خانه | خبر | اخبارایران

احمدی‌نژاد: سوريه بايد سرکوب خشونت‌آميز معترضان را متوقف کند

پنجشنبه, 1390-06-17 16:03
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

محمود احمدی‌نژاد، رئيس‌جمهوری ايران بار ديگر از بشار اسد، رئيس‌جمهوری سوريه خواسته تا با مخالفان وارد مذاکره شود و خشونت‌ها را متوقف کند.

به گزارش آسوشيتدپرس، احمدی‌نژاد که شامگاه چهارشنبه هفتم سپتامبر ۲۰۱۱ (۱۶ شهريور ۱۳۹۰) با يک شبکه تلويزيونی کشور پرتغال گفت‌وگو کرد، افزود سوريه بايد از سرکوب خشونت‌آميز معترضان دست بردارد.
احمدی‌نژاد گفت: «راه حل نظامی هرگز راه حل مناسبی نيست.»

محمود احمدی‌نژاد چندی پيش نيز از سوريه خواسته بود تا به خواسته‌های معترضان توجه کند.
وی در گفت‌وگو با اين شبکه تلويزيونی افزود: «ما بر اين باوريم که آزادی و عدالت و احترام به حقوق ديگران، حق همه ملت‌هاست و دولت‌ها چاره‌ای جز به رسميت شناختن اين حقوق ندارند.»

 

توصيه‌های ايران به بشار اسد از آن جهت دارای اهميت قلمداد می‌شود که جمهوری اسلامی در چند ماه گذشته در برابر تحولات سوريه از دولت بشار اسد حمايت می‌کرد

 

علی‌اکبر صالحی، وزير امور خارجه ايران نيز ماه گذشته گفته بود اسد بايد به خواسته‌های مشروع مردم کشور پاسخ دهد.
ايران از متحدان و حاميان اصلی سوريه در خاورميانه است.

توصيه‌های ايران به بشار اسد از آن جهت دارای اهميت قلمداد می‌شود که جمهوری اسلامی در چند ماه گذشته در برابر تحولات سوريه از دولت بشار اسد حمايت می‌کرد اما اکنون از وی می‌خواهد تا با مخالفان وارد مذاکره شود و خواسته‌های آنان را مورد توجه قرار دهد.

اعتراضات مخالفان بشار اسد در سوريه شش ماه است که آغاز شده اما دولت سوريه با نسبت دادن اين اعتراضات به «خرابکاران مسلح وابسته به بيگانگان» آن‌ها را سرکوب می‌کند.
بنا به آمار سازمان ملل سرکوب مخالفان حکومت از آغاز جنبش اعتراضی در سوريه، از اسفندماه سال گذشته تاکنون ۲۲۰۰ نفر کشته داشته است.

سازمان عفو بين‌الملل نيز در تازه‌ترين گزارش خود اعلام کرده در پنج ماه گذشته دست‌کم ۸۸ نفر از معترضانی که در جريان ناآرامی‌های اخير سوريه بازداشت شده بودند، در زندان‌های اين کشور جان‌باخته‌اند.
با افزايش حملات عليه مخالفان در سوريه، اتحاديه اروپا تصميم گرفته تا برای فشار به حکومت بشار اسد، صنعت نفت اين کشور را تحريم کند.

دولت آمريکا نيز روز سه‌شنبه ۳۰ اوت ۲۰۱۱ (هشتم شهريور ۱۳۹۰) در پاسخ به «سرکوب و خشونت فزاينده» سوريه عليه معترضان ضددولتی، دارايی‌های وليد معلم، وزير امور خارجه سوريه و همچنين بوسينی الشعبانی، مشاور رييس‌جمهور سوريه و علی عبدالله کريم علی، سفير سوريه در ليبی را مسدود کرد.
سوريه روزانه ۳۸۰ هزار بشکه نفت خام توليد می‌کند. بنا به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمريکا، نفت خام سوريه عمدتاً به کشورهای اروپايی مانند آلمان، ايتاليا و فرانسه صادر می‌شود.

تحريم‌های يک جانبه عليه سوريه به اين دليل افزايش يافته که تلاش آمريکا و چند کشور اروپايی برای تصويب قطعنامه تحريمی عليه سوريه در شورای امنيت سازمان ملل با مخالفت روسيه و چين روبرو شد.

Share this
Share/Save/Bookmark

به نظر میرسد دارند دست پیش میگیرند تا با سقوط اسد بتوانند با جانشین همین روال را ادامه دهند .اسد بوی الرحمان میدهد111

بعدازسفر اميرقطر توجيه شدند که اسد رفتنی است ...بعدی ؟ !

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما