خانه | خبر | اخبارایران

۴۰۰ سرفصل رشته‌های دانشگاهی ايران بازنگری شد

دوشنبه, 1390-06-07 12:10

۴۰۰ سرفصل رشته‌های دانشگاهی ايران با هدف «اسلامی‌کردن» آن‌ها بازنگری شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ايران، کامران دانشجو، وزير علوم ايران دوشنبه هفتم شهريور ۱۳۹۰ در ديدار با اعضای تشکل‌های استادان دانشگاه‌ها گفت به دليل «اهميت و جايگاه» علوم انسانی، تغيير محتوا و منابع دروس اين رشته‌ها در اولويت قرار گرفته است.
به گفته وی، اسلامی‌کردن دانشگاه‌ها «دو رکن اساسی» دارد. وی از «رکن ظاهری و مناسبات انسانی» و «محتوای دروس و منابع درسی» به عنوان اين دو رکن نام برد و افزود: «هر دو رکن بايد هم‌زمان پيگيری شود زيرا بايد بين سيرت و صورت، تناسب و هماهنگی برقرار باشد.»

همچنين امروز، دوشنبه سعيد قديمی، مدير کل دفتر پشتيبانی آموزش عالی وزارت علوم از پايان بازنگری سرفصل‌ها و منابع آموزشی ۳۸ رشته علوم انسانی خبر داده و گفته نتايج اين بازنگری‌ها تا هفته آينده به وزارت علوم ارايه می‌شود.

آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران، سال ۱۳۸۸ از تحصيل دو ميليون دانشجوی ايرانی در رشته‌های علوم انسانی که به گفته وی در آن‌ها «آموزه‌های غرب» تدريس می شوند، انتقاد کرده بود

حميدرضا آيت‌اللهی، رئيس پژوهشگاه علوم انسانی، ۱۳ تير ۱۳۹۰ به خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، گفته بود: «۳۸ رشته و بيش از۴۰۰ سرفصل بازنگری‌شده علوم انسانی تا اول شهريور ماه ۱۳۹۰ در اختيار وزارت علوم قرار خواهد گرفت.»
به گفته رئيس پژوهشگاه علوم انسانی اين ۳۸ رشته در ۱۲ مقوله حقوق، علوم سياسی، اقتصاد، علوم تربيتی، مديريت، زبان ادبيات فارسی، زبان ادبيات انگليسی، تاريخ، فلسفه، روش‌شناسی، روزنامه‌نگاری، ارتباطات و علوم اجتماعی مورد بازنگری قرار می‌گيرند.
مقامات ايران از دو سال گذشته خواهان تغيير در محتوای علوم انسانی دانشگاه‌ها بر اساس «مبانی اسلام» شده‌اند.
کامران دانشجو سال گذشته در پاسخ به کسانی که معتقدند اين بازنگری‌ها در جهت يک انقلاب فرهنگی است، گفت: «انقلاب فرهنگی ديگری در کار نيست اما بازنگری در علوم انسانی بی برو برگرد در کار است.»
همچنين آيت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران، سال ۱۳۸۸ از تحصيل دو ميليون دانشجوی ايرانی در رشته‌های علوم انسانی که به گفته وی در آن‌ها «آموزه‌های غرب» تدريس می شوند، انتقاد کرده بود.
به گفته رضا عامری،، مديرکل دفتر نظارت و ارزيابی وزارت علوم ایران ۴۳ درصد دانشجويان فعلی کشور در رشته‌های علوم انسانی تحصيل می‌کنند. وی گفته وزارت علوم این آمار را باید به ۳۶ درصد کاهش دهد.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

واقعا نمیدانم ایا خامنه ای میپندارد که با تغییر سر فصل دروس علوم انسانی از سال اینده همه دانشجویان ذوب در ولایت خواهند شد؟ مگر 30 سال کوفتن بر سر دانش اموز و دانشجو و تلاش برای تزریق خزعبلات رژیم چه اثری داشته است. انان که در دهه 60 و اوایل 70 به دبیرستان میرفتند کتاب تاریخ سوم دبیرستان را به یاد دارند کتابی پر از دروغ و نفرت که در ان تنها قهرمانان ایران اخوندها بودند و بقیه شاهان و امرا و بزرگان خائن. ایا در ذهن من که امروز 40 ساله ام این مزخرفات توانست جای بگیرد؟ ایا کسی هست که انهمه دروغ را باور کند. انتخاب میان اسلامی سازی و علوم انسانی واقعی نیست بلکه انتخاب اقایان میان علوم انسانی و نابود کردن غلوم انسانی و جلوگیری از تدریس ان است چون در درجه اول چیزی به نام علوم انسانی اسلامی وجود ندارد و در درجه دوم اگر هم تلاش کنند تا به خرافات و جزمیات لباس علم بپوشانند کسی ان را باور نمیکند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما