خانه | خبر | اخبارایران

خروج يک‌هزار جوان تحصيل‌کرده از ايران در ۸۰ روز نخست سال

چهارشنبه, 1390-07-06 16:45
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

بيش از يک‌هزار جوان ايرانی در ۸۰ روز نخست امسال برای ادامه تحصيل در مقاطع کارشناسی ‌ارشد و دکترا با هزينه شخصی از کشور خارج شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر نيمی از اين جوانان ۲۲ تا ۲۳ سال سن دارند و مقصد نزديک به ۶۰ درصد آن‌ها سه کشور بوده است.

بنا به اين گزارش از آغاز سال ۱۳۹۰ خورشيدی تا پايان دهم ارديبهشت‌ماه، ۱۷۵ جوان ايرانی برای تحصيل با هزينه شخصی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری از کشور خارج شدند.

۹۰ نفر از اين جوانان که از نظر نظام وظيفه مشمول حساب می‌شدند در اين مدت زمانی ۴۰ روزه برای تحصيل در مقطع فوق ‌ليسانس و ۸۵ نفر برای تحصيل در مقطع دکترا از کشور خارج شده‌اند.

اين جوانان به ترتيب دانشگاه‌های آمريکا، کانادا، انگلستان، استراليا، آلمان، مالزی و ايتاليا را برای ادامه تحصيل انتخاب کرده‌اند و نزديک به ۲۵ درصد آن‌ها موفق به دريافت کمک‌هزينه تحصيلی از دانشگاه‌های اين کشورها شده‌اند.

خروج گسترده جوانان خواهان ادامه تحصيل از ايران در شرايطی رخ می‌دهد که کامران دانشجو، وزير علوم، تحقيقات و فن‌آوری بر توسعه تحصيلات‌ تکميلی به‌عنوان يکی از برنامه‌های جدی اين وزارتخانه تأکيد کرده است

برپايه اين گزارش در ۴۰ روز بعدی، يعنی از ۱۱ ارديبهشت‌ماه تا ۲۱ خردادماه سال جاری، ۳۸۵ جوان که مشکل خدمت سربازی داشتند، خواستار رفع مشکل‌شان برای خروج از کشور جهت تحصيل با هزينه شخصی در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکترا شده‌اند که تاکنون فقط ۲۰۰ نفر از آن‌ها موفق به خروج شده و بقيه نيز پس از رفع مشکل، از کشور خارج خواهند شد.

بنابر اين، از آغاز سال ۹۰ تا پايان ۲۱ خردادماه امسال ۵۶۰ نفر از مردانی که مشکل خدمت سربازی داشتند برای ادامه تحصيل خواهان خروج از کشور شده‌اند.

اين در حالی است که مراجع رسمی آماری از تعداد زنان يا مردانی که مشکل خدمت سربازی ندارند و برای ادامه تحصيل از ايران خارج می‌شوند، ندارند.

به گزارش مهر رصدکنندگان وضعيت خروج از کشور جوانان ايرانی بر اين نظرند اگر اين آمار در رقم دوونيم ضرب شود تعداد تقريبی ايرانيانی که برای ادامه تحصيل از کشور خارج می‌شوند به‌دست می‌آيد.

خروج گسترده جوانان خواهان ادامه تحصيل از ايران در شرايطی رخ می‌دهد که کامران دانشجو، وزير علوم، تحقيقات و فن‌آوری بر توسعه تحصيلات‌ تکميلی به‌عنوان يکی از برنامه‌های جدی اين وزارتخانه تأکيد کرده است.

بر اساس برنامه پنجم توسعه ۳۰ درصد دوره‌های دانشگاه‌ها بايد به تحصيلات تکميلی اختصاص پيدا کند و بر اساس همين قانون بايد امکان ادامه تحصيل ۲۰ درصد از فارغ‌التحصيلان کارشناسی در دوره‌های کارشناسی‌ارشد در هر سال فراهم شود.

صندوق بین‌المللی پول، ایران را از نظر فرار مغزها و نخبگان در میان ۹۱ کشور توسعه‌یافته یا توسعه‌نیافته در مکان نخست قرار داده است.

به برآورد صندوق بین‌المللی پول، خروج ۱۸ هزار نخبه و تحصیل‌کرده ایرانی هر سال از ایران، به معنای خروج سالیانه بیش از ۵۰ میلیارد دلار از این کشور است.

سعید سهراب‌پور، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، مردادماه سال جاری گفت: "در سه سال گذشته ۴۰ درصد برندگان مدال طلای المپیاد دانشجویی و دانش‌آموزی از ایران خارج و جذب آمریکا یا کانادا شده‌اند."
 

Share this
Share/Save/Bookmark

با این روند تصویر بسیار ناخوشایندی را می‌توان برای آینده‌ی ایران ترسیم کرد. صرف‌نظر از اهمیت جوانانِ با هوش بالا در پیشرفت و ارتقاء علم و صنعت٬ در آینده‌ی جنبشهای مدنی ایران هم ضعفهای زیادی به‌وجود خواهد آمد. چراکه سهم بزرگی از پیشبرد اهداف در عرصه‌های سیاسی و مدنی٬ زائیده‌ی ذهنهای توانمند و خلاق است. بعید نیست راه باز گذاشتن برای اینگونه پدیده‌ها قدری هم عمدی باشد.
پولهای از دست رفته را می‌توان باز به دست آورد. گذشته‌ای نابسامان را می‌توان با آینده‌ای روشن فراموش کرد. اما نمی‌توان بدون اتکای به عقل و هوش و خِرَد سنگی بر سنگ دیگر نهاد.
با بی‌لیاقتی رژیمی که جز به منفعت نمی‌اندیشد٬ نه تنها پول و آینده و آزادی مردم از دست رفته٬ که حال نوبت به ژنها و ذهنها و هوش جامعه رسیده است! و افسوس که ما جوانان ایرانی هنوز معنای هم‌صدایی برابر اینهمه بی‌خردی را درک نکرده‌ایم.

قابل تامل است

کار که نیست. اگر نخبگان شرکتی تاسیس کنند دریغ از ذره ای حمایت. حرف هم که نمیشود رد.مگر دیوانه باشند که بمانند که نیستند و میروند جائی که قدرشان بدانند و تحقیرشان نکنند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما