خانه | خبر | اخبارایران

دو آمريکايی آزاد شده: فريادهای زندانيان ديگر را می‌شنيديم

دوشنبه, 1390-07-04 09:38
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

شان بائر و جاشوا فتال، دو آمريکايی بازداشت‌شده در ايران که اخيرأ از زندان اوين آزاد شدند در يک نشست مطبوعاتی در نيويورک از آن‌چه در زندان بر آن‌ها گذشت سخن گفتند.

به گزارش رويترز، شان بائر و جاش فتال که روز شنبه مسقط پايتخت عمان را به مقصد نيويورک ترک کردند سرانجام روز گذشته سوم مهرماه در کنار خويشان و همراهان خود به فرودگاه جان اف. کندی اين شهر وارد شدند.

بائر و فتال که به هشت سال زندان به جرم «جاسوسی» محکوم شده بودند، چهارشنبه ۳۰ شهريورماه با پرداخت ۵۰۰ هزار دلار وثيقه برای هر کدام، از زندان اوين آزاد شدند.

فتال، بائر و سارا شورد سه کوهنورد آمريکايی هشتم مردادماه سال ٨٨ (۳۱ ژوئيه ۲۰۰۹) در منطقه مرزی ايران و عراق به اتهام «عبور غير قانونی از خط مرزی ايران با عراق» بازداشت شدند.

سارا شورد ۲۳ شهريور ۱۳۸۹ به دليل «بيماری» و با ميانجی‌گری عمان، با سپردن وثيقه ۵۰۰ ميليون تومانی آزاد شد.

در جريان يک نشست رسانه‌ای در فرودگاه نيويورک جاش فتال و شان بائر بار ديگر بر بی‌گناهی خود پای فشرده و اعلام کردند که آن‌ها تنها به‌خاطر اين‌که آمريکايی بودند از سوی دولت ايران «به گروگان گرفته شدند.»

شان بائر: چطور می‌توانيم دولتی را ببخشيم که به زندانی کردن تعداد بسيار زيادی از افراد بی‌گناه و زندانيان عقيدتی اقدام می‌کند و به آن ادامه می‌دهد؟

آن‌ها ادعای حکومت ايران مبنی بر اين‌که «در توطئه اسرائيلی ـ آمريکايی عليه ايران دست داشتند» را «دروغ مسخره» تهران عنوان کردند.

شان بائر در اين‌باره گفت: «تنها توضيح برای بازداشت طولانی ما، ۳۲ سال خصومت متقابل بين آمريکا و ايران است.»

بائر افزود: «ما تنها به اين دليل ساده که آمريکايی بوديم به اتهام جاسوسی محکوم شديم. هيچ مدرکی، هيچگاه عليه ما ارائه نشد.»

شان بائر همچنين گفت: «سارا، جاش و من طعم خشونت حکومت ايران را چشيديم. ما تقريبأ در يک انزوای کامل به‌سر می‌برديم.»

به گزارش کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران از نشست رسانه‌ای اين دو آمريکايی شان بائر در بخشی ديگری از سخنان خود گفت:‌«شايد شما بپرسيد: حالا که آزاد شديد می توانيد دولت ايران را برای آن‌چه با شما کرد ببخشيد؟ جواب ما اين است:‌ چطور می‌توانيم دولتی را ببخشيم که به زندانی کردن تعداد بسيار زيادی از افراد بی‌گناه و زندانيان عقيدتی اقدام می‌کند و به آن ادامه می‌دهد؟»

بائر ادامه داد: «اين مردم ايران هستند که فشار سنگين و سخت دولت بی‌رحمی که هيچ احترامی برای حقوق بشر ندارد را تحمل می‌کنند. مردمی در ايران هستند که تنها برای شرکت در يک تظاهرات يا نوشتن يک بلاگ طرفدار دموکراسی يا برای عقايد مذهبی زندانی شده‌اند. روزنامه‌نگاران پشت ميله‌های زندان می‌مانند و مردم بی‌گناه اعدام می‌شوند.»

جاش فتال نيز در سخنان خود گفت که آن‌ها ۷۸۱ روز در بازداشت به‌سر بردند و در اين مدت تنها يک ديدار کوتاه و ۱۵ دقيقه تماس تلفنی با نزديکان خود داشتند.

وی افزود که بارها دست به اعتصاب غذا زده بودند تا بتوانند نامه‌های خانواده خود را دريافت کنند.

فتال افزود: «بارها و بارها ما فرياد زندانيانی را می‌شنيديم که مورد ضرب و شتم قرار می‌گرفتند و ما نمی‌توانستيم برای آن‌ها کاری کنيم.»

فتال نيز گفت «از همان آغاز روشن بود که ما گروگان گرفته شده‌ايم. اين واقعأ تنها کلمه‌ای است که حق مطلب را ادا می‌کند برای اين‌که مقامات ايرانی می‌دانستند که ما بی‌گناه هستيم اما آن‌ها از بازداشت ما به سود سياست خود عليه آمريکا استفاده کردند.»

جاش فتال افزود: «ما در دنيای دروغ‌ها و اميدهای واهی زندگی کرديم. بازجوها در مورد سفير سوئيس در تهران دروغ می‌گفتند که نمی‌خواهد ما را ببيند. آن‌ها به دروغ به ما گفتند که دادرسی عادلانه نصيب‌مان خواهد شد... وحشتناک‌تر از همه آن‌ها به ما گفتند که خانواده‌های‌مان از فرستادن نامه به ما خودداری کردند.»

شان بائر و جاشوا فتال چهارشنبه شب بلافاصله پس از آزادی از طريق فرودگاه مهرآباد، ايران را ترک کرده و به عمان رفتند.

آن‌ها با حضور سفير سوئيس در تهران و هیأتی از سفارت عمان، از بازداشتگاه اوين رهسپار فرودگاه شده بودند.

عمان، عراق و ونزوئلا در مذاکرات خود با ايران نقش اصلی را در آزادی اين دو آمريکايی ايفا کردند. وزارت امور خارجه ايران پس از آزادی شان بائر و جاشوا فتال در بيانيه‌ای اعلام کرد که ايران به‌خاطر «دوستان» خود آن‌ها را آزاد کرده است.

باراک اوباما، رئيس‌جمهوری آمريکا در بيانيه‌ای از آزادی شان بائر و جاشوا فتال استقبال کرد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

خوب شد كه گردانندگان سايت راديو زمانه بيشتر به حرفهاي اين دو نفر گوش دهند وافكار ضعيف ولطيف خودرا كه معطوف اصلاح طلبان است و دنبال مصالمت هستند ودرسايت تان هيچ خبري از براندازان نيست اما هينكه موسوي وكروبي ويا ديگر ماموران اعزام شده به خارج حرفي ميزنند فورا چاپ ميكنيد اما طرف مقابل را با سانسور شديد مواجه ميكنيد

البته آقاي شين بائر كه زنداني بودن به همراه دوستشان در يك سلول به مذاقشان بسيار سخت آمده و از ان تعبير به خشونت هاي جمهوري اسلامي كرده اند چرا از دولت خودشان يعني آمريكا كه زندان هولناكي به نام گوانتانامو دارد انتقاد نمي كنند ايشان چرا از فجايعي كه توسط آمريكايي ها در زندان ابوغريب بر سر زندانيان عراقي رخ داد انتقاد نمي كنند نكند به خاطر اين است كه اين موضوع مسئله آنها نيست و به هر حال همان موضوع خصومت ميان دو كشور و ابراز خصومتها از سوي شهروندان است.. لطفا آمريكاييها ديگر از چشيدن طعم خشونت انتقاد نكنند كه خودشان استاد خشونت ورزي هستند جنايات آمريكا در ويتنام شيلي بمباران هسته اي ژاپن.. بمباران هاي عراق و افغانستان و تجاوز و قتل . آزار و شكنجه مردم اين كشورها جايي براي اين ظاهر سازي ها نمي گذارد بهتر است آمريكاييهاي دلنازم همچنان به حمايت خودشان از رژيك كودك كش اسراييل ادامه دهند.

اقای وزیر جهاد کشاورزی باید دانند که اولا وارد کردن تخم مرغ مساوی با خروج ارز از کشور است.دوما بی توجهی مسئولین نسبت به امور پرورش مرغ مادر و مشکلات پرورش دهندگان و تولیدکنندگان مرغ تخمگذار را نشانگر است.سوما مسئولین باید بفهمند که مصرف زیاد تخم مرغ در درجه اول به علت فقر در جامعه و دوم نداشتن اطلاعات پزشکی و روش تغذیه سالم و سوم گرانی حبوبات و دیگر جایگزینهای گوشتی است.
اکنون باید از مسئول محترم کیهان خواست که چرا نویسنده خبر از درج قیمت خرید تخم مرغ وارداتی توسط دولت هیچ اطلاعاتی به خوننده نداده و حتی ننوشته است که این تخم مرغ ها از کدام کشور خریداری شده اند؟چرا مردم نباید قیمت تخم مرغ وارداتی را بدانند؟
حاج حسین شما و خبرنگاران متعهد کاملا آگاهید که اطلاع رسانی دقیق توسط نشریات مانع از دزدی توسط مسئولین و تجار از بیت المال و جیب مردم فقیر کشور میشود.لذا خواهشمندم در روزهای اینده در این زمینه شفاف سازی بفرمائید.همچنین از جناب عالی و وزیر محترم جهاد کشاورزی استدعا دارم که نام کشور تولید کننده تخم مرغ را هم اعلام بفرمائید که در مورد سلامت تخم مرغها و میزان انتی بیوتیک و دیگر مواد زائد و سمی موجود در انها تحقیق و اطلاع رسانی شود.مطمعنا با اگاه ساختن مردم مانع از بی احترامی و اجحاف به انان خواهید شد.ضمنا اگر دولت جهت وارد کردن تخم مرغ سوبسیت(یارانه مخصوص)داده است،میزان انرا هم مشخص بفرمائید تا مشخص شود که ایا با همان سوبسیت میوانستم خود اشتغال زائی و تولید کنیم یا خیر؟به نظر نگارنده عدم اطلاع رسانی دقیق همیشه نشان از دزدی،حیله گری و خیانت به مردم و بیت المال مسلمین بوده و خواهد بود.منصور پیرخانقاه

این ادعای آقایان شین بائر و جاش فتال که به عنوان توریست! در نقطه صفر مرزی بین ایران و عراق بوده اند هم از آن حرف هاست ها.. که مرغ پخته را به خنده وا می دارد.. از کی تا حالا نقطه صفر مرزی یک کشور به زعم آقایون متخاصم یک نقطه توریستی محسوب میشه؟!

احتمالا فرودگاه امام خمینی را ترک کردند نه مهرآباد! چون سفرای خارجی دیگه مهرآباد نیست. :)

دوستانی که طعم زندانهای مخفی ایران را نچشیده اند بخوبی روده درازی می کنند.بنده 21 روز حشمتیه بودم که برای اینکه آزادی عمل در شکنجه داشته باشند روی دیوارش نوشته بودند ندامتگاه!
تا قوانین زندان رویش اجرا نشود...هر روز صبح ساعت 4 صبح تا 6 صبح با تسبیح می کوبیدن تو سرم و سینه زنی برای حسین و قران بود.جالبه که هیچ کس نماز نمی خوند و کسی هم کاری نداشت.ولی سینه زنی واجب بود چون 2 ساعت باید بامی ایستادیم تا پا درد بگیریم!در همونجا من با دردهای بسیاری آشنا شدم....
می دنید چرا خدا من رو ایرانی آفرید؟چون ایرانی ها پیچیده ترین موجدات خلقت هستند ...و احمقه کسی که داستانهای شاهنامه رو غورت داده ...در پشت چهره ما ایرانی ها یک سیاهی عظیمی نهفته است...فکر میکنید چه کسانی ما رو تو زندان شکنجه میدادند؟..خود زندانی ها...همون کسانی که بغل ما می نشستن و درد دل میکردن

اینها هم کم خالی نمیبندند: میگه ما میدونیم فلان زندانیها به فلان جرم مثلا تظاهرات برای انتخابات و ... توی زندان بودند. بعد میگه ما توی انفرادی بودیم . بعد معلوم نیست اینها کجا فارسی سلیس و روان رو یاد گرفتند که ساعتها هم وقت بهشون داده باشند نشسته باشند اونجا صحبت با بقیه زندانیها .

یک نکته بیش نیست غم عشق و این عجب
کز هر زبان که میشنوم نا مکرر است
آن افرادی که در جا و بلبل وار از جنایات امریکا در اکناف جهان میگویند آیا بر ای عقیده اند که کثافت، کثافت را توجیه میکند؟ اگر امریکا در گوانتانامو و ابوغریب ال و بل کرد باز هم سیستمی در همان نظام هم دست به افشاگری زد و آب هم از آب تکان نخورد. نه کسی جاسوس اعلام شد و نه کسی معاند و محارب.
خوب است نگاهی به قتل های زنجیره ای، سرنوشت دکتر سود بخش و دکتر پوراندرجانی و....بیندازیم تا مگر شاید از تورم عروق گردن بعضی ها کاسته گردد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما