خانه | خبر | اخبارایران

۱۱۸ کشته در تعطیلات عید فطر

دوشنبه, 1390-06-14 19:23
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

همزمان با تعطيلی چند روزه عيد فطر خبرگزاری ها از مرگ حداقل ۱۱۸ نفر و زخمی شدن ۶۳۰ نفردر تصافات جاده ای خبر داده اند. 

در حالی که مسوولان راهنمايی و رانندگی در ماه گذشته اعلام کردند که تلفات تصادف های جاده ای ايران نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد کاهش يافته است، همزمان با تعطيلی چند روزه عيد فطر خبرگزاری ها از مرگ حداقل ۱۱۸ نفر و زخمی شدن ۶۳۰ نفردر تصافات جاده ای خبر داده اند.
سازمان پزشکی قانونی در ماه گذشته اعلام کرد که تلفات جاده ای چهار ماه نخست سال جاری در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته، ۱۲.۵ درصد کاهش داشته است. بر اساس اين گزارش در چهار ماه اول امسال، هفت هزار و ۲۳ نفر در حوادث رانندگی، جان خود را از دست دادند که اين آمار در مقايسه با هشت هزار و ۳۰نفری که در سال گذشته بر اثر تصادف کشته شدند، ۱۲ و نيم درصد کاهش را نشان می دهد.
پزشکی قانونی اعلام کرده است که مصدومين حوادث رانندگی چهار ماهه اول امسال که به پزشکی قانونی ارجاع شده اند، ۱۰۳ هزار و ۹۴۴ نفر بوده اند که اين رقم نيز نسبت به ۱۱۱ هزار و ۶۴۹ نفر مصدوم ارجاعی در مدت زمان مشابه سال گذشته ۶/۹ درصد کاهش يافته است.
اگر چه در گزارش و گفته های مسوولان دولتی آمار تلفات جاده ای در ايران رو به کاهش است اما بر اساس اعلام رئيس مرکز مديريت حوادث و فوريت‌های پزشکی، مرگ و مير ناشی از حوادث ترافيکی در کشور در سال ۱۳۸۹، پنج درصد افزايش داشته است.
به گفته مسوولان حمل و نقل جاده ای و پليس در سال گذشته ۲۳ هزار نفر در تصادف های جاده ايران جان خود را از دست داده اند. به گفته رئيس پليس به ازای هر يک کشته در تصادف های جاده ای ۱۲ نفر نيزمجروح شده اند.

طبق آمارهای اعلام شده توسط وزارت کشور و پليس راهنمايی و رانندگی، طی سی سال گذشته بيش از ۸۰۰ هزار نفر در حوادث رانندگی در ايران جان خود را از دست داده‌اند. اين در حالی است که به گفته رئيس ستاد ديه کشور از ۱۵ خرداد ماه ۱۳۴۲ تا پايان جنگ تحميلی تعداد کشته شدگان ايران حدود ۳۰۰ هزار نفر بود

سرهنگ مومنی رئيس پليس راهنمايی و رانندگی ايران سال گذشته اعلام کرده بود ايران در صدر ليست مرگ و مير ناشی از تصادف ها ی جاده ای قرار دارد. به گفته او حدود يک ميليون و ۳۰۰ هزار نفر در دنيا بر اثر رانندگی کشته می‌شوند که سهم ايران از اين آمار، ۲۳ هزار نفر است. به گفته اين مقام مسوول در ايران به‌ازای هر وسيله نقليه ۱۱ نفر و به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۳۱ نفر در تصادفات کشته می شوند. اين آمار در حاليست که شمار کشته شدگان در تصادفات در جهان نصف اين رقم است.
طبق آمارهای اعلام شده توسط وزارت کشور و پليس راهنمايی و رانندگی، طی سی سال گذشته بيش از ۸۰۰ هزار نفر در حوادث رانندگی در ايران جان خود را از دست داده‌اند. اين در حالی است که به گفته رئيس ستاد ديه کشور از ۱۵ خرداد ماه ۱۳۴۲ تا پايان جنگ تحميلی تعداد کشته شدگان ايران حدود ۳۰۰ هزار نفر بود
هزينه تصادف در ايران دو برابر بودجه عمرانی
بر اساس آمار رسمی اعلام شده هر يک ساعت ۲.۶ نفر در ايران بر اثر تصادف جان خود را از دست می دهند و ۳۱.۲ نفر نيز مجروح می شوند. به گفته مسوولان اين تلفات در کنار آسيب های روحی و روانی زيان های اقتصادی بسياری به همراه دارد. مديرکل راهداری و ايمنی راه‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ايران معتقد است که روزانه ۲۰ ميليارد تومان هزينه ناشی از تصادفات رانندگی در کشور است. احمدی مقدم فرمانده پليس ايران هم گفته است: سالانه ۵ هزار ميليارد تومان هزينه تصادفات در کشور است .
براساس برآوردهای انجام شده تصادفات رانندگی در طول سال بيش از ۹ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان هزينه به کشور تحميل می کند.

هزينه‌ای که تصادفات رانندگی سالانه به اقتصاد کشور تحميل می‌کند بيش از ۴۳ هزار ميليارد تومان برآورد شده که معادل بيش از دو‌برابر کل بودجه عمرانی کشور است 

اين در حالی است که رئيس پژوهشکده حمل و نقل کشور سال گذشته اعلام کرده است،هزينه‌ای که تصادفات رانندگی سالانه به اقتصاد کشور تحميل می‌کند بيش از ۴۳ هزار ميليارد تومان برآورد شده که معادل بيش از دو‌برابر کل بودجه عمرانی کشور است . به گفته او طبق برآوردهای سال‌ گذشته فوت يک انسان در تصادفات رانندگی بالغ بر ۷۰۰ ميليون تومان خسارت بر جامعه تحميل می‌کند. اين رقم معادل يک هفتم کل توليد ناخالص داخلی کشور است. محمود عامری اين رقم را دو برابر بودجه عمرانی سال ۸۸ ايران ارزيابی کرده است. معاون استانداری کهکيلويه و بويراحمد نيز هزينه تصادفات برون شهری ايران در سال های اخير را بيش از ۱۰ برابر بودجه کل ساخت و نگهداری راههای کشور اعلام کرده است.
همچنين در برآوردهای کارشناسان دولتی هزينه متوسط يک فوت ناشی از تصادفات حدود ۲۰۰ ميليون تومان و هزينه يک معلوليت دائم حدود ۳۰۰ ميليون تومان اعلام شده است.به گفته معاون آموزش، تحقيقات و فناوری وزير راه و ترابری ،هزينه تصادفات رانندگی در سال حدود هفت درصد توليد ناخالص ملی را به خود اختصاص می دهد.
‎دبيرخانه کميسيون ايمنی راه های هيات دولت نيز سال قبل با انتشار گزارشی اعلام کرد: روزانه ۳۴ ميليارد تومان زيان از‏‎ ‎ بابت تصادف های جاده ای به اقتصاد ايران وارد می‌شود‎.بنا بر اين گزارش، در ۱۰ سال‏‎ ‎گذشته ۲۵۰ هزار راننده زندانی شده‌اند و حدود ۲ ميليون و ۷۰۰ هزار نفر به طور‏‎ ‎مستقيم با از دست دادن در آمد يا هزينه‌های ناشی از مراقبت افراد مجروح يا معلول، ‎دچار فقر نسبی شده‌اند‎.اين گزارش که توسط دولت ارائه شده است، شاخص کشته به صد‏‎ ‎هزار نفر جمعيت ايران را، ۵/۵ برابر متوسط جهانی و حدود ۶ برابر متوسط کشور‌های پيشرو‏‎ ‎ايمنی رانندگی خوانده است.

 

 

ايران بين سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۳ مکان دوم جهانی را آن هم با اندکی اختلاف پس از کشور السالوادوردر قاره آمريکا از نظر تعداد کشته به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعيت در تصادفات جاده‌ای به خود اختصاص داده است.

پژوهشکده حمل و نقل که زير نظر وزارت راه و ترابری سال گذشته گزارشی از خسارات ناشی از تصادف های جاده ايران منتشر کرد که بر اساس آن در سال ۱۳۸۶ هزينه‌ای بالغ بر ۱۸ هزارو ۵۰۰ ميليارد تومان معادل ۱۸/۵ ميليارد دلار خسارت به کشور وارد شده است. همين گزارش نشان می‌دهد که ايران بين سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۳ (۲۰۰۴-۲۰۰۲ مکان دوم جهانی را آن هم با اندکی اختلاف پس از کشور السالوادوردر قاره آمريکا از نظر «تعداد کشته به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعيت» در تصادفات جاده‌ای به خود اختصاص داده است.
بر اين اساس در السالوادور تعداد کشته به ۱۰۰ هزار نفر جمعيت در تصادفات جاده‌ای در سال‌های مورد بررسی ۴۳ نفر و در ايران ۴۱ نفر بوده است. اين تعداد برای کشور انگلستان ۶ نفر، آمريکا ۱۷ نفر، چين ۶ نفر،مالزی۳۲ نفر ،کره ۳۳ نفر ،سوريه ۱۲ نفر ، عربستان ۲۲ نفر ،بنگلادش ۲۰ نفر و هند ۱۵ نفر بوده است.
همين آمار نشان می‌دهد از سال ۱۳۷۳ تا سال ۱۳۸۶ نزديک به ۳۰۰ هزار نفر در تصادفات جاده‌ای در سراسر کشور جان خود را از دست داده‌اند.بر اساس يافته های اين گزارش هر خانواده ايرانی در سال ۱۳۸۶ به طور متوسط حدود يک‌ميليون تومان بابت تصادفات ترافيکی در کشور هزينه متحمل شده است.
بنا بر يافته های اين پژوهش در سال ۱۳۸۶، هزينه تصادفات برای مجموع تصادفات درون‌شهری و برون‌شهری در مجموع ۱۸ هزارو ۵۰۰ ميليارد تومان معادل ۱۸.۵ ميليارد دلار بوده که ازکل توليد ناخالص داخلی بيش از ۵۰ درصد کشورهای جهان نظير غنا، اردن، بحرين و… بيشتر بوده است.
در اين گزارش عنوان شده است که هزينه ۱۸ ميليارد دلاری تصادفات در سال ۸۶ به تنهايی ۳۳ سال بودجه فعلی راهداری کشور، ۲۲۰ سال بودجه فعلی ايمنی‌سازی نقاط حادثه‌خيز کشور، هزينه ايجاد دو ميليون شغل برای جوانان ، ساخت ۱۲ برج به اندازه بزرگ‌ترين برج ساخته شده در دوبی يا خريد ۶۰ فروند هواپيمای ايرباس را پوشش می‌دهد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

این عید نیست نوعی نحوست است باید این بساط فطر از ایران جمع شود، اینها عید ما نیست، اسلام را به زور شمشیر و خفه کردن و کشتار بر ما غالب کرده اند. تمامی اعیاد ما را دیگران دارند، غربیها تمامی جشنهاش از آن ایرانیان بوده، آنها شعور جشن شناسی داشته اند برای همین هم آنها هم جشن آتش دارند و در تمامی جشنهاشان نشانی از آتش است، هم تولد میترا و مانی را جشن می گیرند و هم جشن شراب دارند و هم جشن گل، ما نگون بختان خودباخته جشنمان جشن گرسنگی ست. با بوی گند دهان در سی روز، و نفخه آخوندان در سی روز و مفت خوری آنان در سی روز!! چهارده قرن و اندی تحمیل و فرهنگ کشی در ایران!! هیچ ملتی دیگر در جهان همانند ایرانیان نداریم که نداریم.

اينها ريالي صرف ايمن سازي جاده ها و ايجاد بزرگراه نکردند و آنچه وجود دارد از زمان شاه باقيمانده چون برايشان جان مردم اهميتي ندارد و پر کردن جيبشان و خريد ويلاي شمال و خانه در خارج مهمتر است !!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما