خانه | خبر | اخبارایران

موجودی حساب ذخیره ارزی زیر صفر است

دوشنبه, 1390-07-04 11:48
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سازمان بازرسی کل کشور در گزارشی اعلام کرد که با وجود افزايش بهای نفت در سال‌های اخير، مانده حساب ذخيره ارزی ايران به زير صفر رسيده است.

خبرگزاری مهر، به نقل از گزارش سازمان بازرسی کل کشور آورده است: «عدم نظارت صحيح بر طرح‌ها و همچنين عدم پی‌گيری لازم برای وصول مطالبات توسط دستگاه‌های مسئول از دلايل کاهش موجوی حساب ذخيره ارزی در سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ هستند.»

دراين گزارش، افزايش برداشت بودجه‌ای از حساب ذخيره ارزی، ناچيز بودن سطح مبالغ بازگشتی و اعطای ميزان زياده از اندازه تسهيلات بانکی نيز، از جمله دلايل پائين آمدن موجودی حساب ذخيره ارزی کشور عنوان شده است.

در سال‌های برنامه چهارم توسعه بيشترين واريزی به حساب ذخيره ارزی مربوط به سال ۱۳۸۷ به ميزان ۴۰.۷ ميليارد دلار و کمترين واريزی مربوط به سال ۱۳۸۴ به ميزان ۱۳.۱۹ ميليارد دلار بوده است.

محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۸ اعلام کرد که به اندازه «چند سال مصرف کشور» ارز در حساب ذخيره ارزی ايران موجود است

محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران، در سال ۱۳۸۸ با محرمانه خواندن رقم حساب ذخيره ارزی اعلام کرد که ميزان موجودی حساب ارزی «در تاريخ کشور سابقه ندارد» و افزود که به اندازه «چند سال مصرف کشور» ارز در اين حساب موجود است.

شمس‌الدين حسينی وزير امور اقتصادی و دارايی ايران نيز آبان‌ماه گذشته گفت: «ذخاير ارزی ايران ۱۰۰ ميليارد دلار و بدهی خارجی ۲۰ ميليارد دلار است.»

وی يک بار ديگر در دی‌ماه سال گذشته هنگامی که در مجلس ايران در مورد ارائه تسهيلات به مترو صحبت شده بود گفت حساب ذخيره ارزی کشور خالی شده و وجهی در آن وجود ندارد تا به مترو پرداخت شود.

با اين وجود رضا عبدالهی، رئيس کميسيون تلفيق بودجه ۹۰ ارديبهشت‌ماه گذشته خبر داده بود که «طبق آمار بانک مرکزی تا پايان سال ۸۹ يک دلار در حساب ذخيره ارزی باقی نمانده است.»

حساب ذخيره ارزی دولت ايران در سال ۱۳۷۹ توسط دولت محمد خاتمی و پس از پشت سر گذاردن شوک ناشی از کاهش شديد درآمدهای نفتی راه‌اندازی شد.

اين حساب به‌منظور ايجاد ثبات در ميزان درآمدهای حاصل از فروش نفت خام، تبديل دارايی‌های حاصل از فروش نفت خام به ديگر انواع ذخاير و توسعه فعاليت‌های توليدی و سرمايه‌گذاری و تأمين بخشی از اعتبار موردنياز طرح‌های توليدی و کارآفرينی بخش غيردولتی و فراهم کردن امکان تحقق فعاليت‌های پيش‌بينی شده در برنامه ايجاد شد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما