خانه | خبر | اخبارایران

دو تبعه آمريکايی از ايران خارج شدند

چهارشنبه, 1390-06-30 14:18
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سرانجام دادگاه تجديد نظر با تبديل قرار بازداشت موقت شين بائر و جاشوا فتال، دو تبعه آمريکايی به قرار وثيقه به مبلغ پنج ميليارد ريال موافقت کرد. آن‌ها پس از آزادی به عمان پرواز کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، قوه قضائيه ايران اعلام کرد که در پی درخواست مسعود شفيعی، وکيل مدافع دو تبعه آمريکايی، از دادگاه تجديد نظر برای تبديل قرار وثيقه آنان، اين دادگاه با اين درخواست موافقت نمود و آن‌ها را تا صدور رأی قطعی آزاد کرد.

پيش از اين دادگاه انقلاب اسلامی تهران هر يک از متهمان را به تحمل هشت سال حبس غير قطعی محکوم کرده بود.

مسعود شفيعی در اين ‌باره اعلام کرد مراتب را به سفارت سوئيس اطلاع داده‌ است.

وکيل دو تبعه آمريکايی همچنين گفت دولت عمان وثيقه پنج ميليارد ريالی را تأمين کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا)، شين بائر و جاشوا فتال چهارشنبه شب از طريق فرودگاه مهرآباد، ايران را ترک کرده و به عمان رفتند.

بنا به اين گزارش آن‌ها با حضور سفير سوئيس در تهران و هيأتی از سفارت عمان، از بازداشتگاه اوين رهسپار فرودگاه مهرآباد شده بودند.

شفيعی روز دوشنبه ۲۸ شهريورماه گفته بود يکی از قضات اسناد آزادی موکلانش را روز شنبه ۲۶ شهريور امضا کرده اما قاضی ديگر در تعطيلات به‌سر می‌برد و روز سه‌شنبه ۲۹ شهريور آن را امضا می‌کند. اما اين امر روز گذشته نيز انجام نشد.

دولت عمان وثيقه پنج ميليارد ريالی شين بائر و جاش فتال را تأمين کرده است

پيش از اين روز سه‌شنبه ۲۵ شهريورماه اعلام شده بود که برای دو تبعه آمريکايی زندانی در ايران قرار وثيقه صادر شده است، اما فردای آن روز قوه قضائيه خبر آزادی شين بائر و جاش فتال را تکذيب کرد و گفت اين موضوع در دست بررسی است.

هفته گذشته محمدمجيد الشيخ، سفير عراق در ايران در گفت‌وگو با روزنامه شرق چاپ تهران گفت: «جلال طالبانی با دريافت درخواست خانواده دو متهم بازداشت شده آمريکايی، برای ميانجيگری با مقامات عاليه ايران تماس برقرار کرد و خواستار عفو و آزادی اين دو نفر شد.»

به گفته وی «طالبانی در نهايت توانست نظر مقامات عالی‌رتبه ايران را جلب کند و حکم عفو شين بائر و جاش فتال را دريافت کند.»

در همين حال گزارش‌هايی نيز درباره ميانجی‌گری عمان برای آزادی بائر و فتال منتشر شد. بر اساس اين گزارش‌ها يک هواپيمای اختصاصی دولت عمان هفته گذشته برای خروج اين دو آمريکايی وارد تهران شده است.

علی‌اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران نيز گفت قوه قضائيه قصد دارد مجازات شين بائر و جاش فتال، دو آمريکايی زندانی در اين کشور را کاهش دهد.

به گفته وی «قوه قضائيه تلاش می‌کند به نحوی موضوع را مديريت کند تا علاوه بر اين که عدالت برقرار شود، رأفت اسلامی نيز شامل آنان (شين بائر و جاش فتال) شود.»

صالحی تأييد کرد سران برخی از کشورهای منطقه برای آزادی اين دو آمريکايی ميانجی‌گری کرده‌اند.

شين بائر، سارا شورد و جاشوا فتال، سه کوهنورد آمريکايی هشتم مرداد ماه سال ٨٨ (۳۱ ژوئيه ۲۰۰۹) در منطقه مرزی ايران و عراق به اتهام «عبور غير قانونی از خط مرزی ايران با عراق» بازداشت شدند.

به گفته مقام‌های ايرانی اين سه تبعه آمريکا برای «جاسوسی» وارد ايران شده‌اند، اين در حالی است که خانواده آن‌ها از «ورود اشتباهی» سخن می‌گويند و يکی از اين کوهنوردان منکر ورود به خاک ايران شده ‌است.

از ميان اين سه کوهنورد، سارا شورد ۲۳ شهريور ۱۳۸۹ به دليل «بيماری» و با ميانجی‌گری عمان، با سپردن وثيقه ۵۰۰ ميليون تومانی آزاد شد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

بهای ویزای امریکا!

رژیم ایران از بدو روی کار آمدن تا کنون صدها انسان بیگناه را یا خود یا توسط گروههای تروریستی اش در سایر کشورها گروگان گرفته و بعد از اخاذی و گرفتن باج های پولی یا بخصوص سیاسی آنها را آزاد کرده است. چنانچه دولتهای جهان به این بازی ضد انسانی رژیم ایران با محکوم کردن گروگانگیریش خاتمه ندهند، این دو انسان آمریکائی آخرین گروگانهای رژیم تروریستی ایران نخواهند بود.

احمدي وشرکای تهران سخت در پی گول زدن غرب و تقليل تحريمها هستند تا پول بيشتري را تا زمان باقيست بالا بکشند.....

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما