دو اسیر مرد ِ مذکور که به آمریکا رسیدند مصاحبه مطبوعاتی کرده اند و گوشه ای از مظالم و فجایعی که در زندان بر سرشان امده و رذالت و ناحقی که در موردشان اعمال گردیده را بیان کردند، و در ضمن از اعمال پلید ی که دیده اند توسط حکومت ایران در زندان ها بر سر اتباع شریف و ازرنده ایرانی می اید و بی گناهان و مخالفان این دیکتاتوری چه شکنجه هایی متحمل می شوند ، به شدت انتقاد ، و به جهانیان اعلام کرده اند.

حال یک سایت شریف! و بشری ِ ! اصولگرا/نظامی تیتری زده و مقاله ای سر هم کرده تقریبا به این مضمون که " دو آمریکائی ی ازاد شده چگونه ناسپاسی و قدر ناشناسی کرده اند "" !! و طبعا کامنت هایی از تیپ افرادی دارد که در سطح اخلاقی و فرهنگی یخود گردانندگان ِ سایت مذکور است.

چیزی برایشان فرستادم که چاپ نکرده اند، اینجا بد نیست تکرار شود _______________

1- ان 500 هزار دلار باج دریافتی به عنوان ""وثیقه""" از هر نفر که حق و حسابِ دادگستری است، ، قیدش را دولت عمان زده است و بعد امتیازی امریکا به نوع دیگر به او خواهد داد ( طبق قانون ان کشور ، امریکا حق ندارد با ""گروگان گیران و تروریست ها "" وارد مذاکره یا معامله شود و پولی بدهد.) و سوخت شدن ان "وثیقه" برای ازاد شدگان امریکائی بی ضرر است. ولی اگر ایرانی بودند تمام زندگی و هستی خانواده و پدر و مادر پیر شان از دست می رفت، لذا ایرانی بعد از ازادی از ترس توقیف وثیقه !! خفه می شود، ولی امریکائی یا هر تبعه هر کشور دیگر فجایعی که سرش امده و درد و شکنجه 2 سال زندان ِ بدون مدرک و محکومیت را بیان می کند.

2- شما ایرانیان ِ ازاد شده از زندان در همین کشور را اگر تهدید نکنید ، و ندانند که با کوچکترین حرکتی و گفتگویی با رسانه ها خودشان و تمام خانواده شان را شما تکه پاره خواهید کرد، ببینید ازچه فجایعی در دوران بازداشت و زندان و شکنجه هایشان خواهند گفت که مو بر تن ادم راست شود.

3- برای خلاصی از این وضع، بعد از این هر خارجی را که گرفتید سر ضرب همان جا اعدام کنید که نتوانند برگردند از محبت های شما در زندان های این کشور قدر ناشناسی و نمک به حرامی کنند.

4- برای این که قدرشناسی خود را از الطاف شما در زندان بهتر جبران کنند ، هر سه نفر برای صدها روز از عمرشان که بی گناه و بدون اثبات جرم در زندان زیر ترس و اضطراب هر روزه از اعدام در یک کشور معروف به بی قانونی و تروریسم و هرج و مرج قضائی ( چون اتهام شما جاسوسی بود و مجازات جاسوسی اعدام است) در عنفوان جوانی از دست دادند، از دولت ایران به دادگاه هایشان هر یک به صدها ملیون دلار شکایت خواهند کرد و دادگاه به نفع ان ها رای خواهد داد ( چون ازاد کردن ان ها معنی اش این است که ما اعتراف می کنیم که همه حرف های ما دروغ بود و ان ها جاسوس نبودند و ما پرونده سازی کرده بودیم و زندگی ان ها را تباه کردیم !!)

کاربر قبلی‌ چه خوب لب مطلب را ادا کرد...دمش گرم

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما