خانه | خبر | اخبارایران

برادر مشاور نظامی رهبر ایران: انتخابات ریاست جمهوری کودتا بود

دوشنبه, 1390-06-28 18:25
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

اسنادی در سایت افشاگر ویکی‌لیکس منتشر شده که در آن‌ها اعلام پیروزی محمود احمد‌ی‌نژاد در انتخابات خرداد ۱۳۸۸ به عنوان «کودتای سیاسی» توصیف شده است.

در این اسناد سخنانی فاش شده‌اند که حاکی از تقاضای اکثریت اعضای سپاه و همچنین افرادی از میان دولتمردان ایران برای تحت فشار قرار دادن جمهوری اسلامی توسط آمریکا هستند.

از میان هزاران برگ سند محرمانه مکالمات دیپلماتیک ایالات متحده آمریکا، تاکنون ده‌ها برگ سند مربوط به انتخابات ایران و مسایل و حواشی آن استخراج شده است، روندی که همچنان به علت حجم وسیع اطلاعات، ادامه دارد.

در بخشی از این اسناد، که توسط رادیو زمانه انتخاب و ترجمه شده است، به نقل از سلمان صفوی برادر سرلشگر رحيم صفوی، فرمانده سابق سپاه و مشاور فعلی علی خامنه‌ای رهبر ایران در امور نظامی، پیرامون انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ آمده است: «"کودتای سیاسی" مانع روند عادی انتخابات شد. اما نمی‌توان آن را یک کودتای نظامی خواند.» 

سلمان صفوی مدعی شده است که سپاه پاسداران و بسیج از سرلشگر محمدعلی جعفری به علت دستکاری در نتایج انتخابات و حوادث پس از آن فاصله گرفته‌اند

بر اساس این اسناد که توسط نماینده سیاسی سفارت آمریکا در انگلیس به‌ نام ریک میلز به‌صورت «محرمانه» طبقه‌بندی شده است آمده: «سید سلمان صفوی طی سفری به انگلیس به تاریخ ۲۶خرداد سال ۸۹ به "ناظر مسایل ایران" در لندن، ("Poloff" مخفف political officer به معنای کارشناس سیاسی) و جمع کوچکی از دیپلمات‌های دیگر گفته است: "اکثریتی در میان دولت ایران و سپاه پاسداران هم‌زمان با این‌که خواستار عدم دخالت آمریکا در مسایل ایران هستند، خواهان ادامه و حتی قوی‌تر شدن پیام‌های عمومی آمریکا درمورد مسایل حقوق بشر و حمایت از اعتراضات عمومی هستند.»

برادر مشاور رهبر ایران خواستار عدم برداشتن قدمی از سوی آمریکا شده که به تثبیت و تحکیم پیروزی انتخاباتی احمدی‌نژاد منجر شود. 

بر پایه این اسناد، صفوی همچنین مدعی شده است که سپاه پاسداران و بسیج از سرلشگر محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران به علت دستکاری در نتایج انتخابات و حوادث پس از آن فاصله گرفته‌اند.

افشای این اسناد تا جایی اهمیت پیدا کرد که میر‌حسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ايران و نامزد اصلاح‌طلبان در دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری، طی گفت‌وگو با یک نشریه اینترنتی با تأکید بر این نکته که اسناد منتشر شده توسط وب‌سایت ویکی‌لیکس تقلب در انتخابات ریاست جمهوری را تأیید می‌کنند، گفت: «سندهای مربوط به تقلبات انتخاباتی بسیار قابل توجه است، به‌ویژه آن‌جا که اشاره می‌شود اصولأ رأی‌ها شمرده نشده است، یعنی همان کودتای انتخاباتی.»

 

خبر ویکی لیکس درباره سیلی‌زدن به رئیس جمهوری

این برای نخستين بار نیست که از لابه‌لای اسناد ویکی‌لیکس اطلاعاتی پیرامون روابط درونی و پنهان سپاه در درون خود و یا دیگر مراکز قدرت در ایران منتشر می‌شود. پیش از این نیز اسناد دیگری در این زمینه کشف و بررسی شده بود که شاید جنجالی‌ترین سند آن خبر درگیری فیزیکی محمود احمدی‌نژاد و سرلشگر محمدعلی جعفری بوده است. سندی که سپاه را به واکنش و تکذیب واداشت.

سلمان صفوی گفته است فردی که نمی‌تواند نامش را ببرد و بسیار به رهبری ایران نزدیک است و در دفتر رهبر ایران مشغول به کار است دستور مهندسی انتخابات و حملات و سرکوب پس از آن را صادر کرده است

چندی پیش خبری توسط ویکی لیکس افشا شد که مربوط می‌شد به گزارشی در اوایل سال ۲۰۱۰ و اندکی پس از رویدادهای عاشورا در ایران که از سوی سفارت آمریکا در باکو به وزارت امور خارجه آمریکا ارسال شده بود. 

در آن سند به نقل از یک منبع «قابل اعتماد»، آمده بود فرمانده سپاه از دست محمود احمدی‌نژاد که پیشنهاد اعطای آزادی‌های فردی و اجتماعی و نیز آزادی مطبوعات را داده بود، عصبانی شده است. محمدعلی جعفری در این جلسه به احمدی‌نژاد گفته بود: «تو اشتباه می‌کنی، در اصل تو باعث و بانی این دردسرها شدی و حالا می‌گویی به مطبوعات آزادی بیشتر بدهیم.»

بر اساس آن گزارش، فرمانده کل سپاه پاسداران پس از گفتن این حرف‌ها یک سیلی به صورت محمود احمدی‌نژاد نواخته که این کار باعث به‌هم ریختن نظم جلسه شورای عالی امنیت ملی و ناتمام ماندن آن شده بود.

لازم به ذکر است سلمان صفوی در ادامه جلسه‌اش با مقامات کشورهای اروپایی و آمریکا هچنین اضافه کرده است: «فردی که نمی‌تواند نامش را ببرد و بسیار به رهبری ایران نزدیک است و در دفتر رهبر ایران مشغول به کار است دستور مهندسی انتخابات و حملات و سرکوب پس از آن را صادر کرده است.»

برادر فرمانده ستاد مشترک نیروهای نظامی ایران همچنين در ادامه گفته است: «هیچ روحانی‌ای به جز مصباح یزدی از محمود احمدی‌نژاد حمایت نمی‌کند.»

برپايه این سند ویکی‌لیکس سلمان صفوی به دعوت «ان‌جی‌او»ای به‌نام «بنیاد قرن آینده» وارد انگلیس شده و در همان روز۲۶ خردادماه، در جلسه‌ای با حضور نمایندگانی از دولت انگلیس، آمریکا، آلمان، نروژ و اسپانیا حضور یافته است.

آقای صفوی در پی درمیان گذاشتن نظرات خود پیرامون مسایل انتخابات و… از میزبانان خود تقاضا کرده است تا به هیچ‌وجه این اطلاعات به جایی درز پیدا نکند.

یک مقام آمریکایی که در اسناد منتشر شده در ویکی‌لیکس از او به‌عنوان ناظر ایران در انگلیس نام برده شده (Poloff) در گزارش خود به واشنگتن اتفاق جالبی را در انتهای جلسه با جزئیات تشریح کرده و آورده است: «در پایان جلسه دو پوشه که حاوی ترجمه فارسی متن سخنان پرزیدنت اوباما در قاهره بوده است را در دو رنگ آبی و سبز به سلمان صفوی و همسرش اهدا می‌کند، سلمان صفوی از گرفتن پوشه سبزرنگ خودداری می‌کند و پوشه آبی رنگ را انتخاب می‌کند و می‌گوید این رنگ انتخاباتی آقای محسن رضایی است و رنگ سبز را نیز همسر وی برمی‌دارد. آقای صفوی در ادامه گفته است که همسر و دخترانش همگی "سبز" هستند و طرفدار آقای موسوی و در ادامه با صدای بلند می‌گوید: "در‌واقع اکنون همه طرفدار آقای موسوی هستند."»
 

Share this
Share/Save/Bookmark

این سند بسیار ارزنده است. چرا که رهبر جمهوری اسلامی در دو ماه گذشته خواسته بود محمد علی جعفری را عوض کند ولی این موضوع را به علت تشتت بسیار زیاد در سپاه به عقب انداخته است. رهبری حتا به محمد علی جعفری گفته است که عدم احتیاط شما گاهی باعث لطمه هایی نیز شده است. رهبری در هر حال تا دوماه دیگر دستکاریهای جدیدی را در سپاه بسیج و وزارت اطلاعات انجام خواهد داد. چرا که با همه ی ضربه هایی که سپاه پاسداران با تجاوزات و کشتارها و سرکوبها و قتلهایی که انجام داده و به خودش وارد کرده هنوز بخشهای مهمی از آن مردمی ست و حتا با کل نظام و خامنه ای مشکل اساسی و ماهوی دارد. امروز در سطوح مختلف سپاه و خصوصا گروهی از سپاهیان که کتابخوان هستند و صداقت هم دارند و تعدادشان بسیار زیاد است این پرسش اساسی مطرح شده است که آیا سپاه برای تجاوز و سرکوب و شکستن چوب جارو در مقعد محسن روح الامینی ، و قتل پزشک معالج او پوراندرجانی ، قتلهای بیشمار دیگر و سربریدن و پستان بریدن فروهرها و کشتار روشنفکران ساخته شده و بنیاد نهاده شده و یا برای مرزبانی و دخالت در امور تجاوزات احتمالی بر سرزمین ما؟ بسیاری از پاسداران امروز به سوگ آن سپاه پاسدارانی هستند که بدست ناجوانمرد خامنه ای و روحانیت و فرماندهان تحمیلیشان ذبح شرعی شدند. سپاه پاسداران امروز در مقام مقایسه ی خودش است با ارتش شاه، با گارد جاویدان شاه، سپاه امروز وزارت اطلاعات را با ساواک مقایسه می کند و از این همه ظلم که روحانیت و سپاه بر مردم روا می دارند بر خود می لرزد.

این سند برای مردم ایران چیز جدیدی نداره ولی واسه آقای خامنه ای چرا. اقا عمامتو بالاتر بزار مورد اعتمادترین افرادت از کشور که خارج می شن سر از کجاها در میارن! اون اقایی که در کامنت اول گفتن "این پرسش اساسی مطرح شده است که آیا سپاه برای تجاوز و سرکوب و ...ساخته شده و بنیاد نهاده شده و یا برای مرزبانی و دخالت در امور تجاوزات احتمالی بر سرزمین ما؟ " خوب بله که برای اینکارها ساخته شده. برای مربانی و دفاع از خاک کشور که ارتش بود و همه دنیا هم ارتش این مسئولیت رو داره. مگه از ابتدا نقش سپاه چی بوده؟ مگه بازوی سرکوب و اعدام و تجاوز در زمان خمینی غیر همین سپاه بوده؟ پاسداران امروز به سوگ کدام سپاهی نشستند که ما به یاد نداریم؟

لطفا این ویدئو را ببینید. و برای دیگران هم بفرستید. این موسوی ست که سخن می گوید.

خوش به حالتون واقعا! عجب سند قدرتمندي چارستونه بدنم به لرزه افتاد! راستی چرا این سند محرمانه اس؟ این که بايد تو بوق و کرنا ميرفت تا لااقل یه چیزی دسته مدعیان تقلب رو بگيره که! مدعیانی که قویترين سندشون برا تقلب فرزندان آذربایجان و دامادان لرستان بود :)
امضاء محفوظ!

در جواب کامنت بالایی از آقای محفوظ؛ باید بگم بهتره یه کم واقع بین باشید. این سپاهیانی که شما ازشون دفاع میکنید و بر این پندارید که تعدادشون هم خیلی زیاد هست کجا تشریف دارند؟ چقدر جالب هست! چه تحلیل جالبی دارید: سپاهیانی که از ظلم و فجایعی که بر مردم وارد می‌شود بر خود می‌لرزند و با سپاهیان قتال آبشان در یک جوی نمی‌رود... با این حال سه دهه هست که جیره خوار نظامند و دنبال کلوچه و پم پم نظامند. اگر در بین این جماعت آدمکش و قتال یک انسانی پیدا شود که دلش به حال مردم بسوزد شک نکنید که استعفا خواهد داد و عطای سپاه را به لقایش خواهد بخشید. همه‌ی سپاهیان و بسیجیان در این جنایت‌ها شریکند. اگر گوش شنوا دارند و وجدان معذب، از آن ارگان بیایند بیرون و به مردم بپیوندند. با این کار در بین اکثریت مردم بخشیده خواهند شد و ظلم و فجایع‌شان فراموش خواهد شد.

آقاي دانشجو وزير شدو مرتضوي مسول اجناس قاچاق ! شد و آقايان هم مشغول تقسيم غنايم دريافتي از آقازاده ها بين خود شدندو....

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما