خانه | خبر | اخبارایران

طرح انتقال تابعیت از طریق مادر تصویب نشد

یکشنبه, 1390-06-06 21:28
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

طرح تابعیت ایرانی فرزندانی که نتیجه ازدواج زن ایرانی با یک مرد خارجی هستند، در کمسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ایران تصویب نشد.

عبدالرضا مرادی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، امروز یکشنبه ششم شهریورماه به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) گفت که اعضای این کمسیون در نشست امروز خود به این طرح رای منفی داده‌اند.
 
به گفته وی قانون تابعیت این افراد به‌‌ همان قانون سابق بازگشت و فرزندان زنانی که با یک مرد خارجی ازدواج می‌کنند، تبعه ایران محسوب نخواهند شد.

فرهاد تجری، نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی دلیل مخالفت نمایندگان با این طرح را «مولفه‌های امنیتی» عنوان کرد و گفت که این طرح از «جهات مختلفی بارهای اضافی از بعد اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی» برای ایران به دنبال خواهد داشت.

نیره اخوان، عضو فراکسیون زنان مجلس نیز با اشاره به نگرانی «حاکمیت» از به وجود آمدن «مسائل و مشکلات اطلاعاتی و مذهبی»، گفت: «نگرانیم با تصویب این طرح یک فردی که ایرانی نیست شناسنامه‌دار شود ودر آینده با حضور در پست‌های حاکمیتی و سیاسی بر اوضاع و احوال ما مسلط شود.»

 

نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی دلیل مخالفت نمایندگان با این طرح را «مولفه‌های امنیتی» عنوان کرد و گفت که این طرح از «جهات مختلفی بارهای اضافی از بعد اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی» برای ایران به دنبال خواهد داشت

 

طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مصوب ۱۳۸۵، با ۶۸ امضا تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد ویک فوریت آن در جلسه علنی۱۱ مرداد ماه جاری با ۱۵۰ رای موافق، ۱۸ رای مخالف و ۲۱ رای ممتنع تصویب شده بود.

موسی قربانی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ۲۲ مرداد ماه جاری از اضافه شدن حق تابعیت مادری به لایحه حمایت از خانواده خبر داده بود و گفته بود در صورت تصویب ماده تابعیت در لایحه حمایت از خانواده، آن طرح یک فوریتی حذف خواهد شد.

حق انتقال تابعیت از طریق مادر یکی از خواسته‌هایی است که در سال‌های اخیر از سوی فعالان کمپین «یک میلیون امضا برای تغییر قوانین تبعیض‌آمیز» و کمپین «مادر من، وطن من» دنبال شده است.

 

 در سال‌های اخیر بسیاری از زنان ایرانی که با مردان افغانی ازدواج کرده بودند، با مشکلات زیادی در رابطه با تابعیت فرزندان‌ حاصل از این ازدواج مواجه بوده‌اند.

 

Share this
Share/Save/Bookmark

اگر پیامدهای منفی را که می تواند با انتقال تابعیت از طریق مادر برای کشور به همراه دارد چه تضمنی است که این پیامد منفی از از طریق پدر هم صورت نگیرد.
این یک تبعیض آشکار در مورد جنس زن است.
این یک مشکلی است که در مذهب شیعه هم وجود دارد. چگونه است که نسب سادات به پیامبر از طریق مادر (فاطمه) به فرزند می رسد اما این نسب از ازدواج دختر سادات با پسر غیر سادات به فرزند او نمی رسد.

کودک اتفاقا به وسیله ی مادر تربیت می‌شه. بنابر این کسی‌ که مادرش خارجیه بیشتر فرهنگ خارجی‌ پیدا می‌کنه.

در ادامه ی نظر کاربر کامنت قبلی‌ باید بگم، به نظر میرسه چون پیامبر فرزند پسر نداشتند، چاره یی نبود که مساله ی سید بودن رو در اون ابتدا استثنا قائل بشوند. وگرنه برای زن ارزشی برابر مرد قائل نیستند.

و بعد در ادامه خطاب به مجلس: خاک تو سرتون واقعا!!!

واقعا غربیها حق دارند ما را بربر (وحشی) بنامند

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما