خانه | خبر | اخبارایران

محکوميت «ناپديدکردن اجباری» زندانيان سياسی در ايران

سه شنبه, 1390-06-01 13:30
نسخه قابل چاپنسخه قابل چاپ

سازمان گزارشگران بدون مرز طی اطلاعيه‌ای «بازداشت خودسرانه و ناپديدکردن اجباری» زندانيان سياسی در ايران را محکوم کرد.

اين انجمن بين‌المللی مدافع آزادی رسانه‌ها و حقوق بشر در اطلاعيه‌ای که سه‌شنبه يکم شهريور ۱۳۹۰ منتشر شده، گفته است کوهيار گودرزی، وبلاگ‌نويس و فعال حقوق بشر در ايران و مادرش پروين مخترع به‌طور «خودسرانه» بازداشت شده‌اند.

کوهيار گودرزی، فعال حقوق بشر در ايران از روز نهم مرداد ۱۳۹۰ ناپديد شده است. برخی منابع خبری گفته‌اند او بازداشت شده است.

پروين مخترع مادر اين فعال حقوق بشر نيز که ساکن کرمان است، روز دوشنبه ۱۰ مرداد بازداشت گرديده و به زندان مرکزی اين شهر منتقل شده است.

گزارشگران بدون مرز: کوهيار گودرزی، وبلاگ‌نويس و فعال حقوق بشر در ايران و مادرش پروين مخترع به‌طور «خودسرانه» بازداشت شده‌اند

کوهيار گودرزی، ۲۹ آذرماه ١٣٨٨، در جريان اعتراضات پس از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری در ايران بازداشت شد و در خردادماه همين سال از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام «فعاليت تبليغی عليه نظام از طريق همکاری مؤثر با سايت کميته گزارشگران حقوق بشر و جمع‌آوری و انتشار اخبار جهت‌دار عليه نظام و انتقال اين اخبار به عناصر سازمان تروريستی مستقر در خارج از کشور و مصاحبه با رسانه‌‌های بيگانه و نيز انتشار مقاله در سايت‌ها» به يک سال حبس تعزيری محکوم گرديد.

اين روزنامه‌نگار پس از پايان يافتن يک سال حبس تعزيری‌اش، عصر روز سه‌شنبه، ٢٣ آذرماه ۱۳۸۹ از زندان رجايی‌شهر کرج آزاد شد.

گزارش‌گران بدون مرز افزوده است بازداشت‌های خودسرانه و مخفی نگاه داشتن محل بازداشت زندانيان سياسی که «از سوی مسئولان حکومت ايران مورد استفاده قرار می‌گيرد، نقض فاحش قوانين بين‌المللی است.»

اين سازمان مدافع حقوق بشر، اين روش را از مصاديق «ناپديدکردن اجباری» دانسته و افزوده است: «ميثاق جهانی در حمايت از همه افراد عليه ناپديد کردن اجباری، بازداشت، دستگيری، ربودن يا هر شکل ديگر محروم کردن از آزادی را که از سوی مأموران دولت يا اشخاص يا گروه‌هايی که با مجوز، حمايت، رضايت و يا عدم مخالفت دولت، انجام می‌شود؛ ممنوع کرده است.»

گزارشگران بدون مرزهمچنين گفته است ميرحسين موسوی و مهدی کروبی که به همراه همسرانشان در بازداشت خانگی هستند، «در وضع مناسبی به‌سر نمی‌برند.»

رهبران مخالفان حکومت ايران و همسرانشان از بهمن ۱۳۸۹ در بازداشت خانگی به‌سر می‌برند. به تازگی گزارش‌هايی درباره «وخامت» حال ميرحسين موسوی منتشر شد اما نزديکان اين رهبر مخالفان، اين خبر را تکذيب کردند.

گزارشگران بدون مرز با ابراز نگرانی از وضعيت سلامت رهبران مخالفان و همسرانشان، از مقامات ايران خواست تا به «بازداشت غير قانونی» آن‌ها پايان دهد.
 

Share this
Share/Save/Bookmark

بعداز قذافي نوبت اسد و دوستانش ميباشد...

بعد از مبارک و بن علی و قذافی ، نوبت شماست

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

نظر شما پس از تایید دبیر وب‌سایت منتشر می‌شود.

لطفا به زبان فارسی کامنت بگذارید.
برای نوشتن به زبان فارسی می توانید از ادیتور زمانه استفاده کنید.

کامنتهایی که حاوی اتهام، توهین و یا حمله شخصی باشد هرز محسوب می شود و
منتشر نخواهد شد.

 

لینک به ادیتور زمانه:         

برای عبور از سد فیلترینگ

پرونده ۱۳۹۱ / چشم‌انداز ۱۳۹۲

مشخصات تازه دریافت برنامه های رادیو زمانه  از ماهواره:

ماهواره  :Eutelsat

هفت درجه شرقی

پولاریزاسیون افقی 

سیمبول ریت ۲۲

فرکانس ۱۰۷۲۱مگاهرتز

همیاران ما