خانه | خبر | اخبارایران

وزیر کار: وظیفه این وزارتخانه اشتغال نیست

پنجشنبه, 1390-06-17 19:53
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ
حمید مافی

نرخ بيكاري در فارغ‌التحصيلان دانشگاهي ۱۰ برابر كساني است كه در كشور تحصيلات ديپلم و زيرديپلم دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی ایران شیخ الاسلامی امروز پنجشنبه ۱۷ شهریورماه با ایراد این سخنان گفته است: «برخی وزارت کار را با وزارت اشتغال اشتباه گرفته اند در حالی که وظیفه این وزارت خانه اشتغال نیست.»

او با انتقاد از سیاست های وزارت علوم، نزخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه ها را ۱۰ برابر نرخ بیکاری در افراد بدون تحصیلات دانشگاهی خوانده و خواستار بازنگری در سیاست های پذیرش دانشجو و نظام آموزشی دانشگاه ها شده است.

 

نماینده سابق ایران در اجلاس بین المللی کار: به عنوان یک فعال اقتصادی نرخ بیکاری کل کشور را در حال حاضر بالای ۳۰ درصد می‌دانم و معتقدم این نرخ در بین جوانان بالای ۴۰ درصد و در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی هم بیش از ۶۰ درصد است

 

این سخنان وزیر کار تعاون و رفاه اجتماعی ایران در حالی است که او اسفند ماه سال ۸۹ به روزنامه همشهری گفته بود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که نرخ بیکاری زیر دیپلم‌ها اکنون یک درصد و افراد دارای مدرک لیسانس ۲۰ درصد یعنی ۲۰ برابر افراد کم سواد است .

نرخ بیکاری در ایران محرمانه است

مسوولان دولتی ایران در سال های گذشته همواره از اعلام نرخ بیکاری پرهیز کرده و آن را محرمانه دانسته‌اند.

 

با این حال پایگاه خبرآنلاین چندی قبل به نقل از رئیس مرکز آمار، نرخ بیکاری در ایران را یازده درصد اعلام کرد. عادل آذر که به اصرار نمایندگان خرداد ماه امسال به مجلس رفت، نرخ بیکاری در سال ۸۹ را ۱۳/۵ درصد اعلام کرد و گفت: در سال ۹۰ نرخ بیکاری به یازده درصد خواهد رسید.

آمار های دولتی همواره از سوی کارشناسان اشتغال و نهاد های مستقل با تردید روبرو شده و به گفته آن ها دولت با تغییر تعریف بیکاری آمار بیکاران را کاهش داده است. این ادعای کارشناسان در گزارش نهاد های بین المللی از وضعیت اشتغال به چشم می‌آید. به گونه ای که صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود که مرداد ماه اعلام شد، نرخ بیکاری در ایران را ۱۴/۶  درصد گزارش کرده است.

مجله اکونومیست نیز یک ماه قبل نرخ بیکاری در ایران را ۱۴/۱  درصد اعلام کرد.

عباس وطن پور نماینده سابق ایران در اجلاس بین المللی کار، آمار بیکاری در ایران را بیشتر از آن چه که نهاد های دولتی و بین المللی اعلام کرده اند می‌داند.

 

او خرداد ماه امسال به خبرگزاری مهر گفته است: « من به عنوان یک فعال اقتصادی نرخ بیکاری کل کشور را در حال حاضر بالای ۳۰ درصد می‌دانم و معتقدم این نرخ در بین جوانان بالای ۴۰ درصد و در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی هم بیش از ۶۰  درصد است.»

مجلس: آمار بیکاران افزایش یافته است

مرکز پژوهش های مجلس یک ماه قبل در گزارش بررسی وضعیت اشتغال در کشور اعلام کرد که وضعیت اشتغال در سال های گذشته نه تنها بهبود نیافته بلکه بر شمار بیکاران افزوده شده است.

بر اساس این گزارش، در آمار منتشر شده از سوی مركز آمار ايران، آمار بيكاران بر مبنای سطح تحصيل آورده نشده است، ولی با توجه به اينكه آمار بيكاری در جوانان(كه اكثر آنها داراي تحصيلات بالا هستند) زياد است، می‌توان انتظار داشت كه نرخ بيكاری برای افراد تحصيلكرده نيز بالاتر از ميانگين نرخ بيكاری باشد.

 

آمار منتشر شده از سوی بانك مركزی در سال‌های گذشته نشان می‌داد كه در مناطق شهری نرخ بيكاری افراد تحصيل كرده بسيار بالاتر از متوسط نرخ بيكاری است.

جوانان در صف اول بیکاران

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: «مقايسه تقاضا و عرضه نيروی كار در سال‌های اخير نشان می‌دهد كه با وجود افزايش فرصت‌های شغلی، ميزان فرصت‌های شغلی ايجاد شده پاسخگوی نيازهای بازار كار نبوده و تقاضا براي نيروی كار به ميزان عرضه رشد نكرده است. اين امر منجر به رشد قابل توجه نرخ بيكاری در ميان جوانان، زنان و افراد تحصيل كرده شده است.» 

 

براساس بررسي مرکز آمار ايران، تنها حدود ۲/۸ درصد بيسوادها بيکارند، اما متوسط بيکاري تحصيلکردگان ۱۵/۴ درصد اعلام شده است

براساس بررسي مرکز آمار ايران، تنها حدود ۲/۸ درصد بيسوادها بيکارند، اما متوسط بيکاري تحصيلکردگان ۱۵/۴  درصد اعلام شده است. معاون مرکز امار ایران هم یک سال قبل در باره افزایش سالانه یک میلیون نفر به جمعیت فارغ التحصیلان بیکار هشدار داده بود. به گفته او جمعيت ۲۴ ساله ها در سال هاي بعد از ۸۵ تا ۸۹ به ۹/۱ ميليون نفر خواهند رسيد که رشد اين رقم نسبت به سال هاي گذشته بی سابقه است.

بیکاری زنان تحصیل کرده

مرکز آمار ایران نرخ بی‌کاری جمعیت زنان ۱۵ ساله و بیش‌تر را ۲۵ درصد اعلام کرده است. بر اساس یافته های آماری مرکز پژوهش های مجلس، نرخ رشد بی‌کاری در بین زنان در دهه ۸۰، ۱۲ درصد برآورد‌شده، در حالی که این رقم برای مردان شش درصد بوده است.

با این حال افزایش آمار بیکاران تحصیل کرده، سهم زنان تحصیل کرده در بازار بیکاری ایران را هم افزایش خواهد داد. در سال های گذشته دختران در ایران توانسته اند در راه یابی به مراکز آموزش عالی از پسران پیشی بگیرند.

 

نرخ رشد بی‌کاری در بین زنان در دهه ۸۰، ۱۲ درصد برآورد‌شده، در حالی که این رقم برای مردان شش درصد بوده است

 

حال چنان چه گفته های معاون مرکز آمار ایران تحقق یابد و سالانه یک میلیون نفر به جمعیت تحصیل کردگان دانشگاهی جویای کار افزوده شود، بیش از ۶۰ درصد از جمعیت بیکاران دانشگاهی زنان خواهند بود.

همچنین فيروزه صابر رئيس هيات مديره انجمن زنان مديرکارآفرين ،یک سال قبل در گفت و گو با روزنامه مردم سالاری از بیکاری ۵۰ درصدی دختران تحصیل کرده خبر داده و گفته است: براساس آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار ايران در سرشماری ۸۵ نرخ بيکاری زنان ۲۳ و نرخ بيکاری مردان ۱۱ درصد بوده است. ۵۰ درصد دختران فارغ التحصيل دانشگاه ها بيکار هستند.

 

در چند سال اخير نرخ حضور دختران در دانشگاه بيش از ۶۲درصد بوده است. اين اتفاق يک خيزش تلقی مي شود ولی واقعيت اين است که منابع مالی صرف نيمی از جامعه می شود که ۵۰ دذصد آنان بعد از فارغ التحصيلی بيکار می شوند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

‫بابا درست میگه ما در کشورمان نیاز به چند وزارت خانه دیگر داریم که بتواند نیاز جامعه ‫متمدن و
‫مترقی مان را تأمین کند .
‫−۱ وزارت کار ،تعاون و رفاع اجتماعی که الحمدا... وجود دارد.
‫−۲ وزارت کاریابان برای آنهائي که میخواهد کار کنند ولیکن کار وجو ندارد.
‫−۳ وزارت کارگشایان برای آنهائيکه کار دارنند و حقوقشان را پرداخت نمیکنند.
‫−۴ وزارت گشاد کاران برای آنهائيکه حوصله کار ندارنند و منتظر پول نفت داخل جیبشان هستند.
‫−۵ وزارت زرنگ کاران در خصوص افرادیکه کارشان اینست که دیگران را سر کار بگذارنند ، البته
‫این وزارت خانه ‫نیاز به یک وزیر و ۳۰۰ معاون و ۳۰۰۰ مشاور و ۳۰۰۰۰۰ کارمند نیاز دارد تا بتواند از
‫عهده ‫بخشی از وظائف خود ‫بر آید .
‫درود بر شما و یا علیکم السلام و یا خدا نگهدار

وزيرراه هم گفته علت سقوط هواپيما خلبان بوده ...مديران جهاني!!!!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما