خانه | خبر | اخبارایران

اعتراض به خاطر دریاچه ارومیه به خشونت کشیده شد

یکشنبه, 1390-06-13 00:14
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

عده ای از مردم تبریز و ارومیه در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه روز شنبه دست به تجمع اعتراضی در این دو شهر زدند که به با برخورد نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

تجمع‌های امروز، شنبه دوازدهم شهریور، در دو شهر تبریز و ارومیه، به گفته شاهدان عینی به دلیل دخالت نیروهای امنیتی و برخورد پر خشونت آنها نتوانست فراگیر شود اما عده ای از معترضان بازداشت شدند و عده ای نیز مورد خشونتهای فیزیکی پلیس قرار گرفتند.
گروهی به نام "کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی" با انتشار خبری،  تعداد بازداشت شدگان این اعتراضها را ۶۲ تن از اعلام کرد. اما منابع رسمی هنوز در این باره اظهار نظری نکرده اند.

معترضان شعارهایی همچون " اورمو گولو سوسوزدور، آذربایجان اوبانماسا اوتوزدور" ( به معنی دریاچه ارومیه تشنه است،آذربایجان اگر بیدار نشود بازنده است) و "اورموگولو جان وریر، مجلیس اونون قتلینه فرمان وریر"( به معنی دریاچه ارومیه جان می‌دهد، مجلس به قتل آن فرمان می‌دهد) سردادند

شاهدان عینی به رادیو زمانه گفته اند که تجمع تبریز از منطقه بازار تبریز آغاز شد و در منطقه "کوه تبریز" و "آبرسان" ادامه یافت.مردم در این تجمعها با سر دادن شعار "تورک گارداشیم سنده گل" (به معنی برادر ترکم، تو هم بیا) از دیگران دعوت می کردند که به این اعتراض ها بپیوندند.

 

عده ای از معترضان از شدت برخورد نیروهای امنیتی و بازداشت های زیاد خبر داده اند. با این حال، جمعیتی که خود را به چهار راه شهناز (شریعتی) و آبرسان رساندند، توانستند تجمع را تا جایی که با دخالت و خشونت پلیس از هم گسیخت، ادامه دهند.

 

معترضان شعارهایی همچون " اورمو گولو سوسوزدور، آذربایجان اوبانماسا اوتوزدور" ( به معنی دریاچه ارومیه تشنه است،آذربایجان اگر بیدار نشود بازنده است) و "اورموگولو جان وریر، مجلیس اونون قتلینه فرمان وریر"( به معنی دریاچه ارومیه جان می‌دهد، مجلس به قتل آن فرمان می‌دهد) سردادند.

در ارومیه نیز گروهی از مردم این شهر با اجتماع و با سردادان شعار در خیابان «عطایی» نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه و بی‌توجهی مسئولان نسبت به آن اعتراض کردند. اعتراضی که همانند هفته گذشته با دخالت خشن نیروهای امنیتی مواجه شد. هفته پیش پنجم شهریور‌ماه، گروهی از مردم ارومیه در اعتراض به رد طرح دو فورتی نجات دریاچه ارومیه در مجلس ایران تجمع کردند که در آن تجمع نیز شمار زیادی از معترضان دستگیر شدند.

در روز دوم شهریورماه نیز نیروهای دولتی در محله «قوم‌تپه» تبریز در جریان مراسم افطاری، نزدیک به ۳۰ تن از فعالان مدنی آذربایجان را بازداشت کردند.
پیش‌تر نیز در روز ۱۳ فروردین سال‌های ۸۹ ۱۳و ۱۳۹۰ تجمع‌های اعتراضی به وضعیت دریاچه ارومیه در شهرهای ارومیه و تبریز برگزار شده بود. در این تجمع‌ها ده‌ها تن از شرکت‌کنندگان بازداشت شده بودند که برخی از آنان به حبس محکوم شدند. دریاچه ارومیه از مدت‌ها پیش در حال خشک شدن است و بنا به گفته برخی از کار‌شناسان با ادامه روند فعلی، ظرف سه الی پنج سال آینده این دریاچه به طور کامل خشک خواهد شد.
دریاچه ارومیه دومین دریاچه آب‌شور جهان است و از جانب «یونسکو» به عنوان پنجاه و نهمین «ذخیرگاه زیست محیطی» جهان شناخته می‌شود. 

Share this
Share/Save/Bookmark

اينها عاقبتي همچون قذافي خواهند داشت ...

درکشوری که توسط نابب امام زمان حکمرانی میشود تنها دو راه برای اعاده حقوق شهروندی وجود دارد یکی مبارزه مسلحانه و ساقط کردن رژیم و دیگری مبارزه بی خشونت و به زانو در اوردن حکومت ظلم اسلامی. از طریق مبارزه مسلحانه این کار کمتر به نتیجه خواهد رسید چون کوچکترین حرکت فردی و جمعی مردم در هم کوبیده میشود. اما در رابطه با مبارزه ارام و بی خشونت بایستی گفت که تا زمانی که به صورت منظم و هفتگی اتفاق نیفتد هرگز نتیجه ای به بار نخواهد اورد. یکی از کارامد ترین روش ها خالی کردن خیابان های شهرها از خومان به صورت هفتگی است. اگر هر هفته روزهای پنچشنبه در خانه بمانیم و خیابانها را از جمعیت خالی کنیم مسلما تاثیر بسزایی در تغییر روش نیروهای تظامی-آنهم با کمترین هزینه- ایحاد خواهیم کرد. مهم نیست که چه روزی و چند ساعت در ان روز انرا انجام دهیم مهم اینست که در ساعات معینی در یکروز هفته خیابانها را برای چند ساعت خالی کنیم. انوقت نیروهای انتظامی که طعمه ای در خیابانها پیدا نخواهند کرد به جان همدیگر خواهند افتاد و بقیه قضایا به خودی خود خواهد چرخید.

به همه هموطنان اذربایجانی توصیه میشود اجازه ندهند این مساله به یک مساله نژادی-قومی تبدیل شود چون یک ایران تجزیه شده دیگر هیچگاه به اعتلا و عظمت گذشته باز نخواهد گشت.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما