خانه | خبر | اخبارایران

«اسناد آزادی دو آمريکايی زندانی در ايران فردا امضا می‌شود»

دوشنبه, 1390-06-28 12:15
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

به گفته وکيل دو آمريکايی دو زندانی در ايران، قاضی اسناد آزادی شين بائر و جاش فتال را سه‌شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۰ امضا می‌کند.

 

مسعود شفيعی به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته است يکی از قضات اسناد آزادی موکلانش را روز شنبه ۲۶ شهريور امضا کرده اما قاضی ديگر در تعطيلات به‌سر می‌برد و تاکنون نتوانسته اسناد آزادی اين دو آمريکايی را امضا کند.
وی افزود اين قاضی فردا اسناد را امضا می‌کند.
هفته گذشته محمدمجيد الشيخ، سفير عراق در ايران در گفت‌وگو با روزنامه شرق چاپ تهران گفت: «جلال طالبانی با دريافت درخواست خانواده دو متهم بازداشت شده آمريکايی، برای ميانجيگری با مقامات عاليه ايران تماس برقرار کرد و خواستار عفو و آزادی اين دو نفر شد.»
به گفته وی «طالبانی در نهايت توانست نظر مقامات عالی‌رتبه ايران را جلب کند و حکم عفو شين بائر و جاش فتال را دريافت کند.»
در همين حال گزارش‌هايی نيز درباره ميانجی‌گری عمان برای آزادی بائر و فتال منتشر شده است. بر اساس اين گزارش‌ها يک هواپيمای اختصاصی دولت عمان هفته گذشته برای خروج اين دو آمريکايی وارد تهران شده است.
علی‌اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران نیز گفته قوه قضائيه قصد دارد مجازات شين بائر و جاش فتال، دو آمريکايی زندانی در اين کشور را کاهش دهد.
به گفته وی «قوه قضائيه تلاش می‌کند به نحوی موضوع را مديريت کند تا علاوه بر اين که عدالت برقرار شود، رأفت اسلامی نيز شامل آنان (شين بائر و جاش فتال) شود.»
صالحی تأييد کرد سران برخی از کشورهای منطقه برای آزادی اين دو آمريکايی ميانجی‌گری کرده‌اند.
شين بائر، سارا شورد و جاشوا فتال، سه کوهنورد آمريکايی هشتم مرداد ماه سال ٨٨ (۳۱ ژوئيه ۲۰۰۹) در منطقه مرزی ايران و عراق به اتهام «عبور غير قانونی از خط مرزی ايران با عراق» بازداشت شدند.
به گفته مقام‌های ايرانی اين سه تبعه آمريکا برای «جاسوسی» وارد ايران شده‌اند، اين در حالی است که خانواده آن‌ها از «ورود اشتباهی» سخن می‌گويند و يکی از اين کوهنوردان منکر ورود به خاک ايران شده ‌است.
از ميان اين سه کوهنورد، سارا شورد ۲۳ شهريور ۱۳۸۹ به دليل «بيماری» و با میانجی‌گری عمان، با سپردن وثيقه ۵۰۰ ميليون تومانی آزاد شد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

با سلام

بهشان بگویید بابا رافت اسلامی اش پیش کش همین طوری ازادشان کنید. آخر این همه سفسطه و دروغگویی برای چه؟ این دو تا ادمهایی معمولی و بی خبر از همه چیز گرفتار دست شما شده اند و زندگیشان را همینطوری به بازی گرفته اید.

قربان مرجمت اقا بریم که این قدر رافت دارند و رافتشان به تما زندانیان سیاسی رسیده است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما