خانه | خبر | اخبارایران

پافشاری نرگس محمدی بر عقایدش پس از حکم ۱۱ سال حبس

چهارشنبه, 1390-07-06 11:46
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

نرگس محمدی، نايب رئيس کانون مدافعان حقوق بشر و رئيس هیأت اجرائی شورای ملی صلح پس از دريافت حکم ۱۱ سال حبس تعزيری گفته است که اگر صد سال هم زندان بکشد تغيير عقيده نخواهد داد.

خانم محمدی در گفت‌وگويی با دويچه وله ضمن اشاره به رأی دادگاه گفته است: "وقتی من به جرم تلاش برای رسيدن به صلح و حقوق بشر در جامعه ايران به ۱۱ سال زندان محکوم می‌شوم، حتی اگر صد سال زندان بکشم، ذره‌ای از ادای دين به جامعه، انسانيت و آزادی عقيده و بيان را ادا نکرده‌ام و اين چيزی نيست که آدم بخواهد درباره‌اش تغيير عقيده دهد."

او تاکيد کرد: "ما به هدفمان که تحقق حقوق بشر در ايران است ايمان داريم و اين را از طرق مسالمت‌آميز و مدنی پيش می‌بريم، نه از طرق اقدامات امنيتی."

نرگس محمدی همچنين در گفت‌وگويی با کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران گفت: "من در رأی صادره برانداز نظام خطاب شدم که دور از انصاف است و به حق نيست. نه اين‌که رأی محکوميت ۱۱ ساله به حق نيست بلکه از اين نظر که فعاليت حقوق بشری که به‌عنوان يک ارزش در جهان پذيرفته شده حالا اقدام براندازانه من برای نظامم عنوان شده است."

وی گفت: "تأسف‌آور است که فعاليت‌های حقوق بشری، برای يک نظام اقدامات براندازنه تلقی شود."

رضا خندان، همسر نسرين ستوده، وکيل زندانی نيز گفته است که امروز بايد خود را به دادسرای اوين معرفی کند

نرگس محمدی در ارديبهشت‌ماه سال ۱۳۸۹ به اتهام عضويت در کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه چهار دادگاه انقلاب احضار شد و پس از چند جلسه دفاع با صدور قرار وثيقه ۵۰ ميليون تومانی آزاد شد. اما تنها چند روز بعد، شبانه در منزل خود توسط مأموران امنيتی بازداشت گرديد.

وی ۱۱ تيرماه سال ۸۹ در حالی که به‌شدت بيمار بود از زندان مرخص و مستقيمأ به بيمارستان رفت و چندين ماه به دليل يک بيماری عصبی در بيمارستان بستری بود. او مادر دو کودک دوقلوی چهارساله است و همسرش تقی رحمانی که ۱۷ سال از عمرش را در زندان‌های جمهوری اسلامی گذرانده به تازگی ممنوع‌الخروج شد.

در همين حال رضا خندان، همسر نسرين ستوده، وکيل زندانی نيز گفته است که امروز، چهارشنبه ششم مهر، بايد خود را به دادسرای اوين معرفی کند. او می‌گويد برای خودش احضاريه نيامده و تنها از طريق کفيل‌اش تحت فشار قرار گرفته تا خود را معرفی کند.

وی در گفت‌وگويی با دويچه ‌وله گفت که به روشی کاملأ نامتعارف و غير قانونی در حالی که حتی از تهران هم خارج نشده دو بار تاکنون به شخصی که ضامن او در پرونده‌اش شده، نامه ارسال کرده و از وی خواسته‌اند تا رضا خندان را به دادسرا تحويل دهد.

آقای خندان گفت تاکنون حتی يک بار هم برای او احضاريه نيامده و تنها از طريق تحت فشار گذاشتن کفيل‌اش می‌خواهند او را احضار کنند.

او در دی‌ماه سال ۸۹ پس از طرح شکايتی درباره بدرفتاری با همسرش و ارسال آن به يکی از مقامات قضايی به دادگاه احضار و به مدت ۲۴ ساعت بازداشت شد. وی پس از اين مدت با قرار کفالت آزاد گرديد.

اتهام او در اين پرونده "نشر اکاذيب" عنوان شد، در حالی که او می‌گويد "آن نامه (شکايت) هرگز در هيچ جا منتشر نشده و تنها حالت شکايت داشته است."

نسرين ستوده، همسر رضا خندان، از يک سال پيش در زندان به‌سر می‌برد و به‌تازگی حکم شش سال حبس برای او تأييد شده است. آقای خندان به‌تنهايی سرپرستی دو کودک ۱۱ و سه ساله‌اش را بر عهده دارد.

او در صفحه فيس‌بوک خود نوشته است: "فردا بايد در شعبه‌‌ چهار دادسرای اوين حاضر شوم. اميدوارم نگه‌ام ندارند. اگر ماندگار شدم بچه‌ها را به شما دوستان دور و نزديک می‌‌سپارم."
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما